Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prześwietlili "Starą Babcię" georadarem. Co odkryli?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przy ul. Mostowej jedna kamienica zmienia się w hotel. Trwają również przygotowania do remontu budynków przy Mostowej 6.
Przy ul. Mostowej jedna kamienica zmienia się w hotel. Trwają również przygotowania do remontu budynków przy Mostowej 6. Jacek Smarz
Konserwatorzy prześwietlili jedną z najcenniejszych toruńskich kamienic przy ul. Mostowej 6, w której odnaleziono ślady średniowiecznego centralnego ogrzewania. Przypomnijmy, że do czasu pożaru w 2007 roku mieścił się w niej popularny pub "Star Babcia".

Kwartał między ul. Podmurną, Ciasną i Mostową jest jednym z najbardziej malowniczych fragmentów toruńskiej starówki. Niestety, należy również do najbardziej zaniedbanych. Pod tym względem jednak sporo zaczęło się zmieniać. Trwa remont spichlerza na rogu ul. Mostowej i Podmurnej. Sąsiadująca z nim kamienica przy ul. Mostowej zniknęła za zasłoną rusztowań. W murach obu budynków będzie w przyszłości działał hotel.

Sgraffito z XVIII wieku

Wszystko wskazuje również na to, że zaczynają się lepsze czasy dla kamienicy przy ul. Mostowej 6. Budynek ma nowego zarządcę, który z wielką energią zabrał się za jego ratowanie. Trwają prace nad przygotowaniem projektu budowlanego oraz wniosków o dotacje, dzięki którym będzie można przeprowadzić niezbędne prace. Pierwszy zastrzyk finansowy na Mostową 6 już zresztą popłynął. Jak już wcześniej pisaliśmy, finansowe wsparcie z miejskich funduszy przeznaczonych na ratowanie zabytków pozwoliło uratować pozostałości pochodzącego z przełomu XVII i XVIII wieku sgraffita zdobiącego fasadę jednej z oficyn.

Polecamy obejrzeć:Archiwalne zdjęcia Torunia z lat 1939-1945

Kamienica została również bardzo gruntownie przebadana przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wyniki tych badań, za które zresztą konserwatorzy toruńskiej uczelni zostali nominowani do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016, zaskoczyły samych badaczy.

- Udało nam się wyodrębnić ponad 40 faz zmian tego budynku od czasu, kiedy na tej działce coś się zaczęło dziać - mówi dr Maciej Prarat z Zakładu Konserwatorstwa UMK, jeden z uczestników projektu. - Zrekonstruowaliśmy także średniowieczny układ przestrzenny.

Korzenie kamienicy sięgają bardzo głęboko w przeszłość. Można się o tym przekonać zaglądając do jej piwnic, gdzie badacze znaleźli średniowieczne hypocaustum, czyli piec służący do ogrzewania budynku ciepłym powietrzem.

Georadarem po wnętrzu kamienicy

Ciekawostką jest również kamienna piwnica, w której znajduje się pub. Jak się okazało, jest ona pozostałością pierwszego budynku, jaki został w tym miejscu zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku.

Do XVI stulecia przy Mostowej stały dwa niezależne od siebie budynki. Zostały połączone w wyniku wielkiej przebudowy, na jaką ponad 400 lat temu zdecydował się ówczesny właściciel większości znajdujących się na tym odcinku ul. Mostowej budynków, burmistrz Torunia Bernhard Pulman.

Badania przy Mostowej 6 kosztowały ponad 800 tysięcy złotych i były całkowicie nieinwazyjne. Konserwatorzy przeprowadzili pełną inwentaryzację obiektu stosując różne urządzenia geodezyjne. Jego ściany prześwietlili przy pomocy georadaru. Takie same urządzenie było używane m.in. przy poszukiwaniach „złotego pociągu”.

Warto przeczytać:Pożar na Rynku Staromiejskim 5 w Toruniu. Ewakuowano mieszkańców!

- Nasze zadanie polegało na tym, aby maksymalnie przebadać obiekt, nie wystawiając go przy tym na szwank - dodaje Maciej Prarat. - Początkowo zresztą wcale nie było wiadomo, że zajmiemy się kamienicą przy Mostowej 6, ustaliliśmy to po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków.

Wyniki badań mogą się okazać bardzo pomocne przy generalnym remoncie, którego budynki bardzo potrzebują. Dziewięć lat temu południowy fragment zabytkowego kompleksu strawił wielki pożar. Część, którą oszczędziły wtedy płomienie, znajduje się również w opłakanym stanie.

Wyniki podczas konferencji

O wynikach swoich badań i o samych badaniach, naukowcy z UMK opowiedzą podczas konferencji naukowej, która jest zaplanowana na 19 listopada. Jej szczegóły przedstawimy w „Nowościach” odpowiednio wcześniej.

W tym tygodniu ożywiły się również mury spichlerza na rogu ul. Podmurnej i Ciasnej. Budynek wzniesiony między 1607 i 1619 rokiem, a konkretnie niezwykły antykwariat jaki w latach 90. prowadził tam Mieczysław Mackiewicz, został opisany w jednej z książek Małgorzaty Musierowicz. Po tym, kiedy antykwariat przeniósł się w inne miejsce, spichlerz opustoszał. Jego mury zaczęły się sypać, a dach przypominał szwajcarski ser. W tym tygodniu zniknęły z niego wszystkie dachówki. Zostaną wymienione na nowe, naprawiona zostanie także więźba dachowa.

Warto wiedzieć

- Kamienica przy ul. Mostowej 6 jest uważana za jedną z najcenniejszych na toruńskiej starówce.
- Pożar, który zniszczył jej południową część, wybuchł 15 marca 2007 roku. Z płomieniami walczyły załogi 14 wozów strażackich.
- O badaniach, jakie przeprowadzili tam naukowcy z UMK można poczytać zaglądając na poświęconą temu projektowi stronę internetową:http://projektmostowa6.umk.pl

- Spichlerz przy Podmurnej 13 został zbudowany na początku XVII wieku. Zanim na jego poddaszu został ulokowany słynny antykwariat, jego pomieszczenia były wykorzystywane między innymi przez działającą w Toruniu w pierwszej połowie XX wieku Fabrykę Szyldów, Stempli i Wyrobów Metalowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska