MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne. Kierowcy dostaną jeszcze więcej punktów karnych. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy!

Mariusz Michalak
Opracowanie:
Lucyna Nenow / Polska Press
Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje podniesienie liczby punktów karnych przyznawanych za przekraczanie prędkości i inne wykroczenia w ruchu drogowym.

"Celem projektu rozporządzenia jest określenie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, a także warunków i sposobu prowadzenia ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, trybu występowania z wnioskami" - napisano w uzasadnieniu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by kierowcy dostawali więcej punktów karnych m.in za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu. Punkty karne mają być naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Taka sama kara została przewidziana za nieudzielenie pomocy ofierze wypadku.

15 punktów w projekcie przewidzianej jest też za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.

Do ewidencji mają być wpisywani wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi lub motorowerami, niezależnie od posiadanych przez nich uprawnień do kierowania tymi pojazdami, którzy dopuścili się naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym również osoby posiadające prawa jazdy wydane zagranicą i nieposiadające miejsca zamieszkania na terytorium RP.

"Takie założenie pozwoli na gromadzenie informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez wszystkich kierujących wymienionymi powyżej pojazdami, niezależnie od ich obywatelstwa, miejsca zamieszkania i państwa wydania prawa jazdy bądź pozwolenia" - uzasadnia MSWiA.

Punkty karne za przekroczenie prędkości

  • za przekroczenie prędkości do 10 km/h kierowca dostanie 1 pkt karny (wcześniej bez punktów),
  • za przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h kierowca dostanie 2 pkt karne,
  • za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h kierowca dostanie 3 pkt karne (były 2 pkt),
  • za przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h kierowca dostanie 5 pkt karnych,
  • za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h kierowca dostanie 4 pkt karne,
  • za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierowca dostanie 9 pkt karnych (było 6 pkt),
  • za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h kierowca dostanie 11 pkt karnych (było 8 pkt),
  • za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h kierowca dostanie 13 pkt karnych,
  • za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h kierowca dostanie 14 pkt karnych,
  • za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h kierowca dostanie 15 pkt karnych.

Zmiany miałyby obowiązywać od 17 września 2022 roku. Przypomnijmy, że po tej dacie punkty karne mają być kasowane dopiero po dwóch latach i to od momentu zapłacenia mandatu. Obecnie automatycznie kasują się po roku.

Kierowcy po przekroczeniu 24 punktów muszą ponownie zdawać egzaminy. Ci, którzy posiadają uprawnienia krócej niż rok, stracą dokument po przekroczeniu 20 punktów.

W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że "ewidencja będzie uwzględniała także naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnione przed dniem wejścia w życie nowych zasad, przy czym do tych naruszeń będą stosowane dotychczasowe wysokości punktów oraz zasady ich usuwania z ewidencji".

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne. Kierowcy dostaną jeszcze więcej punktów karnych. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy! - Motofakty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska