Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez całe wakacje, co tydzień, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" zaprasza na letnie spacery z historią

Mirosława Kruczkiewicz
Odnowiony właśnie zegar słoneczny na fasadzie kamienicy u zbiegu ul. Łaziennej i Bulwaru Filadelfijskiego zapewne znajdzie się na trasie spaceru 12 sierpnia
Odnowiony właśnie zegar słoneczny na fasadzie kamienicy u zbiegu ul. Łaziennej i Bulwaru Filadelfijskiego zapewne znajdzie się na trasie spaceru 12 sierpnia Sławomir Kowalski
Jego nazwisko nie wszystkim torunianom jest znane, za to pewnie wielu podziwiało okazałą, bogato zdobioną kamienicę na rogu ulic. Św. Jakuba i Piernikarskiej. A już bez wątpienia wszyscy znamy fontannę-flisaka.

I kamienica, i fontanna związane są z postacią toruńskiego przedsiębiorcy Roberta Tilka, który w 1863 roku założył tu wytwórnię metalowej armatury, żaluzji i tym podobnych akcesoriów. Piękną neorenesansową kamienicę przy Piernikarskiej zbudował dla siebie i swojej rodziny. A jeśli chodzi o fontannę, to jako miejski radny był orędownikiem takiego jej kształtu, jaki znamy do dziś. Wykonał też altanę do miejskiego parku.

O roku ów!

Robert Tilk będzie jednym z bohaterów spaceru tematycznego w sobotę 14 lipca. Na takie spacery przez całe wakacje zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Najbliższa, sobotnia przechadzka szlakiem toruńskich przedsiębiorców z międzywojnia nosi tytuł „Bogactwo i rozwój”. Trasa będzie wiodła przez miejsca związane z Robertem Tilkiem, Pawłem Cierpiałkowskim, Teodorem Sponagelem. Paweł Cierpiałkowski najpierw wraz z bratem Konstantym prowadził firmę z branży motoryzacyjnej, potem m.in. sprzedawał traktory, opony i paliwo, produkował części, szkolił kierowców. Jako majętny przedsiębiorca zaproponował zasponsorowanie miastu dworca autobusowego. Teodor Sponagel był właścicielem toruńskiego browaru. Wycieczkę poprowadzi Katarzyna Kluczwajd.

Jakie najdroższe domy są obecnie wystawione na sprzedaż w województwie kujawsko-pomorskim? Sprawdźcie, za ile można kupić najbardziej wartościowe nieruchomości w regionie! Wszystkie dane pochodzą z serwisu gratka.pl.ZOBACZCIE >>>>>

TOP 15 najdroższych domów w Kujawsko-Pomorskiem [ZDJĘCIA]

Tydzień później, 21 lipca, uczestnicy spaceru z CSW przejdą się ulicą Napoleona. Nie ma takiej ulicy w Toruniu? Ale była. Napoleon Bonaparte wprawdzie przebywał u nas raptem kilka dni w czerwcu pamiętnego roku 1812 (mieszkał w nieistniejącym dziś hotelu, który znajdował się w miejscu obecnej poczty głównej), był to jednak czas dla Polski ważny, rok nadziei, opiewany w „Panu Tadeuszu”. A wojska napoleońskie przybyły tu na kilka lat przed swym wodzem. Wycieczka, którą poprowadzi Adam Paczuski, powtórzona zostanie 15 sierpnia, w dniu urodzin Napoleona Bonapartego.

Pod zaborem

Dwukrotnie odbędzie się również spacer pod hasłem „Noc okupacji” (28 lipca i 25 sierpnia). Na trasie znajdą się budynki, które w czasie II wojny światowej stały się siedzibami instytucji hitlerowskich (przypomnijmy, że na przykład Gestapo zajęło gmach przy ul. Bydgoskiej). Przewodnikiem w tych wycieczkach będzie Marcin Orłowski. Głębiej w historię przeniosą się uczestnicy spaceru 4 sierpnia. Tytuł jest po niemiecku „Reise nach Thorn: Deutsche Heima”, a to dlatego, że będzie to próba spojrzenia na Toruń oczami jego niemieckiego mieszkańca z pierwszej dekady XX wieku, kiedy miasto było w zaborze pruskim. Będzie mowa nie tylko o tym, jak wyglądała zabudowa i codzienność w owym czasie, ale i o niemiecko-polskiej koegzystencji oraz staraniach Polaków o zachowanie własnej kultury. Wycieczkę poprowadzi Katarzyna Kluczwajd.

W niedzielę 12 sierpnia powtórzony zostanie spacer, który w minioną niedzielę zainaugurował cały cykl. Oprowadzając po toruńskich zegarach słonecznych Krzysztof Przegiętka przybliży nie tylko ich historię, ale i zasady działania. „Słoneczniki”, które możemy dziś podziwiać w Toruniu, to np. ten na fasadzie domu u zbiegu Łaziennej i Bulwaru Filadelfijskiego z tarczą wykonana techniką sgraffito.

Powstał w 1965 roku według projektu Lecha Popielewskiego, jest wzorowany na zegarze z Zamku Królewskiego w Warszawie. Intrygującą dużą kulę na skwerze przy placu Rapackiego wzniesiono według projektu Eweliny i Henryka Siwickich na 500. urodziny Mikołaja Kopernika. Zegar słoneczny jest też częścią mozaiki autorstwa Stefana Knappa na fasadzie Auli UMK. Są miejsca po „słonecznikach” - taki zegar znajdował się m.in. na Ratuszu Staromiejskim.

Spacery zawsze rozpoczynają się o godz. 12 przed siedzibą „Znaków Czasu”. Opłata za udział jest symboliczna - 1 zł. Zapisy przyjmuje czytelnia CSW ([email protected]).

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska