Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszły weekend pod znakiem gęsi

jwn
Tak było w zeszłym roku w Przysieku. Mistrzowie kuchni prezentowali przepisy na gęsinę
Tak było w zeszłym roku w Przysieku. Mistrzowie kuchni prezentowali przepisy na gęsinę Jacek Smarz
Dwudniowy festiwal gęsiny w Przysieku, konkursy, 2017 darmowych gęsich tuszek dla mieszkańców i ponad 250 polskich restauracji we wspólnej kampanii - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w tym roku przez województwo kujawsko-pomorskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości i dnia św. Marcina.

Potrawy z gęsiny mają nad Wisłą długą tradycję, sięgającą co najmniej XVII wieku. Niestety, ostatnie dekady przyniosły znaczny spadek popularności tego szlachetnego drobiu. Dopiero od niedawna dietetycy i znani kucharze starają się zachęcić Polaków, by gęsina powróciła na ich stoły. Ważną rolę odegrało w tym województwo kujawsko-pomorskie, które od kilku lat popularyzuje regionalne zwyczaje kulinarne związane z obchodzonym 11 listopada dniem św. Marcina.

Dwa dni w Przysieku

Kulminacyjnym punktem obchodów święta jest organizowany już po raz dziewiąty Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny. W podtoruńskim Przysieku przez dwa dni będzie można spróbować regionalnych przysmaków i spotkać gwiazdy znane z najpopularniejszych programów kulinarnych. W sobotę 11 listopada wystąpią prowadząca program “Wiem co jem” w TVN Style Katarzyna Bosacka oraz restaurator i szef kuchni Rafał Godziemski, którego znamy z programu „Nożem i Widelcem” w TVP Info. Na niedzielę 12 listopada zaplanowano spotkanie ze specjalizującym się w daniach z kujawsko-pomorskiej gęsiny Łukaszem Lofkiem, szefem kuchni toruńskiego hotelu FILMAR. Na deser wystąpi zaś Magda Gessler - najbardziej rozpoznawalna polska gwiazda kulinarna.

Zobacz jak w Przysieku było w zeszłym roku:

Czytaj koniecznie: Dojazd na gęsinę do Przysieka - jednokierunkowo!

Gęsina króluje dziś w Przysieku! [ZDJĘCIA]

Festiwal gęsiny to idealna okazja, by zaopatrzyć się wyjątkowe produkty regionalne oferowane na ponad stu stoiskach wystawienniczych. Smakosze będą mogli także odwiedzić “gęsią karczmę”, w której serwowane będą wyśmienite potrawy - od tradycyjnych, jak pierogi i gęsie żołądki, bo nieco bardziej egzotyczne, na przykład hot dogi z serdelkiem z gęsi.

Oprócz atrakcji kulinarnych, na gości festiwalu czeka także muzyka na żywo, konkursy i specjalnie przygotowana sala zabaw dla najmłodszych. Niezmotoryzowani przez oba festiwalowe dni mogą skorzystać z darmowych autobusów z Bydgoszczy i Torunia do Przysieka. Będą one kursowały w godz. 9:30-17:00.

Konkursy i darmowe tuszki

Jak co roku województwo kujawsko-pomorskie przygotowało dla mieszkańców regionu wiele zabaw z nagrodami. Można wygrać m.in. jedną z 2017 świeżych gęsich tuszek na rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Konkursy są organizowane we współpracy z ponad 40 regionalnymi i lokalnymi redakcjami.

Atrakcyjne nagrody czekają na osoby, które pochwalą się swoim świątecznym obiadem z gęsiną w roli głównej. Wystarczy przesłać relację zawierającą zdjęcia lub filmy, a także przepis na potrawy i sprawozdanie z rodzinnego biesiadowania. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone upominkami, a te nadesłane do 8 listopada mają szansę pojawić się w mediach. Na pozostałe zgłoszenia organizatorzy czekają do 16 listopada.

**

Zobacz także: Czy wiesz co to klaper? Gwara toruńska [NOWY QUIZ]**

Najmłodsi mogą z kolei wziąć udział w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży ,,Gęś z mojej wyobraźni”. Prace płaskie wykonane w dowolnej technice i w formacie nie przekraczającym A3 także można wysyłać do 16 listopada.

Gęsina w restauracjach całej Polski

W ramach akcji “Czas na gęsinę” do końca roku w wybranych restauracjach w całej Polsce będzie można spróbować tradycyjnych potraw. Już po raz kolejny lokale, które wprowadzą gęsinę do swojego menu, zostaną oznaczone specjalnymi plakatami i naklejkami. Kampania z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie - w tym roku przystąpiło do niej już ponad 260 restauracji w całym kraju, od Kołobrzegu aż po Przemyśl. Wciąż zgłaszają się kolejne. Na stronie internetowej www.czasnagesine.pl można znaleźć mapę lokali zaangażowanych w akcję, a także informacje o konkursach, w których do wygrania są między

innymi vouchery na obiad z gęsiną w roli głównej.

Gęsi i św. Marcin

Święty Marcin otacza opieką podróżujących, producentów wina i dywanów, żołnierzy, a także oberżystów i pijaków. Jest patronem pasterzy, opiekunem bydła, ptaków, przede wszystkim gęsi. To właśnie gęsi przyczyniły się poniekąd do wstąpienia Marcina na tron biskupi w 371 roku. Jak głosi legenda, kiedy zmarł biskup Lidor z Tours, biskupstwo zaproponowano Marcinowi, który uparcie odmawiał. Doszło do tego, że ukrył się przed kapłanami i wiernymi w kurniku pełnym gęsi. Te, poirytowane obecnością intruza, podniosły rwetes i zdradziły Marcina, wówczas jeszcze nie świętego. Bardzo możliwe, że wspomniał to zdarzenie dużo później, kiedy próbując zażegnać panujący w mieście głód, nakazał upiec całe stada tych uprzywilejowanych w Rzymie ptaków. Inna opowieść głosi, że kolejne spotkanie św. Marcina z gęsią również było niefortunne. Pewnego razu wyjątkowo hałaśliwy egzemplarz tak go zirytował, że kazał go przyrządzić na kolację, którą spałaszował ze smakiem. Następnego dnia... Marcin odszedł z tego świata. Najprawdopodobniej na skutek przejedzenia, jednak nie zmienia to faktu, że święty do gęsi szczęścia nie miał. Mimo tego gęś już na zawsze zajęła poczesne miejsce w obchodach jego święta. Niegdyś, 11 listopada (będący zresztą datą pogrzebu św. Marcina) poprzedzał początek adwentu. Oficjalnie kończono rok gospodarski, rybacy zamykali sezon połowów, młynarze zatrzymywali młyny w obawie przed połamaniem koła młyńskiego. Był to również ostateczny termin płacenia służbie za całoroczną pracę. Wraz z dniem św. Marcina rozpoczynał się czas wróżb, dawniej równie popularny co późniejszy, andrzejkowy. Na św. Marcina spichlerze były już pełne zapasów na zimę, przychodził więc czas składania daniny. Chłopi wybierali najtłustsze gęsi i zanosili do dworu, klasztoru i kościoła. I tak na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną, jako że była to ostatnia okazja by przed postem najeść się do syta.

Gęś na ludowo

Przy okazji tegorocznego dnia św. Marcina powstała specjalna grafika inspirowana kujawsko-pomorską twórczością ludową. Przedstawia ona gąskę, na której kształt składają się różnokolorowe regionalne hafty. Motywy pochodzą z terenów wchodzących w skład województwa - Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, Pałuk i Krajny.

Przeczytaj również: Gdzie i za ile zamieszkać w Toruniu

Organizatorem kampanii Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina jest województwo kujawsko-pomorskie. Szczegóły można znaleźć na stronach www.czasnagesine.pl oraz www.kujawsko-pomorskie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska