Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nią wystawy fotografii, AWF i... medal olimpijski!

Marta Olszewska
O tym, jak bardzo trzeba się poświęcić, aby zdobyć złoty medal na ważnych zawodach, jak na ciało i skórę wpływa częste pływanie, rozmawiamy z wielokrotną medalistką, jedną z najlepszych młodych pływaczek w regionie, AGATĄ NASKRĘT.

<!** Image 3 align=right alt="Image 209943" >O tym, jak bardzo trzeba się poświęcić, aby zdobyć złoty medal na ważnych zawodach, jak na ciało i skórę wpływa częste pływanie, rozmawiamy z wielokrotną medalistką, jedną z najlepszych młodych pływaczek w regionie, AGATĄ NASKRĘT.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem?

Mama zapisała mnie na zajęcia na basenie, kiedy miałam 5 lat. Początkowo traktowałam to jak zabawę. Później rodzice zapisali mnie do klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy, tam już w pierwszej klasie poznałam trenera Sławomira Gawineckiego, który czuwa nad moją karierą do dziś.

Ile czasu poświęcasz na pływanie?

Jestem na basenie codziennie rano i wieczorem, oprócz niedziel. Mój budzik dzwoni o 5.30, o 5.45 muszę już być na treningu, który trwa półtorej godziny. Rozpoczynam rozgrzewką na sucho, później rozgrzewam się w wodzie, ćwiczę ręce i nogi, po czym pływam sprintem. Po porannym treningu jadę do szkoły - nie jest łatwo połączyć naukę z zawodowym pływaniem. Czasami jest naprawdę ciężko, nie mam forów u nauczycieli, muszę się uczyć tak jak inni. Kiedy po zawodach jest klasówka, siadam i piszę, nie jestem zwalniana. Lubię geografię, wiedzę o społeczeństwie, a najbardziej biologię, dzięki niej wiem, m.in., jak funkcjonuje organizm, jak zbudowane są mięśnie. Ta wiedza pozwala mi zrozumieć istotę pływania. <!** reklama>

Ile kosztuje zawodowe pływanie?

Profesjonalne pływanie to drogi sport. Strój startowy, taki profesjonalny, używany przez pływaków na całym świecie, to koszt ok. 1500 zł, wystarcza na około 20 startów. Strój treningowy można kupić już za 200 zł. Startowe kostiumy są czarne, tylko przy wyborze strojów treningowych, kupowanych w specjalistycznym sklepie internetowym, mogę zaszaleć z kolorami.

Wszystkie stroje zachowuję, nie wyrzucam ich, są dla mnie pamiątką po startach, podobnie jak medale, mam je pogrupowane. Ostatnie są wyeksponowane razem w pucharami na półce, starsze trzymam w pudełku. Mam w domu także swoją pierwszą „skórę” (strój zakrywający całe ciało, przyp. red.). Wcześniej sama kupowałam sobie zarówno stroje treningowe, jak i startowe, czepki, okulary czy inny sprzęt.

Odkąd jestem w kadrze Polski stroje zapewnia mi Polski Związek Pływacki. Największym problemem kadrowiczów jest brak w regionie krytego basenu olimpijskiego, z którego można by korzystać zimą. Takie baseny są w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Olsztynie, w Szczecinie. Jeśli pogoda pozwala, to korzystamy z odkrytego basenu na Astorii. Chętnie przyjęlibyśmy pomoc sponsora. Fundusze potrzebne są na wyjazdy na zgrupowania, które dużo kosztują.

W jaki sposób odstresowujesz się przed zawodami?

Stres przed zawodami mnie mobilizuje, ale zawsze przed startem mam słuchawki na uszach. Słucham Rihanny, Ellie Gaulding, Katy Perry czy Maroon 5. Przyjemność sprawiają mi spotkania ze znajomymi, np. na kręgielni. Ostatnio fascynuje mnie fotografowanie.

Robię głównie zdjęcia przyrodnicze, zwłaszcza pejzaże. Chciałabym kiedyś zorganizować wystawę moich fotografii w jakiejś galerii, na razie zbieram pieniądze na dobry nowy aparat. Lubię też słodycze i zakupy. Uwielbiam kupować ubrania, a zwłaszcza buty. Mam już ich całkiem sporo, w mojej kolekcji są już pierwsze szpilki. Chętnie zaglądam na różne blogi modowe i podglądam stylizacje.

Jak ciało reaguje na ciągłe pływanie?

Długie przebywanie w basenie bardzo wysusza skórę, a ja na treningach przepływam kilka kilometrów. Muszę używać tłustych kremów do twarzy, balsamów do ciała i kremów do rąk. Co ciekawe, kiedy wyrabiałam paszport, okazało się, że trudno u mnie znaleźć linie papilarne, to właśnie skutek ciągłego przebywania w wodzie. Cieszy mnie natomiast, że dzięki codziennym treningom nie muszę się odchudzać. Za to w porównaniu z rówieśniczkami mam bardzo rozbudowane barki.

Czy wiążesz swoją przyszłość z pływaniem? Gdzie widzisz siebie za dziesięć lat? ?

Bardzo chcę w przyszłości pływać. To moje życie. Chciałabym pójść na AWF do Warszawy, a moim największym marzeniem jest medal olimpijski. Bardzo lubię chwilę dekoracji, muzykę w tle... Dumnie wtedy unoszę głowę. I ten moment, kiedy spiker wyczytuje moje nazwisko, później gratulacje - to są naprawdę piękne chwile.

Przede mną ważne zawody - mistrzostwa Polski seniorów w czerwcu w Olsztynie. Jeśli się uda i osiągnę wymagane wyniki, to pojadę na Mistrzostwa Europy Juniorów do Poznania. Wytrwałość i umiejętność koncentracji to cechy, które prowadzą mnie do sukcesu. Mój pływacki idol to Michael Phepls, a zawodniczką, którą chciałabym doścignąć, jest Melissa Missy Franklin, trzy lata starsza ode mnie, trzykrotna mistrzyni olimpijska.


Teczka osobowa

Agata Naskręt

Ma 15 lat.

Reprezentantka Polski juniorów

Uczennica Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy

Medalistka mistrzostw Polski juniorów 15-letnich w Dębicy (basen 25 m): 3 złote medale (50 m, 100 m, 200 m w stylu grzbietowym), 1 srebrny (400 m dowolnym), 1 brązowy (100 m zmiennym), tytuł najlepszej zawodniczki zawodów

Wyniki uzyskane w Dębicy w stylu grzbietowym pozwoliły jej osiągnąć klasę mistrzowską.

Medalistka mistrzostw Polski juniorów 14-letnich w Szczecinie (basen 50 m): 4 złote medale (50 m, 100 m, 200 m w stylu grzbietowym, 50 m w stylu dowolnym) i 1 srebrny (sztafeta 4x100 zmiennym)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska