Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez całe wakacje potrwa 22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

Mirosława Kruczkiewicz
O „22. Muzyce i Architekturze” mówią dyrektorzy Marek Czekała (z lewej) i Mariusz Smolij. Przed nimi festiwalowy plakat wybrany w konkursie. Autorem jest student UMK Jakub Sobczak
O „22. Muzyce i Architekturze” mówią dyrektorzy Marek Czekała (z lewej) i Mariusz Smolij. Przed nimi festiwalowy plakat wybrany w konkursie. Autorem jest student UMK Jakub Sobczak Sławomir Kowalski
Aż 23 wydarzenia - koncerty, filmy, zwiedzanie zabytków - złożą się na letni festiwal, który rozpocznie się w piątek w Toruniu.

Klamrą będą dwa wyjątkowe wydarzenia. Na inaugurację, 22 czerwca o godz. 19, na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki” stanie ponad 200 artystów z Torunia i Getyngi. A na zakończenie słynną amerykańską operę wykona z toruńskimi symfonikami chór z Teksasu śpiewający korzenną muzykę gospel.

Love story z południa USA

Festiwal potrwa do końca wakacji. Na ponad połowę z 23 wydarzeń będzie można wejść za darmo.

- Będzie różnorodnie. Naszą powinnością jest promocja muzyki z najwyższej półki, ale nie zapominamy, że latem torunianie i turyści złaknieni są też rozrywki – mówi Marek Czekała, dyrektor organizującej festiwal Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

- Hasło festiwalu brzmi „Muzyka i obraz”. Większość utworów bowiem przywoła historie, postaci, obrazy. Na koncercie inauguracyjnym połączone orkiestry z Torunia i Getyngi, getyński chór i znakomite polskie śpiewaczki Ewa Biegas oraz urodzona w Toruniu Jadwiga Rappé wykonają symfonię Gustava Mahlera „Zmartwychwstanie”. Jej przewodnim motywem muzycznym jest marsz - marsz przez życie - mówi szef artystyczny TOS Mariusz Smolij. - Finałowy koncert festiwalu zaś, opera George’a Gershwina „Porgy nad Bess”, to historia miłości pięknej dziewczyny i chłopaka, który handluje narkotykami i przez to wpada w kłopoty. Gershwin zastrzegł, że wykonawcami powinni być czarnoskórzy śpiewacy, bo ta historia dzieje się w czarnej dzielnicy miasta w Południowej Karolinie. U nas zaśpiewają właśnie czarnoskórzy artyści z południa USA.

Polski rock

Ale i inne propozycje festiwalu powinny kojarzyć się z obrazami i kolorami. Na przykład w programie recitalu fortepianowego Michała Szymanowskiego 30 czerwca znalazł się utwór Aleksandra Skriabina, prekursora łączenia muzyki ze świetlnymi projekcjami.

Sentymentalne wspomnienia przywoła zapewne koncert „Symphonica - Rock of Poland” z nowymi aranżacjami przebojów takich jak „Kocham wolność”, „Kocham cię jak Irlandię”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nie płacz, Ewka” i innych (7 lipca). Gitarzysta Krzysztof Meisinger z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego zagra nie tylko tanga, a trio z Finlandii połączy muzykę folkową z kompozycjami Jana Sibeliusa.

Bilety i wejściówki

Na koncercie „Kino - klasyka - symfonika” słuchacze mogą być zaskoczeni, jak wiele tematów filmowych to w istocie fragmenty dzieł muzyki „poważnej”. A chór Prairie View A&M University Concert Chorale nie poprzestanie na wykonaniu „Porgy and Bess”. Da również koncert pieśni negro spirituals. Trwają starania, by śpiewacy z Teksasu wystąpili także poza Toruniem, m.in. w Grudziądzu.
Festiwal zagości w CKK „Jordanki”, Dworze Artusa, MDK, Ratuszu Staromiejskim, kościołach. Już dostępne w kasie „Jordanek” są darmowe wejściówki i bilety w cenie od 15 do 50 zł na festiwalowe koncerty.

Zobacz także: Spod Ekranu "Zimna wojna"

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska