Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenieś się do dawnych czasów!

Tomasz Wersocki
Dom Legend z ulicy Szerokiej wśród atrakcji ma również gry terenowe.
Dom Legend z ulicy Szerokiej wśród atrakcji ma również gry terenowe. Grzegorz Olkowski
Żywe Muzeum Piernika oraz Dom Legend Toruńskich to niezwykłe miejsca. Turyści mogą wziąć udział w interaktywnych pokazach oraz przenieść się w czasy flisaków lub poznać historię dzwonu Tuba Dei.

Z pomocą doświadczonego mistrza piernikarskiego odwiedzający Żywe Muzeum Piernika nauczą się jak wyrobić, a następnie upiec tradycyjny przysmak toruński.

- Zwiedzanie odbywa się zgodnie z pewnym scenariuszem. Goście na początku poznają historię wyrobu piernika, a następnie przygotowują go własnoręcznie w drewnianych formach - mówi Andrzej Olszewski, współwłaściciel muzeum.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

W jego siedzibie przy ul. Rabiańskiej zobaczymy również ponad 100 eksponatów, których liczba cały czas się powiększa.

Są to m.in. dokumenty i urządzenia związane z produkcją i dystrybucją pierników, które można dotknąć, a nawet sprawdzić, jak niektóre z nich działają. Muzeum gromadzi także księgozbiór dotyczący historii piekarnictwa w Toruniu.

- W pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło nas 34 tysiące gości, a w 2016 r. przybyło do na 131 tysięcy osób - mówi Andrzej Olszewski. - W ciągu całego roku mamy zaledwie pięć dni wolnych.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

Dla miłośników piernika na pierwszym piętrze muzeum zrekonstruowano wnętrza piekarni, a każdy z gości może uruchomić zabytkowe żarno.

Niedawno powstał w muzeum też secesyjny sklep z piernikami, gdzie każdy może coś kupić, ale również zobaczyć, jak dawniej wyglądały tego typu punkty handlowe.

Dom Legend Toruńskich

Natomiast w Domu Legend Toruńskich dowiemy się m.in., dlaczego król Władysław Jagiełło został oblany nieczystościami oraz poznamy historię o toruńskim flisaku.

- Pokazy są dość dynamiczne i trwają do czterdziestu pięciu minut. Nie sposób się podczas nich nudzić. Co najważniejsze, łączą naukę z historią miasta - podkreśla Andrzej Olszewski.

Goście interaktywnie uczestniczą w opowieściach dotyczących sześciu toruńskich legend, w których muszą odgrywać określone role. - Scenariusz opowieści realizowany jest z humorem i swadą, a język animatorów dostosowany zarówno do dzieci jak i dorosłych - dodaje Andrzej Olszewski.

W Domu Legend Toruńskich w trakcie pokazów rozlega się także dźwięk dzwonu Tuba Dei. Co prawda to jedynie jego kopia w skali 1:20, ale jest ona też chętnie oglądana przez zwiedzających.

Zobacz: Bella Skyway Festival w Toruniu

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska