Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa pod Toruniem. Znaleziono trzy zakażone łabędzie. Czy H5N8 jest groźna dla ludzi?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zdjęcie z 2006 roku, gdy w Toruniu wykryto pierwszy w Polsce przypadek groźnej dla człowieka ptasiej grypy H5N1
Zdjęcie z 2006 roku, gdy w Toruniu wykryto pierwszy w Polsce przypadek groźnej dla człowieka ptasiej grypy H5N1 Adam Zakrzewski/archiwum
W powiecie toruńskim znaleziono trzy martwe łabędzie. Wykryto u nich ptasią grypę. Do SARS-CoV-2 dołącza kolejna zaraza? Nie, ten szczep wirusa nie jest groźny dla ludzi – uspokaja wojewódzki lekarz weterynarii.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.

Zakażone ptaki znaleziono w gminie Zławieś Wielka.

- Wirus H5N8, który został u nich wykryty, nie jest chorobotwórczy dla człowieka. Ptasią grypę, która wywołała wielkie poruszenie 15 lat temu, spowodował zaraźliwy dla ludzi wirus H5N1 - mówi kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Dymek. - Grypa typu H5N8 w Europie panuje od kilku lat. Przypadków znalezienia ptaków zakażonych tym wirusem w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii są setki.

Co nie znaczy, że powinniśmy zignorować znalezienie martwego ptactwa. Taki fakt należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii lub choćby straży miejskiej. Pojawienie się wirusa zagraża bowiem ptakom hodowlanym.

Polecamy

Wykrycie grypy H5N8 wiąże się ze szczególnymi zaleceniami dla ferm drobiarskich.

- Drób w takiej sytuacji należy trzymać w zamknięciu, nie wypuszczać i nie karmić na świeżym powietrzu. Jako ściółki nie należy używać słomy przywiezionej z otwartej przestrzeni. Hodowca powinien również przebierać się za każdym razem wchodząc do kurnika - przypomina wojewódzki lekarz weterynarii.

Martwe łabędzie w okolicach Złejwsi Wielkiej to pierwszy wykryty w tym roku w kujawsko-pomorskim przypadek ptasiej grypy u dzikich ptaków. W pierwszym miesiącu 2021 r. w naszym województwie stwierdzono już trzy ogniska tej choroby na fermach drobiu. Konieczne było wybicie wszystkich hodowanych tam ptaków.

Z powodu ptasiej grypy na fermie w Linowie w powiecie grudziądzkim zabito 11 tys. indyków. W połowie miesiąca wirus zaatakował hodowlę w gminie Gniewkowo, w której było 30 tys. indyków. Kilka dni temu choroba pojawiła się w kurzej fermie w Dulsku w powiecie inowrocławskim. Tam życie straciło 30 tys. kur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska