Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w CSAiU w Toruniu. Obejrzyjcie zdjęcia

Tomasz Bielicki
Tomasz Bielicki
Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w CSAiU w Toruniu
Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w CSAiU w Toruniu Grzegorz Olkowski
Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej złożyli dziś (2.06.2019) uroczystą przysięgę na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. To pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów zrealizowana w trybie szkolenia podstawowego – eksternistycznego.

Przysięgę na sztandar CSAiU złożyło ok.22 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe - eksternistyczne i rozpoczną tym samym 3-letni okres szkolenia. Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszgoście udadzą się na żołnierski poczęstunek i grochówkę. Żołnierze OT zasilą 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu.

Przysięga Wojsk obrony Terytorialnej w Toruniu

8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT liczy już ok. 700 terytorialsów, w tym 119 kobiet. Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000 ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych. Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności.

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej? Kto może wstąpić?

  • Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.
  • WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych.
  • Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
  • O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.
  • Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest zatem świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

- Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania opowiada por. dr Diana Warchocka, rzecznik prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej. - Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Obejrzyj: Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska