Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy o Kodeksie Korwina wciąż w Sejmie. Ocena sejmowego biura analiz zbieżna z krytycznymi opiniami prawników

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Wystawa poświęcona Kodeksowi Korwina w toruńskim Ratuszu Staromiejskim
Wystawa poświęcona Kodeksowi Korwina w toruńskim Ratuszu Staromiejskim Grzegorz Olkowski
Po informacjach, że słynny już na całą Polskę Kodeks Korwina wpisany będzie do objętego najwyższą ochroną Narodowego Zasobu Bibliotecznego pojawiło się wiele opinii, że zamyka to sprawę pomysłu zabrania zabytku właścicielowi, toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, i przekazania w prezencie Węgrom. Tego chce grupa posłów PiS, autorów projektu ustawy. Warto jednak pamiętać, że projekt nie został wycofany i wciąż pozostaje w sejmowej procedurze.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Przypomnijmy: 2 lutego projekt wpłynął do Sejmu, szybko bo 9 lutego skierowany został do I czytania w sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu. I do dziś tkwi na tym etapie procedowania. Po drodze przez Polskę przelała się fala oburzenia tym pomysłem, pojawiło się bardzo dużo protestów i apeli o pozostawienie cennego manuskryptu w Toruniu - formułowanych przez naukowców, samorządowców, polityków i duchownych z Prymasem Polski włącznie.

Jak już informowaliśmy, w sprawie wypowiadali się też prawnicy. W ich ekspertyzach - sporządzonych na zamówienie samorządu wojewódzkiego - wskazywano m.in, na niezgodność projektu z zapisami Konstytucji, Ustawy o Ochronie Zabytków, nawet z polsko-węgierską konwencją o współpracy kulturalnej.

Jak się okazuje, także ocena skutków prawnych projektu uchwały, przygotowana przez Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu odnosi się do tego projektu z wyraźną rezerwą.

"Projektowana regulacja, przewidująca odjęcie własności ex lege rzeczy ruchomej (zabytku) należącej do podmiotu samorządowego oraz kreująca wyjątek od zakazu wywozu na stałe niektórych kategorii zabytków jest propozycją wymagającą rozważenia pod kątem konstytucyjnej ochrony własności komunalnej, oraz zasady samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 165 Konstytucji RP."

- czytamy w analizie.

W obszernym prawnym wywodzie, jego autorka, Małgorzata Bajor-Stachańczyk, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych analizuje linię orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego w zakresie prawa własności komunalnej i możliwości wywłaszczania. Przywołuje m.in. wyrok TK w sprawie K8/98 w której Trybunał stwierdził:

"Ewentualne uszczuplenie w drodze ustawy stanu majątku samorządowego wymaga szczególnie wnikliwej kontroli (...) podstawa konstytucyjnej ochrony własności komunalnej wynika z art. 165 ust. 1 (Konstytucji) i jest tym silniejsza, że przepis ten traktuje własność komunalną jako gwarancję osobowości prawnej samorządu terytorialnego, jednego z istotnych elementów demokratycznego państwa".

Autorka sejmowej analizy wskazuje także na precedensowy charakter tej sprawy, co według przeciwników projektu jest szczególnie niebezpieczne dla integralności polskich zbiorów:

"

Obowiązujące przepisy nie pozwalają (...) na wywóz na stałe zabytków wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego. Projektowana ustawa stwarza więc precedens umożliwiając wywóz zabytku i jego przekazanie innemu państwu. Służy temu art. 6 projektu, wyłączający stosowanie przepisów rozdziału 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska