Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki dały przykład

Karol Piernicki
Po raz 21, obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Ziemi. Jego głównym założeniem jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców.

Po raz 21, obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Ziemi. Jego głównym założeniem jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców.

<!** Image 2 align=right alt="Image 170907" sub="W ciągu trzech lat miasto zakupiło 704 pojemniki na odpady segregowane. Wywozi je zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych ulic, PUM
Fot. Anita Etter">- U nas w domu segregujemy śmieci nie tylko przy okazji takich świąt - mówi Jakub Kalinowski, mieszkający na Rządzu. - Osobno umieszczamy odpady plastikowe i szklane. Na naszej działce też korzystamy z pojemników do segregacji.

Jaka korzyść?

Korzyści płynące z odpowiedniego segregowania śmieci mają swoje przełożenie na kilka płaszczyzn naszego życia. Przede wszystkim dbamy o ekologię. Dzięki temu, że umieścimy odpady w odpowiednich pojemnikach, na wysypiska trafiają zupełnie nieużyteczne surowce, natomiast duża ich część znajduje ponowne wykorzystanie w procesie recyklingu.

- Selektywną zbiórkę odpadów prowadzimy od 1997 roku i z każdym kolejnym rokiem jest widoczna poprawa w postępowaniu mieszkańców - przekonuje Rafał Chmielewski, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Przedsiębiorstwie Usług Miejskich. - Najkorzystniej jest segregować odpady już we wstępnej fazie.

Poprzez szereg działań, grudziądzki ZUK zabezpiecza odbiór i przetwórstwo wyselekcjonowanych odpadów. Osobno przyjmowane są surowce budowlane, zużyty sprzęt AGD, dużą uwagę zwraca się na segregację tzw. „bioodpadów” w brązowych pojemnikach. Czynnik ekonomiczny odgrywa tutaj niebagatelną rolę.

<!** reklama>- Użytkownik płaci za wielkość pojemników z odpadami i częstotliwość ich odbioru - informuje Rafał Chmielewski. - Jeśli ktoś starannie przykłada się do obowiązku segregacji, może zaoszczędzić pieniądze.

O wizerunek ekologiczny Grudziądza dba również samorząd.

- Miasto systematycznie kupuje i wymienia pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy w grudziądzkim ratuszu. - W ciągu trzech lat kupiono 704 pojemniki.

Już najmłodsi mieszkańcy miasta mogą korzystać z zajęć ekologicznych w grudziądzkim Centrum Edukacji Ekologicznej, oddanym do użytku w 2010 roku. Odbywają się tam liczne warsztaty.

Będą sadzić drzewa

- Wspólnie ze szkołami, w których funkcjonuje Liga Ochrony Przyrody zaplanowano sadzenie drzew - dodaje rzeczniczka. - W czerwcu zostanie rozstrzygnięty konkurs na zbiórkę zużytych baterii.

Podobną akcję zorganizowały Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, a przeprowadzono ją w grudziądzkich przedszkolach. Do konkursu przystąpiło dwanaście placówek. Łącznie udało się uzbierać 340 kg baterii.

- Taka ich ilość mogłaby poważnie zagrozić środowisku - przekonuje Anna Klawikowska, pełnomocnik ds. jakości i środowiska MWiO. - Spowodowałoby to skażenie 340 metrów kwadratowych gleby lub 136 tysięcy litrów wody.

Wytypowane grupy z każdego przedszkola zbierały materiały od listopada do końca marca. Była to pierwsza tego typu inicjatywa grudziądzkiej spółki. Najlepsze trzy placówki zostały uhonorowane nagrodami. Były to: przedszkole niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Dzieciątka Jezus, Przedszkole Miejskie Mniszek oraz przedszkole niepubliczne Bajkolandia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska