Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prześwietlamy budżet powiatu grudziądzkiego: będzie kontynuacja

Karol Piernicki
Kamil Mójta
Znany jest budżet powiatu na ten rok. "Nowości Grudziądz" przyjrzały się uchwale zasadniczej. Tradycyjnie większą część wydatków pochłonie transport i łączność.

Tegoroczne dochody przekroczą 22,5 miliona złotych, natomiast wydatki wyniosą ponad 26 mln (wszystkie dane na naszej infografice obok). Deficyt w kwocie blisko 3,5 mln złotych zarząd powiatu planuje pokryć dzięki zaciągniętym na ten cel kredytom. Dochody w tym roku są o około 1,5 miliona złotych mniejsze niż przed rokiem, przez co na podobnym poziomie skromniejsze będą wydatki. A na co pójdzie najwięcej pieniędzy?

Tradycyjnie na transport i łączność, czyli drogi. Pochłoną one blisko połowę wszystkich wydatków, bo aż 43 procent. Razem to daje przeszło 11,2 miliona złotych. Do głównych zadań należą przebudowa drogi Chełmno - Mniszek, Grudziądz - Nicwałd oraz budowa chodnika w miejscowości Stare Błonowo. W budżecie zapisano także środku na remont drogi z Rogóźna do Szembruka, jak również przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi Wałdowo - Turznice w tej ostatniej miejscowości. Prace prowadzone będą też na odcinkach Rywałd - Lisnowo w Świeciu nad Osą (dotyczy przeprawy na rzecze Lutryna). Projekt budżetu - jeszcze przed obradami sesji - uzyskał pozytywną opinię regionalnej izby obrachunkowej.

- Po raz kolejny najwięcej potrzeb wymaga przebudowa dróg, zwłaszcza tych, które bezpośrednio prowadzą do Grudziądza, gdzie wiele osób uczy się lub pracuje - tłumaczy Edmund Korgol, starosta powiatu grudziądzkiego. - Staramy się w budżecie stawiać na zrównoważony rozwój wszystkich naszych gmin.

Dodajmy, że budżet został przyjęty przez radnych stosunkiem głosów 14 za przy jednym wstrzymującym się. Dyskusja nad nim była jednak bardzo burzliwa, o czym szeroko pisaliśmy przed tygodniem.

Padło sporo zarzutów o nierówne traktowanie gminy Łasin w podziale środków właśnie na drogi. Ostatecznie jednak udało się dobrnąć do szczęśliwego końca dyskusji i przegłosowania uchwały. A to wszystko odbywa się przecież w nowych politycznych realiach, bo na stanowiskach starosty i wicestarosty nastąpiła po ostatnich wyborach samorządowych zmiana.

- Obaj jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że posiadamy możliwość kontynuowania naszej wspólnej filozofii - podkreśla Marek Szczepanowski, obecny wicestarosta. - Potrzeby infrastrukturalne zawsze staramy się realizować na miarę naszych możliwości finansowych. Budżetu nie zmienia się, bo tak wypada. My to firmujemy od ośmiu lat i tak będzie nadal. Wciąż zamierzamy realizować politykę zrównoważonego rozwoju bez względu na to, jakimi środkami będziemy dysponować. Radni wypowiadają się w głosowaniu i uchwałach, które podejmują, i to jest najlepsza ilustracja oceny serwowanej pod adresem byłego i obecnego zarządu powiatu.

Dodajmy, że w polityce kontynuacji jest jednak mała zmiana, mianowicie wzrosną wydatki na administrację, co wiąże się z podwyżkami dla urzędników pracujących w Starostwie Powiatowym. Zarząd tłumaczy to tym, że dawno nie zostały one zmieniane na korzyść pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska