Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez własne zaniedbania sami narażamy się na konieczność amputacji kończyn

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Gdyby nie ograniczenia finansowe oraz mała świadomość pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, wielu amputacji można byłoby uniknąć - twierdzą eksperci.

„Rzeczpospolita” podała niedawno oficjalne dane Narodowego Funudszu Zdrowia, z których wynika, że każdego roku w Polsce wykonuje się coraz więcej amputacji kończyn.

W 2013 roku przeprowadzono 13 227 takich zabiegów, rok wcześniej było ich 12 tysięcy. Według „Rzeczpospolitej” Polska jest na pierwszym miejscu pod względem wykonywania tego typu zabiegów.

- Tak rzeczywiście jest - potwierdza Karol Suppan, chirurg naczyniowy, konsultant wojewody w dziedzinie angiologii. - W minionym roku, jak pokazują dane NFZ, wykonano w naszym województwie 210 małych amputacji (stóp) oraz 556 dużych amputacji (podudzia i ud).

Nie wiadomo, czy wszystkie te amputacje wiązały się z chorobami cywilizacyjnymi, w tym miażdżycą, chorobami naczyń obwodowych i cukrzycą. Takich statystyk się nie prowadzi. Poza tym nie wszystkie amputacje są uwzględnianie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, niektórzy eksperci twierdzą, że drugie tyle operacji wykonuje się prywatnie. Ale...

- Niestety, można być pewnym, że większości tych amputacji można byłoby uniknąć - uważa Karol Suppan. - Przyczyn jest kilka, między innymi niskie finansowanie procedur zabiegowych przez NFZ, mała świadomość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, dotycząca możliwości leczenia zabiegowego. Poza tym nie ma współpracy między szpitalami.

W powszechnej opinii liczba amputacji spowodowana miażdżycą, cukrzycą lub nadciśnieniem byłaby mniejsza, gdyby Polacy prowadzili inny tryb życia. Zbyt dużo pijemy, palimy, źle się odżywiamy oraz prowadzimy siedzący tryb życia.

Warto też dodać, że do czynników sprzyjających powstawaniu chorób naczyniopochodnych (np. choroby naczyń obwodowych), zalicza się m.in. płeć (częściej chorują mężczyźni), wiek (powyżej 50. roku życia) i nadciśnienie. Wspomniane już palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania o 2 do 5 razy, a cukrzyca aż trzy-czterokrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska