Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy, w czasie epidemii, spotkali się na toruńskiej starówce. W sobotę zamierzają protestować w Warszawie

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W środę (13 maja) na toruńskiej starówce zorganizowano spotkanie przedsiębiorców. Uczestniczyło w nim ponad 30 osób. Część z nich planuje jechać na sobotni protest przedsiębiorców w Warszawie. Na miejscu pojawili się także policjanci, którzy obecnie sprawdzają czy uczestnicy spotkania złamali prawo.

Rozmawialiśmy o wspólnym biznesie, zakładaniu wspólnej spółki między przedsiębiorcami – informuje Sabina Hoffmann, przedsiębiorczyni z Torunia związana z branżą turystyczną i edukacyjną, która także uczestniczyła w środowym wydarzeniu. - Spotkanie miało charakter networkingowy. To tradycja znana już od kilku lat w naszym regionie. Część osób rozmawiała na Rynku Staromiejskim, część przed wejściem do jednego z lokali, były też osoby, które weszły do lokalu.

Polecamy

Torunianka dodaje, że uczestnicy zachowywali zalecane środki ostrożności – wiele osób miało maseczkę i rękawiczki. Na miejscu pojawili się także policjanci. - Faktycznie pojawiła się policja, ale - z tego co wiem - była bardzo pokojowo nastawiona, kontrolowała czy nic złego się nie dzieje – przekazuje Sabina Hoffmann, która tego dnia osobiście nie rozmawiała z funkcjonariuszami. - Nie mam żadnych informacji, żeby było jakieś agresywne zachowanie ze strony policji czy coś, co mogłoby wzbudzać niezadowolenie i zaskoczenie - odnoszę to do sytuacji z protestów w Warszawie (7 i 8 maja), bo tam ewidentnie postępowanie policji było bardzo zaskakujące. Nie mam informacji, czy zostały wystawione jakieś mandaty, wśród moich znajomych przedsiębiorców taka informacja się nie pojawiła.

Jak się dowiedzieliśmy, policjanci przyjechali na miejsce wydarzenia po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia. Wylegitymowali część uczestników spotkania i obecnie sprawdzają, czy doszło do złamania obowiązujących obecnie przepisów prawnych.

Otrzymaliśmy anonimowe zgłoszenie o większej liczbie osób. W związku z rozporządzeniami związanymi z Covid 19 została podjęta interwencja i wylegitymowano osoby. W tej chwili sprawdzamy czy doszło do naruszenia przepisów prawa - informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, Oficer Prasowy KMP w Toruniu.

Na sobotę 16 maja w Warszawie zaplanowano kolejny protest przedsiębiorców. Ma się rozpocząć o godzinie 16. Dokładne miejsce spotkania na razie nie jest jeszcze znane - „będzie podane do wiadomości publicznej jak najpóźniej się da, aby nie ułatwiać Policji zadania” - czytamy na grupie „Strajk Przedsiębiorców” na Facebooku. Wybierają się na niego także osoby z Torunia i regionu.

Już niedługo będzie można usiąść w letnim ogródku na starówce, wypić kawę, zjeść pizzę czy lody. Obostrzenia będą, ale klienci nie mogą się doczekać. Za to restauratorzy w Toruniu cieszą się z ulgi w opłatach. Tę ulgę prezydent Michał Zaleski już ogłosił, podczas ostatniej telekonferencji z mediami. Dopytaliśmy o szczegóły rzeczniczkę prezydenta i możemy przekazać, jak ten system opłat będzie wyglądał. Wynika z decyzji już podjętej przez prezydenta - 22 kwietnia br.Dotąd, np. w ubiegłym sezonie, restauratorzy płacili miastu za dzierżawę terenu letniego ogródka niemałe pieniądze: 25 zł za każdy metr kwadratowy. W tym roku, aby ulżyć lokalnej gastronomii zmęczonej pandemią, gmina zdecydowała o obniżeniu stawek na pierwsze 3 miesiące działania ogródków.

Ogródki na starówce za złotówkę od metra! "Cieszymy się! To ...

Nie wiadomo ile osób z naszego terenu pojedzie do stolicy. Jak informuje Sabina Hoffmann jest to niezwykle trudno oszacować - sytuacja jest bardzo dynamiczna, gdyż może zdarzyć się, że nie wszystkie osoby deklarujące udział, faktycznie pojawią się na proteście. Jak się dowiedzieliśmy, część osób zamierza dotrzeć do Warszawy busami, inne pojadą swoimi samochodami. Są też osoby, które starają się wymieniać kontaktami, by zabrać się z kimś, kto ma wolne miejsce w aucie.

Naprawdę bardzo trudno mi jest przewidzieć ile osób pojedzie do Warszawy. Wiem ile mniej więcej osób uczestniczyło w poprzednich protestach warszawskich – na pewno kilkadziesiąt – zaznacza Sabina Hoffmann, jedna z administratorek facebookowej grupy „kujawsko-pomorskie strajk przedsiębiorców”. - Można spodziewać się i wnioskować po tym, co się dzieje na grupach regionalnych w Polsce, że reprezentacja niezadowolonych przedsiębiorców (właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw) z poszczególnych województw będzie znacznie większa.

Na udział w sobotnim strajku przedsiębiorców, którzy chcą m.in. wyrazić sprzeciw wobec działań rządu w sprawie zapobiegania efektom epidemii, zdecydowała się także nasza rozmówczyni. Uczestniczyła również w poprzednich protestach.

- Uważam, że najwyższy czas, żeby w końcu pokazać głos niezadowolenia małych i średnich przedsiębiorców, którzy tak naprawdę tworzą 70 procent kontrybucji w PKB - przekazuje Sabina Hoffmann. - Nigdy nie mieliśmy wspólnego, otwartego głosu w kontekście uchwołodawstwa i ustawodawstwa. Wszystkie grupy społeczne i zawodowe mają swoich reprezentantów, niejednokrotnie organizowały strajki. Natomiast my nigdy nie byliśmy jednym głosem. Mam nadzieję, że – choć w tak trudnych okolicznościach ekonomicznych dla wielu z nas – wreszcie przyszedł moment, by mówić o naszych bolączkach. Koronawirus jest, moim zdaniem, tylko przyczynkiem do tego, żeby zacząć zwracać uwagę na nasze środowisko – na to, że od lat jesteśmy obciążani wszystkimi konsekwencjami decyzji politycznych dotyczących podatków. Nikt się z nami nie liczy. Wiadomo, że jeśli ciężar zmian ekonomicznych na kogoś spada, to spada właśnie na nas. W związku z tym mamy nadzieję, że zaczniemy w końcu mówić otwarcie wspólnym głosem. Przedsiębiorcy są bardzo skupieni na swojej pracy i pilnowaniu biznesów. Widzę, że ludzie czują bunt i niezadowolenie, a wielu z nich brakuje po prostu czasu na to, żeby wykonać jakikolwiek ruch, poświęcają bowiem temu, by ich biznesy nie poupadały praktycznie 24 godziny na dobę. Mam nadzieję, że ruch przedsiębiorców - niezadowolonych właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw - w końcu będzie mógł coś realnie zmienić w obrazie ekonomicznym naszego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska