MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnie w Toruniu: część przyjmuje nowych pacjentów, część traci. A gdzie najwięcej chorych?

Sara Watrak
Sara Watrak
Lecznice Citomed mają najwięcej pacjentów w Toruniu
Lecznice Citomed mają najwięcej pacjentów w Toruniu Grzegorz Olkowski
W ostatnich tygodniach zarejestrowanie się do lekarza na NFZ w Toruniu graniczyło z cudem – wszystko przez sezon infekcyjny. Niektórzy pacjenci, w przypływie irytacji, postanowili zmienić przychodnię. Dla placówki medycznej każda kolejna deklaracja to pieniądze, ale i problem - jak należycie zaopiekować się tysiącami pacjentów?

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

emisja bez ograniczeń wiekowych

Czy przychodnie mogą ograniczyć zapisy nowych pacjentów?

Zgodnie z prawem zalecana liczba pacjentów objętych opieką przez jednego lekarza POZ nie powinna przekraczać 2500 osób. Jeśli tak się dzieje – przychodnia nie ma obowiązku przyjąć nowych pacjentów, ale jeśli chce, może to zrobić.

- NFZ nie kwestionuje większej liczby pacjentów. To lekarz decyduje o tym, czy po uzyskaniu zalecanej liczby pacjentów wyrazi zgodę na przyjęcie dodatkowego pacjenta na swoją listę – mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Warto zobaczyć

A co jeżeli placówka nie chce już zapisywać nowych pacjentów? Nie musi tego nigdzie zgłaszać.

- Przychodnie nie mają obowiązku przekazywania do NFZ informacji o zaprzestaniu przyjmowania na listę deklaracji pacjentów, dlatego nie posiadamy danych na temat przychodni w Toruniu, które już nie przyjmują nowych pacjentów – informuje Barbara Nawrocka.

W praktyce zdarza się że niektóre przychodnie przestają zbierać deklaracje, dotyczy to głównie małych placówek, bo ich właściciele są zdania, że lepiej ograniczyć liczbę pacjentów, by ci bez problemu mogli zarejestrować się później na wizytę - w przypadku przychodni z dużą liczbą deklaracji zdarzają się takie problemy.

Jak donoszą nasi Czytelnicy, w niektórych placówkach tworzone są tzw. listy oczekujących, choć rzeczniczka twierdzi, że takiego pojęcia jak "lista oczekujących do wpisania się na listę (deklarację wyboru) do lekarza POZ" nie ma. Jak widać, teoria jednak, praktyka drugie.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Lekarz może odmówić leczenia pacjenta - w określonych przypadkach

Miejsca w przychodniach zwalniają się, gdy pacjenci umierają, a także przepisują się do innej przychodni - przypomnijmy, że lekarza POZ można bezpłatnie zmienić dwa razy do roku. Możliwe jest także odstąpienie lekarza od opieki nad pacjentem. W jakich przypadkach?

- Najczęściej podawane powody uzasadniające niepodjęcie lub odstąpienie od leczenia występujące po stronie pacjenta to: obraźliwe zachowanie pacjenta, zachowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla lekarza i innych osób biorących udział w udzielaniu świadczeń, uporczywe lub długotrwałe niestosowanie się do zaleceń lekarza, brak współpracy pacjenta z lekarzem w procesie leczenia, a także podważanie kompetencji lekarza np. poprzez negowanie diagnoz, kwestionowanie sposobów leczenia – wylicza Barbara Nawrocka.

Dieta, z której korzystają stulatkowie, ma swoje cechy charakterystyczne. Przede wszystkim opiera się na jedzeniu produktów roślinnych i z pełnego przemiału. Nie bez znaczenia jest w niej fasola, a także rośliny strączkowe. ZOBACZ TEŻ:Stan witaminy E w organizmieTak zrzucisz zbędne kilogramy! Połącz dietę ze skutecznym leczeniem!Miłośników dobrego wina z pewnością ucieszy fakt, że trunek ten nieobcy jest w diecie stulatków. Długowieczność zapewnia m.in. regularne picie czerwonego wina. A czego nie uświadczymy w tego rodzaju diecie?

Co jeść, aby dożyć ponad 100 lat? Oto lista produktów. Pozna...

Dodajmy, że lekarz może nie podjąć się leczenia lub odstąpić od tego, o ile nie zachodzi przypadek, o którym mowa w przepisach:

"Lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".

W ustawie czytamy też, że "w przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym". Poza tym jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją poważne ku temu powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego. Oczywiście w przypadku rezygnacji z leczenia lekarz ma obowiązek uzasadnić swoją decyzję i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Polecamy

Przychodnie w Toruniu. Które przyjmują najwięcej pacjentów na NFZ?

  • Od września liczba pacjentów zarejestrowanych w Lecznicach Citomed wzrosła o około 5000 – z ponad 32 do ponad 37 tys., co daje placówce pierwsze miejsce w Toruniu pod względem liczby deklaracji.
  • Na drugim miejscu utrzymuje się Nasz Lekarz z ponad 14 tys. pacjentów.
  • Zmalała natomiast liczba deklaracji w Przychodni Lekarskiej na Skarpie (z ponad 13 tys. do blisko 12,6 tys.) i Przychodniach Lekarskich Tormed (z niecałych 12 tys. do ok. 11,5 tys.).
  • Piątkę najbardziej obleganych przychodni w Toruniu zamyka Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska z liczbą ok. 11 tys. deklaracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska