Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawienie „Mazagan. Miasto” to kolejna propozycja Teatru im. Wilama Horzycy. Scena będzie w salonie, a może w kuchni? O domu w domu

Mirosława Kruczkiewicz
Kolejna propozycja Teatru im. Wilama Horzycy to przedstawienie „Mazagan. Miasto”
Kolejna propozycja Teatru im. Wilama Horzycy to przedstawienie „Mazagan. Miasto” Jacek Smarz
To zdarzyło się naprawdę. Po dwóch wiekach istnienia miasta jego mieszkańców przeniesiono na inny kontynent.

Na początku XVI w. Portugalczycy założyli w Maroku, nad Oceanem Atlantyckim, miasto Mazagan. Po ponad dwóch wiekach marokański sułtan postanowił zająć portugalską enklawę. Portugalia zdecydowała się więc przenieść rodaków z Mazaganu do kolonizowanej właśnie Ameryki Południowej.

Dzieje „miasta, które przepłynęło Atlantyk” stały się kanwą sztuki Beniamina Bu-kowskiego „Mazagan. Miasto”, dramatu o domu, który trzeba opuścić i zbudować na nowo. „Mazagan. Miasto” będzie kolejną premierą Teatru Horzycy.

- Pierwszym etapem naszej pracy nad przedstawieniem były warsztaty, dziesięć cudownych spotkań z mieszkańcami Torunia, którzy powiedzieli nam, czym dla nich jest dom - mówi Judyta Berłowska, która reżyseruje „Mazagan” u Horzycy. - Rozmawialiśmy o tym, co każdy z nas zabrałby z sobą, gdyby musiał w pośpiechu opuścić swój dom. Ludzie przynosili też przedmioty kojarzące im się z domem. Znalazł się wśród nich zabytkowy „Toruński elementarz języka polskiego”, który w rodzinie naszej warsztatowiczki jest od pokoleń... Opowieści i nagrania z tych warsztatów wpletliśmy w przedstawienie.

„Mazagan. Miasto” to spektakl szczególny. Będzie wystawiany w domach osób, które zgłoszą chęć zaproszenia aktorów do siebie (także w klubach, hotelach, instytucjach).

- Od początku zakładaliśmy, że będziemy grać także w niewielkich przestrzeniach, że trzeba się będzie dostosowywać. Ale nasz spektakl taktuje właśnie o oswajaniu nowych miejsc, dopasowywaniu się do nich - mówi reżyserka.

- To spektakl o istocie domu, tęsknocie za domem, wyobrażeniach domu, ingerencji w cudzy dom. Zatem pomysł grania go w domach jest świetny. Przedstawienie stwarza nam też okazję bliskiego kontaktu z widzami, a to zawsze jest dla mnie ciekawe - dodaje aktorka Anna Magalska.

- Choć wykorzystujemy opowieści torunian, chcemy, by spektakl był uniwersalny. Migracja, uchodźstwo, rozpoczynanie życia w nowym miejscu to tematy ponadczasowe - mówi Judyta Berłowska.

Premiera odbędzie się w sobotę 13 kwietnia w kawiarni „PERS”. Kolejne przedstawienia - w różnych miejscach miasta.

Polecamy

Zobacz też: Plac bpa Chrapka - wideo z drona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska