Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na remont toruńskich dworców ogłoszony! Tak mają wyglądać stacje Toruń Miasto i Toruń Wschodni po remoncie [Wizualizacje]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak miałyby wyglądać po remoncie dworce Toruń Miasto i Toruń Wschodni
Tak miałyby wyglądać po remoncie dworce Toruń Miasto i Toruń Wschodni Materiały PKP
Polskie Koleje Państwowe ogłosiły w środę od dawna oczekiwany przetarg na modernizację dworców Toruń Wschód i Toruń Miasto. Co się na tych stacjach zmieni? Kiedy powinny się rozpocząć prace i przede wszystkim - kiedy będzie można z wyremontowanych dworców skorzystać?

Droga do modernizacji dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni była bardzo długa i wyboista. Ich losy ważyły się przez kilka lat, za remont pierwszego dworca zabierali się kolejarze, tym drugim był zainteresowany marszałek planujący uruchomienie kolejowej linii turystycznej do Brodnicy. Z tych planów, jak wiadomo, nic nie wyszło, ale później pojawiło się światełko w tunelu. Obie toruńskie stacje zostały objęte rządowym Programem Inwestycji Dworcowych, a ten przewidywał do 2023 roku modernizację prawie 200 obiektów na terenie całego kraju, kosztem niemal miliarda złotych.

Zobacz także

W sierpniu 2019 roku przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych i Polskich Linii Kolejowych podpisali wspólnie z prezydentem Torunia umowę z Transprojektem Gdańskim. Pracownicy tej firmy mieli przygotować dokumentację pozwalającą na realizację kolejowej części drugiej edycji programu BiT-City.

- To będzie kompleksowa modernizacja dwóch obiektów wraz z przyległymi budynkami - mówił wtedy Krzysztof Golubiewski z zarządu PKP. - Zakłada ona wymianę wszystkich instalacji, ale także dostosowanie tych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakładamy również stworzenie części komercyjnej, na czym nam bardzo zależy.

Kiedy rozpocznie się modernizacja toruńskich dworców?

Podpisując umowę kolejarze mieli nadzieję, że z odnowionych dworców pasażerowie będą mogli skorzystać już w 2022 roku. Przygotowania okazały się bardziej czasochłonne, od bardzo dawna oczekiwany przetarg został ogłoszony 21 lipca. Kiedy zostanie rozstrzygnięty i kiedy można się spodziewać zakończenia prac?

- W środę ogłosiliśmy przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla przebudowy dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni - mówi Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A. - Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 25 sierpnia. Po nim komisja przetargowa rozpocznie sprawdzenie złożonych ofert pod kątem formalnym i prawnym, a następnie jeśli nie będzie przeciwskazań, rozstrzygnie przetarg, w następstwie którego zostanie podpisana umowa z wykonawcą prac budowlanych. Planujemy, że roboty budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Planowany termin zakończenia inwestycji podamy po zakończeniu procedury przetargowej oraz podpisaniu umowy z wybranym w niej wykonawcą, gdyż jest on uzależniony właśnie od tych zdarzeń.

Jedynym kryterium, które będzie decydować o wyborze, jest cena. Przyszły wykonawca będzie miał na wykonanie zadania 85 tygodni. Podczas remontu wykonawca będzie musiał zorganizować dworce tymczasowe.

Jak zmienią się oba toruńskie dworce?

Na parterze Dworca Miejskiego pojawią się kasy, poczekalnia, toalety i pomieszczenia dla najemców. Na pierwszym piętrze zaś planowane jest urządzenie hostelu. Wymieniony zostanie dach, a z częściowo rozebranej dobudów, w której była apteka, powstanie letnia poczekalnia. W dokumentacji przetargowej jest napisane, że w sali głównej zostanie zachowana zabytkowa boazeria, jednak tam zabytkowej boazerii nie ma - najwyraźniej chodziło o zabytkową okładzinę ceramiczną. Poza tym pojawi się nowy peron boczny z dodatkowym wejściem. Przebudowany zostanie także tunel wraz z prowadzącymi do niego schodami.
Na Dworcu Wschodnim ma zostać zmodernizowany cały budynek, projekt zakłada również zagospodarowanie terenów przy stacji. modernizację budynku oraz przebudowę i zagospodarowanie terenu przydworcowego. Na parterze dworca znajdą się hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe. Na pierwszym piętrze planowany jest hostel. Modernizacja obejmie także sąsiadujący z dworcem budynek administracyjny oraz rozbiórkę schronu, który znajduje się między oboma budynkami. W jego miejscu powstanie przejście dla pasażerów.

Program prac konserwatorskich zakłada również konserwację balustrad schodów i krat okiennych. Oba dworce mają być remontowane pod nadzorem konserwatora.
Same roboty są wycenione na 26,5 miliona złotych. Dla porównania przebudowa dworca Toruń Główny kosztowała 43 miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska