MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przypadków czerniaka coraz więcej. Tu w Kujawsko-Pomorskiem można sprawdzić swoje znamiona

Grażyna Rakowicz
Dr Agnieszka Bańkowska podkreśla: - Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest wciąż przyczyną śmierci, dlatego tak ważna jest regularna samokontrola i obserwacja swojej skóry, pod kątem czerniaka.
Dr Agnieszka Bańkowska podkreśla: - Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest wciąż przyczyną śmierci, dlatego tak ważna jest regularna samokontrola i obserwacja swojej skóry, pod kątem czerniaka.
Słoneczne wakacje już za nami, warto więc skontrolować – profilaktycznie, znamiona i przebarwienia na swojej skórze. Przypadków czerniaka mamy coraz więcej, stąd także NFZ zachęca do samokontroli oraz do wizyty u dermatologa.

Kto bardziej narażony? 

- W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300 proc. w ciągu ostatnich 30 lat – informuje dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia (NFZ) w Bydgoszczy.

A warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe u osób, które:

  • mają jasną karnację, dużo piegów i znamion, rude lub blond włosy (tzw. fototyp I i II wg skali Fitzpatricka),
  • trudno się opalają,
  • mają bliskiego członka rodziny, który chorował lub choruje na czerniaka czy inny nowotwór skóry,
  • przyjmują leki obniżające odporność,
  • miały oparzenia słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie,
  • często przebywają w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, choćby z powodu swojej pracy,
  • korzystają z solarium.

- W około 2/3 przypadków czerniak pojawia się również na skórze, która nie miała dotychczas żadnych zmian dlatego obserwujmy ją wnikliwie i skontaktujmy się z lekarzem, gdy zauważymy pojawiające się nowe znamiona, pieprzyki i przebarwienia. Reagujmy gdy zobaczymy guzki oraz niegojące się owrzodzenia, rany i pęknięcia skóry – mówi dr n. med. Tomasz Mierzwa, chirurg onkolog, Koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Ta reguła pomoże

Czerniak, szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. A więc z tym słonecznym czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Najczęściej pojawia się na skórze, ale może też wystąpić w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, nosa i gałki ocznej.

Dr Agnieszka Bańkowska podkreśla: - Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest wciąż przyczyną śmierci, dlatego tak ważna jest regularna samokontrola i obserwacja swojej skóry, pod kątem czerniaka.
A znamiona ocenia się według prostej reguły - ABCDE (z jęz. angielskiego), która może być bardzo pomocna dla autoobserwacji. Szczegółowo zwraca ona uwagę na takie cechy jak:

  • A – asymetryczny kształt zmiany: znamię przekształca się z okrągłego na niesymetryczne
  • B – nieregularny brzeg zmiany: jest postrzępiony, ma zgrubienia
  • C – kolor zmiany: niejednolite zabarwienie lub czerwone, brunatne, czarne
  • D – średnica powyżej 5 mm: mniejsze znamiona rzadko okazują się czerniakiem
  • E – ewolucja: znamię jest uniesione, ma nierówną powierzchnię.

- Każde znamię w którym dostrzegamy wymienione powyżej zmiany, musi ocenić lekarz. Koniecznie! - podkreśla w rozmowie z Gazetą Pomorską dr n. med. Tomasz Mierzwa. - Najbardziej niepokoją nas te ciemnobrunatne znamiona, zbliżone wręcz do czerni, ponieważ jest to sygnał, że znajduje się w nich dużo melanocytów. A jeśli na powierzchni tych znamion jest jeszcze strup, który nazywamy owrzodzeniem to włączamy tu już ogromną czujność onkologiczną.

Co istotne, zmiany lokalizują się przede wszystkim na odsłoniętych częściach naszego ciała – głównie na twarzy i kończynach górnych. Dlatego medycy zgodnie podkreślają, że te powierzchnie powinniśmy szczególnie chronić przed słońcem i systematycznie kontrolować. Tak więc, gdy zauważymy nietypowe czy niepokojące zmiany na skórze, niezwłocznie powinniśmy udać się  do dermatologa. 

Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego z problemami skórnymi, także w celu obserwacji znamion, mogą zgłosić się na NFZ do 54 poradni dermatologicznych. Wykaz placówek jest na stronie: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska