Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami ostatnie koncerty PROBALTIKI

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Słuchaczy tegorocznego Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA pożegnają dwa zespoły kameralne. Każdy zupełnie inną muzyką.

Słuchaczy tegorocznego Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA pożegnają dwa zespoły kameralne. Każdy zupełnie inną muzyką.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189330" >

Artyści z Estonii wykonują utwory dawne, a Terem Quartet z Rosji tak zwany crossover, czyli rzecz bez ograniczeń stylistycznych.

Chociaż... Estoński Zespół Muzyki Dawnej „Rondellus” wprawdzie zajmuje się tak zwanym wykonawstwem historycznie poinformowanym, ale nieobce mu są współczesne fascynacje. Dał temu wyraz tytułując swoją czwartą płytę „Sabbatum” na cześć twórczości grupy Black Sabbath. Ta płyta działającego od bez mała 20 lat „Rondellusa” zdobyła w 2003 roku Estońską Nagrodę Muzyczną jako najlepsza w kategorii muzyki klasycznej.<!** reklama>

W skład „Rondellusa” wchodzą śpiewacy i instrumentaliści, grający na wiernych kopiach instrumentów średniowiecznych i renesansowych, m.in. na lutni. Wśród bardzo licznych dzisiaj zespołów, grających muzykę dawną, tych sięgających aż tak głęboko w przeszłość jak „Rondellus” (XII-XIV wiek) jest bodaj mniej niż zajmujących się barokiem.

Grupa występująca w składzie: Maria i Robert Staakowie, Eike Kirikal, Johanna-Maria Jaama oraz Anna-Liisa Eller ma w repertuarze utwory sakralne i świeckie, od chorałów gregoriańskich po pieśni trubadurów i truwerów, piosenki miłosne i... pijackie. Gra także utwory kompozytorki, wybitnej myślicielki i uczonej średniowiecznej, Hildegardy z Bingen oraz Guilllaume’a Machaut, Francesca Landiniego, Gilles’a Binchois i innych.

Po tej podróży w przeszłość za sprawą Terem Quartet z Sankt Petersburga przeniesiemy się do współczesności. Rosjanie grają bowiem muzykę z gatunku crossover, inaczej - inaczej world music - co oznacza wykraczanie poza stylistyczne ramy gatunków muzycznych. Można w niej usłyszeć elementy klasyki, jazzu i rocka. Ale - jak mówią muzycy - podstawą są rosyjska kultura i rosyjskie widzenie świata. „Mozart, Chopin i Bizet, jakich nigdy wcześniej nie słyszeliście - klasyczna muzyka staje się teatrem” - tak o występie kwartetu napisał krytyk brytyjskiej gazety „The Scotsman”.

Andriej Konstantinow (domra sopranowa), Andriej Smirnow (rosyjski akordeon - bajan), Michaił Dzudze (kontrabasowa bałałajka) i Aleksiej Barszew (domra altowa) grają razem od 1986 roku. Nagrali 17 płyt, a ich repertuar zawiera ponad 500 kompozycji klasycznych i nowoczesnych. Dali 2500 koncertów w ponad 60 krajach. Zespół jest uważany za wizytówkę Sankt Petersburga, reprezentował swoje miasto podczas wielu wydarzeń kulturalnych w świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska