Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotujcie się! W ten weekend rozbłysną na niebie! Czym są Perseidy?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
O to, dlaczego niebo rozbłyśnie tysiącami jasnych punktów i jak się na ten spektakl przygotować, zapytaliśmy Jerzego Rafalskiego – astronoma z toruńskiego planetarium.
O to, dlaczego niebo rozbłyśnie tysiącami jasnych punktów i jak się na ten spektakl przygotować, zapytaliśmy Jerzego Rafalskiego – astronoma z toruńskiego planetarium. Grzegorz Olkowski
W weekend od 12 do 14 sierpnia w Polsce odbędą się setki pikników astronomicznych — na te dni przypada bowiem największa aktywność Perseidów, znanych także jako „spadające gwiazdy”. O to, dlaczego niebo rozbłyśnie tysiącami jasnych punktów i jak się na ten spektakl przygotować, zapytaliśmy Jerzego Rafalskiego – astronoma z toruńskiego planetarium.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Taki piknik spadających gwiazd odbędzie się także w nadchodzący weekend w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. To niezwykłe zjawisko przybliżył nam Jerzy Rafalski z toruńskiego planetarium.

Perseidy, meteory czy meteoryty to nie to samo, jaka jest różnica?
Rzeczywiście, skojarzeń z Perseidami, które będziemy oglądać na niebie w ten weekend, jest sporo. Znane są już od starożytności, i nazywane są spadającymi gwiazdami czy dawniej „łzami św. Wawrzyńca” przez datę ich pojawiania się na niebie – w kościele katolickim w czasie, gdy są najlepiej widoczne, obchodzony jest dzień właśnie tego świętego. Perseidy nie są jednak ani gwiazdami, ani meteorytami. Zanim dotrą do atmosfery ziemskiej, są meteoroidami, które występują w obłokach, krążących na orbicie wokół Słońca tak jak Ziemia. Są to kilkumilimetrowe odłamki, czasami wielkości pięści, które można nazwać takim kosmicznym żwirem. Gdy te okruchy dolecą do atmosfery, stają się meteorami. Te, które widzimy akurat w sierpniu, nazywamy Perseidami od gwiazdozbioru Perseusza, z którego się „odrywają”. Jeszcze czymś innym są natomiast meteoryty. To z kolei odłamki, które są na tyle duże, że nie ulegają spaleniu po wejściu w atmosferę i lądują na Ziemi.

Polecamy

To jak w takim razie jest możliwe, że te kilkumilimetrowe odłamki widzimy gołym okiem setki kilometrów niżej?
Gdy meteory są już w atmosferze ziemskiej, osiągają bardzo wysoką prędkość, nawet 60 kilometrów na sekundę! Sprawia to, że odłamki nagrzewają się, na ułamek sekundy rozbłyskają i pozostawiają za sobą warkocz światła, czyli to, na co wszyscy czekają.

Perseidy 2022. W sierpniowe noce warto spojrzeć w niebo. Przed nami jedyny w swoim rodzaju spektakl: maksimum roju Perseidów 2022. „Spadające gwiazdy” to w istocie intensywnie promieniujące meteory - jak mówi ekspert. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Perseidy 2022. Szykuje się niezwykłe widowisko na nocnym nie...

Skąd się wziął ten obłok, z którym co roku spotyka się Ziemia?
No i tu musimy powiedzieć o kolejnej rzeczy, czyli o kometach, które są jeszcze czymś innym. Kometa jest tak naprawdę bryłą brudnego śniegu, która krąży wokół Słońca tak jak Ziemia i obłoki meteoroidów. Gdy zbliża się do naszej gwiazdy, nagrzewa się i rozpada, tworząc właśnie takie obłoki, jak ten Perseidów. Co ciekawe, to właśnie obserwacje amatorów astronomii pozwoliły określić, jakiej komety pozostałościami są widoczne w sierpniu meteory. W latach dziewięćdziesiątych obserwatorzy nieba zauważyli, że pojawia się ich coraz więcej, co skłoniło astronomów do badań i tak odkryto, że Perseidy są pozostałościami konkretnej komety – Swift Tuttle.

Perseidy co prawda widać gołym okiem, ale jak poradziłby Pan się przygotować, by dostrzec ich jak najwięcej?
Warto znaleźć miejsce, gdzie nie będzie za dużo światła, które utrudni obserwacje. Nie potrzebujemy teleskopów, lornetek ani innych przyrządów. Obserwację zaczynamy po godz. 23, wtedy pojawia się właśnie gwiazdozbiór Perseusza, z którego „odrywają” się meteoroidy. Kiedy już jesteśmy gotowi do obserwacji, najlepiej patrzeć na północny wschód, tam pojawi się Perseusz. Tam Perseidów będzie najwięcej, ale mogą pojawiać się na całym niebie. Dlatego warto spoglądać we wszystkich kierunkach.

Jak dużo „spadających gwiazd” można zobaczyć w czasie jednego wieczoru? I jak długo obserwować niebo?
Perseidów można wypatrywać tak naprawdę do rana. Może się ich pojawiać nawet kilkadziesiąt na godzinę. W tym roku akurat może być trochę trudniej dostrzec ich tak dużo przez pełnię księżyca, którego blask może nieco utrudnić obserwację, ale i tak powinniśmy zobaczyć te jaśniejsze z Perseidów.

Polecamy

A co jeśli ktoś akurat zaśpi czy zapomni, że to w ten weekend najlepiej wypatrywać błysków na niebie?
W takiej sytuacji można zaczekać do listopada – wtedy Ziemia krzyżuje się z obłokiem Leonidów, czyli meteoroidów z gwiazdozbioru Lwa. Co prawda wtedy przez pogodę może być trudniej je dostrzec na niebie, ale przy odrobinie szczęścia na pewno się uda.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska