Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy dworcu jest most, a wkrótce będzie też kładka

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Druga część przęsła kładki pojawi się po przełożeniu ruchu na drugą jezdnię
Druga część przęsła kładki pojawi się po przełożeniu ruchu na drugą jezdnię Grzegorz Olkowski
Nad ulicą Traugutta zamontowano połowę przęsła przyszłej kładki węzła przesiadkowego. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można szybko i bezpiecznie przesiadać się z komunikacji miejskiej do kolei BiT City. Co jeszcze zmieni się przy Dworcu Toruń Miasto?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w nocy z wtorku na środę przeprowadzono montaż pierwszej części przęsła przyszłej kładki węzła przesiadkowego przy moście kolejowym. Prace trwały kilka godzin i nie spowodowały utrudnień w ruchu. Jedyną niedogodnością było zawieszenie kursów nocnych tramwajów.
[break]
- Przęsło zostało przetransportowane do Torunia w całości. Następnie ustawiono je na przygotowanych wcześniej podporach za pomocą żurawia samochodowego o udźwigu 160 ton - mówi Piotr Reich, rzecznik prasowy MZK w Toruniu, który jest inwestorem tej części projektu BiT City.

Na razie połowa konstrukcji

Stalowe przęsło kładki waży 20 ton. Jego elementem nośnym jest wzmocniona specjalną płytą rura o średnicy 508 mm i grubości ścianki 20 mm. Na razie zamontowana została połowa konstrukcji nośnej. Druga część zostanie wykonana po przełożeniu ruchu samochodowego na stronę południową ul. Traugutta.
Docelowo pomost będzie mierzył ponad 22 m długości oraz 3,5 m szerokości i będzie rozciągał się od chodnika od strony Wisły, przez przystanki tramwajowe pośrodku jezdni, aż do pl. 18 Stycznia i znajdującego się tam dworca kolejowego.
Kładka będzie wyposażona w schody i windy. Jej głównym zadaniem będzie ułatwienie przesiadki z tramwajów na kolej metropolitalną. To jednak niejedyny element prac przy budowie nowego węzła.

Z XIX-wiecznym sznytem

- Aktualnie część pl. 18 Stycznia jest zamknięta. Przy budynku dworca prowadzone są roboty brukarskie. Równolegle budowane są fundamenty zadaszenia przyszłego peronu. Utrudnienia potrwają do końca czerwca - mówi Marcin Szulc z firmy Budimex, wykonawcy prac. Docelowo pl. 18 Stycznia ma odzyskać swój historyczny, XIX-wieczny charakter i połączenie z pl. Pokoju Toruńskiego (tu powstanie nowy przystanek autobusowy), przez zaślepioną dotąd ul. gen. Skrzyńskiego.
Poza odnowieniem nawierzchni ulic i chodników, które zyskają stylizowane oświetlenie, na placu stanie wiata parkingu rowerowego, do której doprowadzone zostaną nowe ścieżki. Nie zabraknie też elementów małej architektury i zieleni. Projekt przewiduje m.in. umieszczenie ławek, oczka wodnego i nasadzenia roślin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska