Przyszłości ulicy Bydgoskiej w Toruniu. Będzie debata! Gdzie i kiedy?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Debata w sprawie przyszłości ulicy Bydgoskiej rozpocznie się we wtorek 18 maja o godz. 17.30. Będzie prowadzona i transmitowana w internecie
Debata w sprawie przyszłości ulicy Bydgoskiej rozpocznie się we wtorek 18 maja o godz. 17.30. Będzie prowadzona i transmitowana w internecie Grzegorz Olkowski
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju oraz autorzy apelu do prezydenta Michała Zaleskiego, którzy wystąpili przeciw planom budowy sygnalizacji świetlnych na każdym skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej, domagając się konsultacji społecznych w tej sprawie, zapraszają na spotkanie. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 17.30, będzie prowadzone i transmitowane w sieci.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

18 maja rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego przy ulicy Bydgoskiej. Jak przypomina Urząd Miasta Torunia, umowę na modernizację torowiska podpisano w listopadzie 2020 roku. Wykonawcą jest firma Balzola. Wartość kontraktu to 38,9 mln zł.
W lutym 2021 roku społecznicy z Bydgoskiego Przedmieścia przez przypadek dowiedzieli się, że przy okazji remontu torów na każdym skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej od ul. Reja do Chopina mają się pojawić sygnalizacje świetlne. Pomysł spotkał się z miażdżącą krytyką, wywołał wielkie oburzenie także dlatego, że ustalonych już zmian nikt wcześniej z mieszkańcami nie konsultował.

Polecamy

Ile osób podpisało się pod apelem do prezydenta Torunia?

Sprawą jako pierwsza zajęła się rada okręgu. W marcu zaangażowali się w nią również radni klubu Koalicji Obywatelskiej, którzy interweniowali w tej sprawie u wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza. W połowie kwietnia w sieci pojawił się apel do prezydenta Michała Zaleskiego. Jego autorzy m.in. sprzeciwiali się sygnalizacjom na każdym skrzyżowaniu dowodząc, że takie rozwiązanie nie poprawi ani bezpieczeństwa, ani komfortu życia na Bydgoskim. Pod apelem, w którym pojawiło się także żądanie przeprowadzenia konsultacji społecznych, podpisało się jak dotąd ponad 600 osób i organizacji. Autorzy tego apelu oraz Pracownia Zrównoważonego Rozwoju zapraszają na spotkanie poświęcone przyszłości ul. Bydgoskiej.

"Chcemy zadbać o lepszą jakość dialogu między urzędem miasta a mieszkankami i mieszkańcami, szczególnie odnośnie potrzebnych zmian na ulicy Bydgoskiej - napisali na facebookowej stronie "Bydgoskie dla ludzi". - Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym przedstawicieli władz miasta, do udziału w tym wydarzeniu".

Rok 1970, ostatni kurs tramwaju przez ulicę Szeroką.Zdjęcie Andrzeja Kamińskiego, współcześnie pokolorowane.

130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu. Zapraszamy na fotog...

Kiedy i gdzie odbędzie się debata w sprawie Bydgoskiej?

Jak informują organizatorzy, spotkanie będzie prowadzone w internecie przy użyciu aplikacji Zoom. Rozpocznie się we wtorek 18 maja o godz. 17.30, link do udziału w debacie na temat przyszłości ulicy Bydgoskiej znajduje się TUTAJi TUTAJ. Debata będzie również transmitowana na żywo na Facebooku.

"Debatę planujemy podzielić na trzy części - czytamy dalej na stronie organizatorów. - Na początek przewidujemy szereg krótkich wystąpień eksperckich. Następnie planujemy swobodną dyskusję w ramach grup roboczych gdzie będziemy zbierać propozycje rozwiązań, które zaprezentujemy na zakończenie w części podsumowującej. Wypracowane rozwiązania zbierzemy w formie raportu z tego spotkania i przedstawimy władzom miasta, a także podamy do publicznej wiadomości".

Warto przeczytać

Udział w debacie potwierdzili:

  • Prof. Maria Lewicka, profesorka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektorka Instytutu Psychologii UMK. Bada związki człowieka z miejscem zamieszkania oraz zachowania ludzi w środowisku miejskim.
  • Sara Nalaskowska - planistka transportu, pracuje w międzynarodowym przedsiębiorstwie zajmującym się projektowaniem dróg i przestrzeni publicznych. Autorka pogłębionej analizy ruchu pieszego na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Trener, edukator i doradca w zakresie programowania i realizacji złożonych procesów partycypacyjnych, w tym konsultacyjnych.

Przypomnijmy jeszcze, że po publikacji apelu, prezydent Torunia poprosił mieszkańców miasta o przesyłanie uwag na temat planów przebudowy Bydgoskiej. Urzędnicy czekali na nie do 5 maja. Otrzymali ich sporo, ostatniego dnia do Urzędu Miasta wpłynęło stanowisko klubu radnych PiS, którzy także sprzeciwili się stawianiu co kilkadziesiąt metrów sygnalizacji. Swoje uwagi przesłała także fundacja Stabilo.

Dlaczego nie było konsultacji w sprawie zmian na Bydgoskiej?

"Należy podkreślić, że władze Miasta Torunia nie przeprowadziły konsultacji społecznych pomimo otrzymania od Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście trzech wniosków w tej sprawie (złożonych w listopadzie 2019 r., październiku 2020 r. i kwietniu 2021 roku) - czytamy w piśmie. - Wedle protokołu z posiedzenia Rady Społecznej ds. konsultacji, które odbyło się 14 grudnia 2020 r. Pan Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji poinformował, że propozycja wskazana we wniosku (tj. o przeprowadzenie konsultacji w sprawie przebudowy ul. Bydgoskiej) jest przedwczesna, gdyż najpierw będzie realizowana modernizacja torowiska tramwajowego, a dopiero później będą podejmowane prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Bydgoskiej".

Fundacja Stabilo podkreśla, że wcześniej nikt w tej sprawie mieszkańców Bydgoskiego nie zapytał o zdanie, zaś komunikat prezydenta dotyczący możliwości składania uwag między 21 kwietnia i 5 maja, nie mieści się w standardach dialogu opisanych Regulaminem Konsultacji i nie może być uznany jako przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie. Te konsultacje, zdaniem sygnatariuszy, powinny się odbyć jak najszybciej.

Prezydent, pytany przez dziennikarzy o pismo fundacji powiedział, że zostało ono przekazane osobom, które zajmują się konsultacjami, a odpowiedź pewnie pojawi się niebawem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie