Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy toruńskiej Trasie Wschodniej padło ponad 500 drzew!

Szymon Spandowski
Przy Trasie Wschodniej drzewa były sadzone w ramach trzech projektów. Sporo sadzonek jednak nie przetrwało. Niektóre szybciej doczekały się grzybów niż liści. Chore rośliny pokazuje radny Maciej Cichowicz
Przy Trasie Wschodniej drzewa były sadzone w ramach trzech projektów. Sporo sadzonek jednak nie przetrwało. Niektóre szybciej doczekały się grzybów niż liści. Chore rośliny pokazuje radny Maciej Cichowicz Szymon Spandowski
W Toruniu inwestycje drogowe najwyraźniej nie idą w parze z zielenią. W tym przypadku nie chodzi tu wcale o to, że przed drogowcami na ogół kroczą drwale kładąc pokotem dorodne, często niemal stuletnie okazy.

Ostatnio sporo się u nas sadzi, jednak pielęgnacja tych sadzonek pozostawia już sporo do życzenia. Do rangi symbolu urosły pamiątkowe dęby, jakie zostały posadzone na Winnicy z okazji zakończenia budowy nowego toruńskiego mostu. Część z nich uschła i trzeba je było wymieniać.

Zobacz także:

Trwa przebudowa miejskiego targowiska przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu. Część odnowionych i zadaszonych miejsc została już udostępniona sprzedawcom. Cały remont powinien zakończyć się pod koniec kwietnia. Całość prac pochłonie 3 miliony 200 tysięcy złotych.Zobacz także:Minikopernik. Wielkie otwarcie jesieniąKoszyk wielkanocny 2018

Remont targowiska. Zobaczcie jak wygląda pod nowym dachem! [ZDJĘCIA]

Na lewym brzegu Wisły także nie jest pod tym względem wesoło. W 2013 roku firma Strabag posadziła wokół Trasy Wschodniej 1771 drzew. Był to jeden z elementów kontraktu na budowę mostu. Ponad 500 już padło. Tuż przy nowej przeprawie został po nich rząd pieńków. Trudno się dziwić, że sadzonki nie zapuściły korzeni, wystarczy potknąć się o kikut, aby... wyleciał on z ziemi.

- Jestem pewien, że gdyby wykonawca zostawił dziurę w moście, albo na kilkumetrowym odcinku jezdni nie wylał asfaltu, reakcja władz miasta byłaby natychmiastowa - mówi Maciej Cichowicz, radny Czasu Mieszkańców. - Dlaczego w tym przypadku tak nie jest?

- Rośliny są objęte gwarancją, którą chcemy przedłużyć jeszcze o 60 miesięcy - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Te, które padły, wykonawca musi uzupełnić, a jeśli się z tego nie wywiąże, zrobimy na jego koszt nasadzenia zastępcze. My się musimy z tych drzew rozliczyć przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Drzewostan był tam już uzupełniany i powiększany, m.in. w ramach rekompensaty za wycinkę przy ulicy Golubskiej.

- Obiecaliśmy mieszkańcom, że posadzimy dodatkowy szpaler drzew między Trasą Wschodnią a ulicą Otłoczyńską i to zostało zrobione - dodaje dyrektor Wiewiórski.

Zobacz również:

HiperMed przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu uruchomił unikalną usługę. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy profesjonalnej aparatury pacjenci mogą tu poddawać się hipertermii w warunkach ambulatoryjnych. Hipertermia jest terapią wspomagającą leczenie chorób przewlekłych. Polega na sztucznym podniesieniu temperatury tkanek wewnątrz ciała do zakresu, jaki obserwowany jest podczas gorączki. Polecamy:Gwara policyjna - tak nazywają marki autZarobki gwiazd disco-poloDługie weekendy 2018Skąd się wzięły nasze nazwiskaTaka terapia stymuluje układ odpornościowy, wzmaga metabolizm, poprawia mikrokrążenie i osłabia drobnoustroje patogenne w ciele pacjenta. Badania naukowe wykazały, że hipertermia uwrażliwia komórki nowotworowe na leki stosowane podczas chemioterapii oraz na działanie radioterapii.NowosciTorun

Hipertermia w Toruniu. Czym jest, do czego służy?

Poza tym przy Trasie Wschodniej pojawiły się także sadzonki z zielonego odszkodowania za hekatombę na placu rozbudowy szpitala na Bielanach.

- Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki - powiedział niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

W walczącym ze smogiem Toruniu taka zielona ochrona jest szczególnie potrzebna. Tym bardziej, że przecież w ostatnich latach sporo drzew zostało wyciętych. Wiele wciąż jeszcze żywych roślin posadzonych przy Trasie Wschodniej jest chorych, o czym mieliśmy okazję przekonać się na własne oczy.

Wzorem do naśladowania może być dla Torunia jego najnowsze miasto partnerskie - Kowno, gdzie zieleni jest sporo, a martwych drzew w ogóle nie widać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska