Szymon Spandowski

Przebudowa placu Biskupa Chrapka rozpoczęła się od wielkiej niespodzianki na, a raczej pod rondem Pokoju Toruńskiego

Stalowy zasypany most i mury fosy, nad którą był przerzucony, zachowały się w doskonałym stanie Fot. Szymon Spandowski Stalowy zasypany most i mury fosy, nad którą był przerzucony, zachowały się w doskonałym stanie
Szymon Spandowski

Ekipy, które w latach 20. XX wieku zajmowały się burzeniem fortyfikacji, zasypały fosę wraz z prowadzącym do Bramy Lubickiej żeliwnym mostem.

W poniedziałek rozpoczęła się przebudowa placu Biskupa Chrapka w Toruniu. Pierwsze łopaty drogowcy wbili na rondzie Pokoju Toruńskiego, skąd pod ulicą Przy Kaszowniku mają przeprowadzić kolektor. Zaczęli kopać w sąsiedztwie Bramy Kolejowej i wykopali... pięknie zachowany żeliwny most z lat 80. XIX wieku, który prowadził do Bramy Lubickiej.

- To duża niespodzianka, ponieważ stalowych mostów fortecznych jest w Polsce niewiele - mówi Lech Narębski, konserwator zabytków i badacz toruńskich fortyfikacji.

Zniknął pod ziemią

Cała konstrukcja musiała zostać zasypana w latach 20. podczas rozbiórki tego fragmentu wewnętrznego pierścienia umocnień twierdzy. Ukryte pod ziemią ceglano-kamienne ściany fosy, nad którą był przerzucony most, przetrwały w idealnym stanie. Na ten szczegół jednak, po zejściu do wykopu, zwróciliśmy uwagę dopiero w drugiej kolejności. Oko przykuwają przede wszystkim stalowe podpory - zdobione, choć to przecież obiekt wojskowy.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.