Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na miejski rower już wiosną. Kto będzie operatorem TRM?

Alicja Cichocka-Bielicka
Przetarg na miejski rower już wiosną. Kto będzie operatorem TRM?
Przetarg na miejski rower już wiosną. Kto będzie operatorem TRM? Jacek Smarz
O kontrakt na obsługę Toruńskiego Roweru Miejskiego powalczy kilka firm. Najwięksi gracze już ślą miastu oferty współpracy.

Zdobyciem nowego toruńskiego kontraktu zainteresowani są najwięksi w Polsce operatorzy - francuski BikeU (operator m.in w Bydgoszczy, Szczecinie) oraz niemiecki Nextbike (polski lider, 3 tys. rowerów w samej tylko Warszawie). Szyki może pomieszać im Romet Rental System (dawniej WiM System), obecny operator TRM, któremu za rok kończy się umowa z miastem. Trzy lata temu po ostrej batalii zdobył toruński rynek i pomimo początkowych niepowodzeń, dobrze sobie na nim poradził.

Czytaj także: Telewizyjna gala z udziałem Stinga [RELACJA]

Szykuje się ostra rywalizacja o kontrakt. Przetarg jeszcze nie wystartował, a zainteresowane firmy już ślą do miejskich urzędników oferty współpracy, w których zapewniają o swoim ogromnym doświadczeniu i licznych osiągnięciach we wprowadzaniu nowoczesnych systemów w innych miastach.

Polecamy:

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

Co na to toruński urząd?

- Zainteresowani chcą się wypromować, o wszystkim i tak zdecyduje konkurs - zastrzega Mariola Soczyńska, dyrektor miejskiego Wydziału Sportu i Turystyki. I nie ukrywa, że będzie to bardzo trudny przetarg. - Liczymy się z odwołaniami i protestami uczestników - mówi dyrektor Soczyńska. O tym jak brudna może być batalia pokazał pierwszy przetarg na rower miejski. W mieście krążyły wtedy anonimy dyskredytujące niektórych jego uczestników, pojawiały zarzuty fałszowania dokumentów przetargowych etc.

Żeby zapewnić ciągłość działania systemu miasto chce ogłosić przetarg już wiosną, a rozstrzygnąć w sierpniu.
Pojedziemy tandemem?

Na nowym kontrakcie na pewno skorzystają fani miejskich kółek. Stacji rowerowych ma być więcej, a system ma być nowocześniejszy.

Niewykluczone, że w Toruniu pojawią się miejskie rowery elektryczne i rodzinne z siodełkiem dla dziecka, a nawet tandemy. Jaki będzie nowy miejski rower mają zdecydować mieszkańcy za miesiąc w konsultacjach społecznych.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STORNIE>>>>>

Miejskie rowery elektryczne z fotelikami dla dzieci, tandemy, a może miejskie rowerki dziecięce? Takie nowinki mogą pojawić się za dwa lata w Toruniu.

W Białymstoku od tego roku można jeździć miejskim tandemem. Od ubiegłego roku na przejażdżkę miejskim rowerem warszawiacy mogą zabierać dzieci, w systemie są już rowerki dla czterolatków.

Kończy się kontrakt

W Toruniu takich nowinek do tej pory nie było, ale szansą na ich wprowadzenie jest przetarg na nowego operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego.

W przyszłym roku kończy się czteroletni kontrakt z Romet Rental System (RRS). Miasto już przygotowuje się do konkursu. W nowym systemie stacji miejskich ma być więcej. Obecnie jest ich 13 na 30. System ma być też nowocześniejszy. Urzędnicy nie chcą jeszcze mówić, co to konkretnie oznacza.

Zobacz także:

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

- Chcemy stworzyć system, jakiego oczekują mieszkańcy w konsultacjach społecznych. W styczniu dowiemy się, jakie mają pomysły. Przetarg będzie odzwierciedlał ich potrzeby - zapowiada Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki toruńskiego Urzędu Miasta.

A może elektryczne?

Dyrektor nie wyklucza, że miasto będzie chciało unowocześnić park rowerowy. Rowery elektryczne, siodełka dziecięce doczepiane do rowerów, a może w Toruniu pojawią się - wzorem Warszawy - rowerki dla dzieci?

- Poczekajmy na sugestie mieszkańców - zastrzega dyrektor Soczyńska.

Może to oznaczać tylko tyle, że miasto na kolejne lata wyda na miejskie kółka więcej niż 1,1 mln zł (na tyle opiewa kończąca się umowa z RRS).

Czytaj także: Telewizyjna gala z udziałem Stinga [RELACJA]

Początki były trudne

Toruński Rower Miejski startował trzy lata temu po trzech przetargach, wojnie konkurentów i skargach do Krajowej Izby Odwoławczej.

W dodatku debiutował z dużym poślizgiem i wieloma niedociągnięciami. Przy rowerach brakowało linek zabezpieczających, zawieszało się oprogramowanie na stacjach. Torunianie i tak pokochali te miejskie dwa kółka.

Przez trzy ostatnie lata 14 tysięcy zarejestrowanych użytkowników wypożyczyło rowery prawie 350 tysięcy razy.

Rekordzista w tym roku zaliczył aż 718 kursów toruńskim jednośladem.

Dniem, w którym w mieście tych rowerów jeździło najwięcej, był w tym roku 7 czerwca. System zanotował wtedy ponad 1500 wypożyczeń!

Urząd uczy się na błędach

W sierpniu 2017 roku fani roweru miejskiego powinni poznać nowego operatora. Konkurs na niego miasto ma ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wszystko po to, żeby nie powtórzyć błędów sprzed trzech lat i tym razem wszystko odbyło się sprawnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska