Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prom przez Wisłę. Trwają przetargi na budowę promu i dróg dojazdowych do przyczółków

Krzysztof Lietz
Tak dziś wygląda przyczółek promowy od strony Czarnowa
Tak dziś wygląda przyczółek promowy od strony Czarnowa Krzysztof Lietz
Po podpisaniu umowy z wykonawcą będzie można precyzyjnie określić termin uruchomienia promu w Solcu Kujawskim.

Trwają przygotowania do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Zdaje się, że projekt ten, po latach zalegania w „zamrażarce”, w końcu nabiera rumieńców i jest szansa na jego realizację. Pytanie tylko kiedy, bo na razie po obu stronach Wisły nie widać żadnych oznak, że coś się w tej kwestii dzieje.

Do niedawna mówiło się o rozruchu promu na przełomie 2018 i 2019 roku. Wcześniej nawet o jesieni 2018 roku. Ten drugi termin jest już raczej zupełnie nierealny.

Kiedy ruszy prom?

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, który jest jednostką wiodącą tego przedsięwzięcia, są bardziej powściągliwi jeśli chodzi o takie deklaracje.

- Precyzyjnie określenie terminu realizacji tego projektu będzie możliwe dopiero po podpisaniu umów z wykonawcami budowy przyczółków, przebudowy do nich dojazdów i dostarczycielem promu - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Zobacz także:

Paulownia puszysta pochodzi z Chin, gdzie panuje przekonanie, że jej posadzenie w ogrodzie przynosi szczęście. Drzewko jest dość tolerancyjna na suszę i warunki miejskie. W naszym klimacie pąki kwiatowe często przemarzają, więc roślina rzadko zakwita. O jej kwitnieniu pod Toruniem można więc mówić w kategoriach florystycznego rarytasu.- Kwitnienie tego drzewo w Polsce to bardzo rzadka sprawa - za zimno! Ja czekałem na to kwitnienie 9 lat" - chwali się ogrodnik spod Torunia.

Florystyczy rarytas pod Toruniem. Paulownia puszysta zakwitł...

Przypomnijmy, przeprawa promowa ma skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80 i poprawić dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy w soleckim parku przemysłowym. Wpłynie też na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Specjalne porozumienie w tej sprawie we wrześniu 2017 roku podpisali przedstawiciele samorządu województwa, Solca Kujawskiego, gminy Zławieś Wielka oraz powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Inwestycja składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje przebudowę przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy. Od strony Solca trzeba będzie skorygować układ komunikacyjny między DK 10 a przyczółkiem zaś po stronie Czarnowa przebudować odcinek DW 249 od DK 80 do przyczółka.

Drugą częścią zadania jest zakup promu. Zakończyły się już prace nad jego specyfikacją, zlecone przez gminę Solec Kujawski. Prom będzie miał długość około 24 metrów i szerokość 16 metrów. Na pokład zabierze około 80 pasażerów i 15 samochodów osobowych.

Planowany, całkowity koszt inwestycji to ok. 13,8 milionów złotych, z czego zakup i uruchomienie promu to około 4,8 miliona złotych, a przebudowa układu drogowego około 7 milionów złotych.

Przetargi na finiszu

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim, trwa właśnie końcowy etap przetargu dotyczący dróg dojazdowych do przyczółków na obu brzegach Wisły. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie wyboru najkorzystniejszej oferty. Województwo zabezpieczyło na ten cel dodatkowe środki, bo okazało się, że oferty wykonawców znacznie przewyższały szacunki (wspomniane 7 mln zł). W powtórzonym przetargu złożone zostały trzy oferty na kwoty od 12,8 do 18,7 mln zł.

Zobacz także:

Celem fundacji jest też pomoc ludziom dotkniętym problemem zaginięcia, w szczególności osobom zaginionym, ich rodzinom i bliskim oraz osobom zagrożonym zaginięciem, w tym także w przypadkach zaginięć związanych z porwaniami rodzicielskimi.Pracownicy i wolontariusze fundacji Itaka przez 7 dni w tygodniu są gotowi do rozmowy związanej z zaginięciem bliskiej osoby. Można się z nimi kontaktować dzwoniąc na numer 22 6547070.Natomiast bezpłatny telefon 116000 dotyczy zaginionych dzieci i nastolatków. Na ten numer mogą dzwonić rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko lub osoby mogące pomóc w jego odnalezieniu. W fundacji pracują wykwalifikowani i doświadczeni psychologowie. Są do dyspozycji rodzin i bliskich osób zaginionych, aby porozmawiać, doradzić czy po prostu wysłuchać, gdy jest taka potrzeba.Zespół prawny fundacji Itaka doradza też rodzinom i bliskim osób zaginionych w kwestiach prawnych, które mogą pojawić się w przypadku długoletniego zaginięcia. Prawnicy fundacji podpowiadają, jak kontaktować się z urzędami i instytucjami, pomagają przygotowywać stosowne dokumenty, natomiast pracownicy socjalni podpowiadają, jakie wsparcie może uzyskać rodzina osoby zaginionej, znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej.OSOBY ZAGINIONE Z REGIONU NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>

Zaginieni z Kujawsko-Pomorskiego. Te osoby nie wróciły do sw...

Kończy się też przetarg na budowę promu. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie wyboru najkorzystniejszej oferty. W przetargu wpłynęła jedna oferta na kwotę 5,9 mln zł.

Zadanie finansowane jest w oparciu o środki województwa, w tym wykorzystanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast utrzymanie przeprawy opierać będzie się na specjalnym porozumieniu z gminami: Solec Kujawski, Zławieś Wielka i powiatami bydgoskim i toruńskim.

Samorząd województwa zapewni 50 procent kosztów utrzymania przeprawy promowej, a samorządy lokalne dadzą na to po 12,5 procent każdy.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska