Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy ulicy Ceramicznej powstają fundamenty pod ciepło i gaz

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Na placu budowy nowej elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej trwają obecnie roboty fundamentowe
Na placu budowy nowej elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej trwają obecnie roboty fundamentowe Nadesłana
Inwestycje w drogi, infrastrukturę oraz trzymanie w ryzach cen ciepła. Do tego zobowiązała się spółka EDF przy okazji budowy nowej elektrociepłowni w Toruniu.

[break]
Teren w sąsiedztwie istniejącego obiektu przy ul. Ceramicznej, który produkuje ciepło dla Torunia, zmienił się już w plac budowy.

To tutaj powstanie elektrociepłownia gazowa. Docelowo jej częścią będzie także nowy gazociąg o łącznej długości 10 kilometrów. Całość ma kosztować ok. 550 milionów złotych.

Z toruńskim udziałem

Generalnym wykonawcą prac została niemiecka firma Babcock Borsig Steinmüller (BBS) GmbH.

Jednym z jej podwykonawców jest wywodząca się z Torunia firma Erbud. Będzie ona odpowiadała za realizację prac budowlanych i instalacyjnych. Poza Erbudem przy budowie pracują również inne toruńskie firmy budowlane.

- Na terenie przyszłej elektrociepłowni aktualnie prowadzone są prace związane ze stawianiem fundamentów - informuje Julita Karpińska, rzecznik prasowy EDF Toruń. - Realizacja nowej elektrociepłowni podzielona jest na kilka głównych zadań obejmujących między innymi dostawę turbin i kotłów szczytowych, wykonanie prac budowlanych, elektrycznych, a następnie uruchomienie elektrociepłowni i budowę gazociągu.

Umowa z miastem

Wiadomo już, że w całym przedsięwzięciu EDF będzie ściśle współpracował z miastem. W tym celu spółka oraz magistrat podpisały specjalną umowę.

EDF zobowiązał się w niej m.in. do ograniczania kosztów produkcji, aby zmniejszyć ich wpływ na ceny ciepła w Toruniu. - Zastosowanie w nowej elektrociepłowni gazowej tzw. kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła zgodnie z nowymi zaostrzonymi normami emisyjnymi i energii elektrycznej, pozwoli na utrzymanie konkurencyjności cen ciepła dla odbiorców w stosunku do innych źródeł energii - zapewnia rzecznik EDF Julita Karpińska.

Nowy obiekt pozwoli też na znacznie obniżenie poziomów emisji szkodliwych dla środowiska gazów: tlenków siarki, azotu i pyłów. Dzięki temu będzie on spełniał przyszłe, bardzo restrykcyjne europejskie normy środowiskowe.

Oprócz tego spółka ma zrealizować w latach 2015-2018 kilka inwestycji w sąsiedztwie elektrociepłowni. Chodzi m.in. o budowę kolektora deszczowego w ul. Olsztyńskiej i ul. Wapiennej, przebudowę ul. Ceramicznej, Ukośnej i modernizację ul. Chrzanowskiego.

Ważną zaletą inwestycji będzie też poprawa bezpieczeństwa energetycznego całego regionu i zapewnienie dostaw nawet przy zwiększonym zapotrzebowania na energię lub w obliczu wystąpienia trudności wynikających z niesprzyjającej pogody. Wystarczy wspomnieć niedawne problemy w energetyce spowodowane suszą.

Zwiększona wydajność

Nowa elektrociepłownia ma zacząć działać zgodnie z planem w pierwszej połowie 2017 roku. Będzie ona w stanie wytwarzać, podobnie jak dziś, 330 MWt mocy cieplnej i 100 MWe elektrycznej (obecnie 2 MWe).

Produkować ją będą dwie turbiny gazowe oraz w sumie sześć różnego rodzaju kotłów wodnych. Zastąpią one wysłużone, działające obecnie kotły węglowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska