Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysłowa komitywa z tradycją

Redakcja
Razem można więcej - ta idea przyświeca instytucjom zrzeszającym firmy. Branżowy klaster to już wyższy poziom zaawansowania. Ten bydgoski, który za rok będzie świętował dekadę istnienia, jest w dziesiątce najlepszych w Polsce i walczy o status KRAJOWEGO KLASTRA KLUCZOWEGO.

Bydgoski Klaster Przemysłowy powstał w 2006 roku. Jego początki są ściśle związane z grodem nad Brdą. Powodów tego jest wiele. Po pierwsze, miasto może się pochwalić prawie stuletnią tradycją związaną z przemysłem. Po drugie, Kujawy i Pomorze są jednym z największych zagłębi przemysłu narzędziowego oraz tworzyw sztucznych w Europie Środkowej. W naszym województwie funkcjonuje blisko 900 podmiotów zajmujących się przetwórstwem tworzyw (w samej Bydgoszczy 180) i około 60 narzędziowni. Biorąc pod uwagę kryterium produkcji sprzedanej przemysłu, przedmiotowa branża jest największą w Bydgoszczy oraz piątą w całym województwie! Z raportu z 2014 roku wynika, że przeciętna liczba osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w naszym regionie wynosi prawie 10 800, a przy produkcji narzędzi 1500. Stanowi to blisko 10 procent osób zatrudnionych w sektorze przemysłu Kujaw i Pomorza.

Współpraca bez granic

Klaster zrzesza obecnie 60 członków. Są to w większości małe i średnie firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych - to one od początku stanowią trzon organizacji, ale w ramach klastra funkcjonuje także wiele instytucji okołobiznesowych, w tym: uczelnie wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe oraz urzędy i instytucje finansowe.

Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze oferują formy wtryskowe i inne narzędzia do przetwórstwa oraz zajmują się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla branży AGD, spożywczej, medycznej, farmaceutycznej, samochodowej, kosmetycznej i opakowaniowej. Jakość tych produktów doceniają firmy znane na całym świecie. Członkowie Bydgoskiego Klastra Przemysłowego produkują dla takich marek jak: Audi, Daimler-Chrysler, BMW, Volkswagen, Magna, Bosch, Delphi, Whirlpool, Valeo, Ikea, Philips, Linde, Beiersdorf, Henkel, Reckitt Benckiser, Procter & Gamble, Algida, Unilever, Palmolive - Colgate, L'Oréal, Avon i wielu innych.

Zdecydowana większość członków działa w Bydgoszczy i w granicach województwa, ale nie tylko. Wśród nich są również podmioty z innych części kraju. Bydgoski Klaster Przemysłowy ściśle współpracuje też z branżowymi klastrami z całej Europy, takimi jak: Slovenian plPlasttehnics Cluster (Słowenia), Plastikarsky klastr (Czechy), MERGE Cluster for Excellence (Niemcy), Engineering and Tooling Cluster (Portugalia), Slovak Plastic Cluster (Słowacja). Ta kooperacja przekłada się na konkretne działania. Przykładem jest wspólny projekt uczestnictwa w programie Horyzont 2020 złożony przez 11 klastrów branżowych z 11 różnych państw, którego wartość to 4,5 miliona euro.

To wszystko sprawia, że dziś Bydgoski Klaster Przemysłowy jest jednym z najlepszych w Polsce i staje do walki o status Krajowego Klastra Kluczowego.

Dlaczego warto?

Głównym celem, który przyświeca działalności Klastra jest integracja środowiska przetwórców i narzędziowców, a także reprezentacja ich interesów na zewnątrz. Duży nacisk kładziony jest także na tworzenie sieci powiązań biznesowych, ułatwiających funkcjonowanie firm i dostęp do kadr, rozwój technologiczny i zwiększenie innowacyjności produkcji. Firmy z Klastra biorą udział w projektach międzynarodowych z zakresu B+R i internacjonalizacji z partnerami z Europy.

- Fakt, że udaje nam się nakłonić do działania na wspólnej płaszczyźnie firmy, które nie były do tego przyzwyczajone uważam za największy sukces. Wcześniej działały one w pojedynkę, a my pokazujemy im, że razem można więcej - podkreśla Katarzyna Meger, prezes Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. - Bardzo cieszą mnie także efekty projektów szkoleniowych, które przeprowadzamy. Ma to konkretne przełożenie na zyski firm. Innym świetnym przykładem owocnej współpracy członków Klastra jest wspólny wyjazd na prestiżowe targi w Kielcach. Nasza wyspa ma aż 250 mkw. Robi duże wrażenie. Jako grupa możemy negocjować cenę uczestnictwa w tego typu wydarzeniach. Firmy działające w pojedynkę nie zawsze mają fundusze na taką promocję. Skupiamy się też na współpracy z instytucjami szkolnictwa zawodowego. Organizujemy praktyki w firmach z Klastra. Pokazujemy młodym ludziom, że to przyszłościowe i ciekawe zajęcia. Uczniom wydaje się, że przemysł to tylko i wyłącznie ciężka fizycznie praca, a dzięki naszym działaniom przekonują się, że wcale tak nie jest - dodaje prezes.

Korzyści dostrzegają także sami członkowie.
- Po pierwsze, w odróżnieniu od innych instytucji zrzeszających firmy z regionu, Klaster jest skupiony na jednej, konkretnej branży, którą jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. To ogromny plus. Po drugie, jest to organizacja opierająca się na zasadach międzynarodowych, co ułatwia pozyskiwanie funduszy, między innymi z Unii Europejskiej. Nie do przecenienia jest waga inicjatyw, których realizację umożliwia nam bycie członkiem Klastra - mówi Jacek Polaszewski z firmy GRAFORM.

Klaster jako doskonałą przestrzeń do wymiany informacji między firmami z branży postrzega inny członek tej organizacji - spółka OKT Polska. - W trakcie spotkań rozmawiamy o pomysłach, które mogą nas pchnąć do góry, ale także o specyficznych dla tego sektora problemach. Każda firma patrzy na rynek z konkretnej perspektywy i w efekcie dostrzega tylko ułamek tego, co się dzieje. Współpracując z innymi członkami Klastra mamy okazję wymieniać się spostrzeżeniami i ta perspektywa się poszerza. Ma to konkretne przełożenie na działanie firmy. Dostajemy także kompleksowe informacje o inicjatywach i możemy brać w nich udział wspólnie, co często wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Wspomnę tylko, że członkowie Klastra polecają się wzajemnie, co dodatkowo zwiększa grono potencjalnych klientów - podkreśla Marcin Kropidłowski z OKT Polska.

Rozwój branży przemysłowej naszego regionu wspierają instytucje, takie jak chociażby Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. - Wspólne projekty konferencyjne, targowe czy misje gospodarcze promują nie tylko Bydgoszcz, ale też branżę i samych przedsiębiorców, zmieniając postrzeganie tych firm, także wśród potencjalnych pracowników. Doceniamy współpracę z Klastrem, ale przede wszystkim jego własne inicjatywy. Bydgoski Klaster Przemysłowy dostarcza bowiem przykładów, jak ponad obawami o konkurencję, firmy z tej samej branży potrafią realizować liczne działania, także o charakterze innowacyjnym czy badawczo-rozwojowym. Myślę, że wiele powiązań kooperacyjnych, powołanych w ostatnim czasie w naszym województwie, może czerpać inspirację z doświadczeń BKP - mówi Edyta Wiwatowska, prezes BARR.

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY PROMOCYJNE I MIĘDZYNARODOWE BYDGOSKIEGO KLASTRA PRZEMYSŁOWEGO W LATACH 2014/2015
• Udział w Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach - w 2014 i w 2015 r. wspólna wyspa o powierzchni 250 mkw.
• Misje gospodarcze, połączone z wizytami na targach branżowych (Dania, Szwecja, Słowenia, Rosja, Niemcy).
• Wizyty studyjne: Czechy, Słowenia, Portugalia.
• Współpraca międzynarodowa z branżowymi klastrami z Czech, Słowenii, Niemiec, Portugalii, Słowacji - wspólne projekty dotyczące prac B+R oraz internacjonalizacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przemysłowa komitywa z tradycją - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska