Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość – w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Materiał informacyjny mFinanse
Zastanawiasz się nad przeniesieniem kredytu hipotecznego na inną nieruchomość? Sprawdź, w jakich sytuacjach można to zrobić, a kiedy będzie to niemożliwe. Zobacz też, z jakimi trudnościami wiąże się takie rozwiązanie.

Przeniesienie hipoteki – kiedy warto?

Jeśli Twoje własne „M” nie spełnia już oczekiwań, a przed Tobą jeszcze dekady spłacania kredytu hipotecznego, masz dwie opcje. Możesz sprzedać dotychczasową nieruchomość z kredytem i w ten sposób spłacić zadłużenie. Innym sposobem jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Takie rozwiązanie może być opłacalne, jeśli nowe mieszkanie jest droższe od poprzedniego.

Co zrobić, aby przenieść kredyt hipoteczny?

Na początku musisz złożyć w banku odpowiedni wniosek o zmianę nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Od tej pory proces będzie wyglądał podobnie jak w przypadku wniosku o kredyt hipoteczny. Bank powtórnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przeanalizuje, jak zmieniły się Twoje dochody oraz wydatki na życie codzienne. Już teraz możesz ją sprawdzić, używając kalkulatora zdolności kredytowej (dostępnego np. na stronie mFinanse).

W całym procesie istotna jest nieruchomość, na którą zamierzasz przenieść hipotekę. Bank będzie wymagał sporządzenia operatu szacunkowego, który potwierdzi jej wartość. Nie może ona być niższa niż dotychczasowego mieszkania. Bank przeanalizuje też zapisy w księdze wieczystej i sprawdzi, czy nie ma w niej żadnych obciążeń. Ważne jest także to, że nowa nieruchomość musi być przeznaczona pod cele mieszkaniowe, a kredytobiorca musi być jej właścicielem. Jeśli więc jesteś na etapie zakupu nowego lokum, bank może wymagać przedstawienia umowy przedwstępnej.

Po dostarczeniu do banku wszystkich niezbędnych dokumentów trzeba będzie poczekać na decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, następnym krokiem jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej i złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie zapisu dotyczącego zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości. Pamiętaj jednak, że wprowadzanie takich zmian wiąże się zazwyczaj z długim oczekiwaniem, na które nie masz żadnego wpływu. Ostatnim krokiem jest ustanowienie hipoteki na nowej nieruchomości.

Przeniesienie kredytu – kiedy jest to niemożliwe?

Przeniesienie kredytu hipotecznego jest złożoną kwestią, na którą bank nie zawsze się zgodzi. Oto kilka przykładów, kiedy możesz się spodziewać odmowy:

• brak zdolności kredytowej – jeśli nie masz już stabilnego źródła dochodu lub Twoje wydatki są bardzo wysokie, bank może uznać, że nie masz już zdolności kredytowej i odmówi Ci przeniesienia kredytu.

• atrakcyjność nieruchomości – na podstawie wyceny rzeczoznawcy bank oceni, czy nowa nieruchomość jest wystarczająco atrakcyjna, aby stać się zabezpieczeniem. Jeśli jej wartość jest mniejsza niż pierwotnej nieruchomości, bank może odmówić przeniesienia.

• obciążenia w księdze wieczystej – jeśli nowa nieruchomość jest już obciążona hipoteką, uzyskanie pozytywnej decyzji o przeniesieniu na nią kredytu będzie niemożliwe.

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość jest bardzo złożonym procesem. Jeśli jednak zdecydujesz się to zrobić, warto skonsultować to z ekspertem finansowym mFinanse, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania i pomoże przejść przez wszystkie etapy.

Dodaj ogłoszenie