Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prosta sprawa w sądzie wlecze się długimi miesiącami? Można złożyć skargę [PRAWNIK RADZI]

adw. Mariusz Lewandowski
adw. Mariusz Lewandowski
adw. Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Niestety, przewlekłość postępowania wciąż jest zmorą polskich sądów. Cierpiący z tego powodu uczestnicy postępowania nie są jednak pozbawieni możliwości interwencji.

Na pytanie co mogę zrobić, gdy proces sądowy, wydawałoby się w nieskomplikowanej pod względem stanu faktycznego sprawie (weźmy na to - proces o zapłatę na podstawie faktury), trwa za długo, należy odpowiedzieć, iż strona może złożyć tzw. skargę na przewlekłość - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski.

„Dłużej, niż to konieczne”

Przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki przewidują, że strona może wnieść skargę o stwierdzenie, iż w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie prawa.

Kluczem do stwierdzenia naruszenia prawa jest ustalenie, że postępowanie w sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Albo też: dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej. Za przewlekłość postępowania uważa się sytuacje, w których na tle nieuprawnionych działań, a częściej zaniechań sprawa przewleka się.

POLECAMY:
Pamiętasz, jak mieszkało się w PRL-u? QUIZ
Memy z Kaczyńskimi. Przebywali w hali...
Test dla grzybiarzy. Rozpoznasz grzyby na zdjęciach?

Przy zajęciu stanowiska, czy sprawa przewleka się należy ocenić w szczególności terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w toku postępowania przy uwzględnieniu charaktery sprawy, jej zawisłości pod względem prawnym i faktycznym, ale również znaczenia dla strony, jak i aktywności stron w toku postępowania.

W sytuacji, gdy sąd uzna skargę za uzasadnioną, stwierdza przewlekłość postępowania. Nadto, sąd, na wniosek skarżącego, przyznaje sumę pieniężną skarżącemu od kwoty 2000 zł do kwoty 30 000 zł. Głównym kryterium ustalenia kwoty jest precyzyjne wskazanie jak długo przewlekłość trwała.

Warto podkreślić, że już samo złożenie skargi działa motywującą na sąd, który w takiej sytuacji dokona optymalizacji swoich czynności procesowych i zajmie się sprawą , której dotyczyła skarga.

**POLECAMY:
Kuchenne rewolucje w Toruniu
Smród w Toruniu. Skąd pochodzi?
Proces taksówkarza po tragedii na Szosie Lubickiej NOWE FAKTY
Porodówka w szpitalu na Bielanach. Jak wygląda?

Gwałciciele i pedofile z Torunia - gdzie mieszkają?

**

Problem to braki kadrowe

- Dodania wymaga okoliczność, że przewlekłość postępowania sądowego nie wynika ze złej woli sędziów, przeciwnie jest to wyraz i efekt przeciążenia sądów pracą oraz brakami kadrowymi, w tym zwłaszcza sędziów. Ogromy wpływ spraw w sądzie na poczet każdego z sędziów, wyklucza krótkie terminy wyznaczania rozpraw i załatwiania spraw - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski.

Skargę na przewlekłość zawsze wnosi się do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Skarga, zgodnie z przepisami ustawy, winno być rozpoznana i rozstrzygnięcia w terminie dwóch miesięcy od jej wniesienia.

Zobacz też: Flesz. Dlaczego warto iść na wybory?

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska