Przekaż jeden procent dla organizacji z Wąbrzeźna

Redakcja
Udostępnij:
W Wąbrzeźnie są trzy stowarzyszenia, które mają status OPP i ubiegają się o procent podatku. Mieszkańcy mogą również przekazać wsparcie miejscowej jednostce OSP.

W Wąbrzeźnie są trzy stowarzyszenia, które mają status OPP i ubiegają się o procent podatku. Mieszkańcy mogą również przekazać wsparcie miejscowej jednostce OSP.

"Obecnie zbyt duża część pieniędzy odpływa z naszego regionu. Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości to nie walka z obcym kapitałem, to zmiana sposobu myślenia, to działania, dzięki którym pieniądz zostanie w lokalnym obiegu - zwiększy nasze zarobki, pozwoli inwestować, zatrzyma młodych, zdolnych, da nam pracę i poprawi życie każdego z nas" - w ten sposób na plakatach Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego zachęca mieszkańców. "Na co przeznaczymy przekazany 1 procent? Zgromadzona suma podczas akcji zostanie przekazana w równych czterech częściach: 1. Nagrody dla najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych z powiatu wąbrzeskiego, 2. Stypendia dla najzdolniejszych gimnazjalistów z powiatu wąbrzeskiego, 3. Szkolenia dla najzdolniejszych uczniów szkół średnich powiatu wąbrzeskiego, 4. Cele charytatywne - dla borykających się z chorobami i potrzebujących pomocy mieszkańców powiatu wąbrzeskiego".

To pierwsza tak szeroko zakrojona akcja.
- Wychodzimy z założenia, że te pieniądze powinny wrócić do mieszkańców. W tym roku, żeby przekonać jak najszerszą grupę osób do przekazania jednego procentu podatku zdecydowaliśmy, że podzielimy pieniądze na cztery części wśród uczniów - mówi w rozmowie z "Nowościami" Dariusz Czyżak, prezes stowarzyszenia.
Czy to oznacza, że cyklicznie w kolejnych latach przedsiębiorcy będą przekazywać pieniądze na inne, podobne cele?
- Ciężko powiedzieć jakie będą zamierzenia. To zależy, jakie środki uda się pozyskać w tym roku - odpowiada nasz rozmówca.

<!** reklama>W Wąbrzeźnie oprócz Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego działają jeszcze dwie Organizacje Pożytku Publicznego. Tylko status OPP pozwala stowarzyszeniom na ubieganie się o pieniądze podatników z tytułu odpisu jednego procentu.

Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" w Wąbrzeźnie zajmuje się organizacja działań na rzecz osób i rodzin zagrożonych marginalizacją społeczną i pozostających w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie z uwagi na chorobę członków rodziny.

Status OPP posiada również Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. "Głównym celem Stowarzyszenia jest pomoc dzieciom specjalnej troski zrzeszonym i niezrzeszonym w Stowarzyszeniu oraz ich rodzicom dla polepszenia ich warunków bytowych, podnoszenia poziomu kultury i oświaty oraz włączenia ich do czynnego życia społecznego" - można przeczytać w bazie organizacji pozarządowych.

Oprócz wspomnianych organizacji można przekazać wsparcie dla OSP w Wąbrzeźnie. W rubryce "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP" trzeba wskazać Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP OSP Wąbrzeźno o numerze KRS: 0000116212, ul. Matejki 11, 87-200 Wąbrzeźno.

Procent podatku mogą przekazać: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
W rubryce "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP" należy podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwoty do przekazania na jej rzecz, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Komu jeden procent?

  • Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Wąbrzeźnie – KRS: 0000337000
  • Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski – KRS: 0000043591
  • Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego – KRS: 0000109683
  • Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP OSP Wąbrzeźno – KRS: 0000116212 (wraz z adresem jednostki OSP)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie