Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na wigilijne i świąteczne ciasta: jakie receptury i triki mają znani polscy kucharze? Potrawy na świąteczny stół

mkr
Przepisy na wigilijne i świąteczne ciasta: jakie receptury mają znani polscy kucharze Robert Makłowicz i Ewa Wachowicz? Zajrzeliśmy na internetowe strony najpopularniejszych polskich kucharzy i ekspertów kulinarnych. Jakie ciasta i inne słodkości przygotowują na Wigilię i święta Bożego Narodzenia?

Przepisy na wigilijne i świąteczne ciasta: przepisy Ewy Wachowicz i Roberta Makłowicza

Ze strony EWY WACHOWICZ, Miss Polonia 1992, potem rzeczniczki prasowej rządu Waldemara Pawlaka, prezenterki i producentki telewizyjnej, autorki wielu poradników kulinarnych, cytujemy przepis na miodownik.

Miodownik

Składniki:

  • 4 jajka,
  • 150 g cukru,
  • łyżka cukru waniliowego,
  • 150 g masła,
  • 4 łyżki miodu,
  • 200 g mąki,
  • 20 g kakao,
  • 300 g bakalii,
  • łyżka proszku do pieczenia,
  • łyżka przyprawy do piernika.

Wykonanie. Jajka z cukrem i cukrem waniliowym ubić nad garnkiem z gorącą wodą na sztywny krem. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną z kakao, proszkiem do pieczenia i przyprawą do piernika. Mieszać, aż powstanie gładka masa. Dodać roztopione masło z miodem, wymieszać. Dodać bakalie - orzechy wcześniej uprażyć (5 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C), następnie przełożyć do ściereczki i pocierając pozbawić skórki, posiekać. Wszystko dobrze wymieszać. Przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Piec godzinę (a najwyżej godzinę i 10 minut) w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem, czy się upiekło.

ROBERT MAKŁOWICZ
to popularny dziennikarz, recenzent kulinarny, podróżnik, autor książek podróżniczych i poradników kulinarnych. Na jego stronie internetowej znaleźliśmy m.in. przepis na (nie najprostszy w wykonaniu!) strudel jabłkowy.

Strudel z jabłkami

  • Składniki na ciasto:
  • 250 g mąki,
  • łyżka oliwy, jajko,
  • łyżeczka octu winnego,
  • szczypta soli,
  • 100 g masła,
  • 50 g cukru pudru.

Składniki na nadzienie: 750 g jabłek, 30 g rodzynek, pół łyżeczki cynamonu, 80 g najlepszej bułki tartej, 50 g masła, 40 g cukru.
Wykonanie. Mąkę przesiać, wsypać na stolnicę, wlać rozbełtane jajko, oliwę i ocet, posolić. Dolewając letniej wody zagnieść dość miękkie, wolniejsze niż na pierogi ciasto. Wyrabiać, aż zacznie odchodzić od deski i powstaną w nim pęcherzyki powietrza. Uformować zeń kulę, ułożyć na omączonej stolnicy, przykryć wygrzaną miską i odstawić na godzinę. Na stole rozłożyć czysty obrus, oprószyć mąką, pod obrus włożyć talerz obrócony do góry dnem. Ciasto lekko rozwałkować, położyć na obrusie na spoczywającym pod nim talerzu i omączonymi dłońmi wyciągać ku sobie. Grubsze, zwisające poza stół końce obciąć nożyczkami. Zostawić do lekkiego przeschnięcia.

Przygotować nadzienie: umyte i obrane jabłka poszatkować, dodać rodzynki, cukier i cynamon. Ciasto skropić roztopionym masłem, posypać przyrumienioną, ostudzoną bułką tartą. Nałożyć jabłka z rodzynkami, pomagając sobie obrusem, zwinąć ciasto w rulon, końce zawijając pod spód. Ciasto ułożyć na wysmarowanej masłem blasze, polać stopionym masłem, wstawić do gorącego piekarnika i piec 30 min., czasami skrapiając masłem. Po wyjęciu posypać cukrem pudrem, pokroić, podawać.

Autorką jednego z najpopularniejszych polskich portali kulinarnych a także książek kucharskich jest ANNA STARMACH. Z wykształcenia historyczka sztuki jest też absolwentką prestiżowych szkół kucharskich. Na jej stronie aniastarmach.pl znaleźliśmy m.in. przepisy na pierniki ciasto cytrynowe.

Piernik ekspresowy

Składniki:

  • 350 g mąki pszennej,
  • 200 g płynnego, jasnego miodu,
  • 150 g cukru trzcinowego,
  • 120 g miękkiego masła,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 30 g suszonych moreli,
  • 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej (najlepiej domowej),
  • 20 g suszonych śliwek,
  • 10 g gorzkiego kakao,
  • 3 jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1,5 łyżki przyprawy do piernika, łyżeczka cukru waniliowego,
  • szczypta soli.

Na polewę: 50 ml mleka, 50 ml masła, 100 g gorzkiej czekolady.
Wykonanie. Śliwki i morele pokrój w cienkie paseczki. Orzechy posiekaj. Dodaj 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej. Za pomocą miksera masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, solą, kakao i przyprawą do piernika. Oddziel żółtka od białek. Żółtka dodawaj pojedynczo do masła, stopniowo dodawaj też mąkę, posiekane bakalie, skórkę pomarańczową, orzechy oraz miód. Mieszaj, używając miksera (niskie obroty) lub drewnianej łyżki. W osobnej misce ubij białka. Ostrożnie wymieszaj białka z masą piernikową. Całość przełóż do podłużnej foremki o wymiarach 26x10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do piekarnika o temperaturze 170 stopni C na 50-60 minut. Metodą „patyczka” sprawdź, czy ciasto jest już gotowe.

Przygotuj polewę: mleko podgrzewaj z masłem i czekoladą, tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Ostudzony piernik udekoruj polewą czekoladową.

Cytrynowiec Ani

Składniki na ciasto: 200 g mąki, 200 g roztopionego masła, 200 g cukru, 4 jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżka soku z cytryny, skórka otarta z 1 cytryny. Skłdniki na lukier: 100 g cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.
Wykonanie. Jajka utrzyj z cukrem najlepiej przy użyciu miksera lub robota kuchennego. Do masy jajecznej dodaj resztę składników, wymieszaj lub miksuj przez kilka minut. Masę przełóż do małej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie 22 cm, im większa tortownica, tym niższe będzie ciasto). Piecz 45 minut w temperaturze 180 stopni, z programem „góra dół”, bez termoobiegu. Sprawdź czy ciasto jest gotowe metodą „na patyczek”. Wszystkie składniki na lukier wymieszaj. Upieczone ciasto cytrynowe lekko ostudź, wyjmij z formy i polej lukrem.

Ostatni cytowany przez nas przepis pochodzi ze strony znanego kucharza, restauratora, autora książek kucharskich ROBERTA SOWY.

Tort makowy z kremem kawowym

Składniki: 350 g maku, 11 jajek,350 g cukru pudru, łyżka miodu pszczelego, 85 g bułki tartej, półtorej łyżeczki proszku do pieczenia, kilka kropel aromatu waniliowego lub innego, wedle własnego gustu. Masa kawowa: 4 jajka, 280 g cukru pudru, 2 kostki masła śmietankowego, 3/4 kostki margaryny,1 espresso, kieliszek spirytusu.

Wykonanie. Mak zalać wrzątkiem, po godzinie odsączyć na sicie i zmielić trzy razy. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem, a z białek ubić pianę. Do utartych żółtek dodawać powoli mak, pianę z białek, miód, bułkę połączoną z proszkiem do pieczenia i olejek zapachowy. Całość delikatnie wymieszać, przełożyć do natłuszczonej i oprószonej bułką tartą tortownicy. Piec 40 minut w temperaturze 180°C w piekarniku z włączoną funkcją termoobiegu. 

Jajka z cukrem pudrem utrzeć na parze, aż powstanie aksamitny i puszysty krem. Masło i margarynę utrzeć, powoli i stopniowo dodając przygotowane wcześniej jajka i kawę. Na końcu stopniowo wlewać spirytus tak, aby krem się nie zwarzył.
Upieczone i wystudzone ciasto przekroić w poprzek na 3 części, przełożyć kremem pamiętając, aby pozostawić krem również do wyłożenia boków i wierzchu torciku. Całość posypać wiórkami czekoladowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska