Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunek za rysy na szybie

Redakcja
Zarząd Dróg Wojewódzkich winą za szkody obarcza kierowców. Jednocześnie administrator instruuje, w jaki sposób poszkodowani mogą dochodzić roszczeń.

Zarząd Dróg Wojewódzkich winą za szkody obarcza kierowców. Jednocześnie administrator instruuje, w jaki sposób poszkodowani mogą dochodzić roszczeń.

<!** Image 2 align=none alt="Image 195404" sub="Jednym z poszkodowanych kierowców jest Damian Rędzikowski. Świeżo wysypane kamienie porysowały szybę i karoserię w jego samochodzie. Sprawę zgłosił policji i zapowiada, że złoży wniosek o odszkodowanie [Fot. Paweł Kędzia]">Trwa remont podbrodnickiego odcinka z Łaszewa do Starych Świerczyn, który stanowi fragment drogi wojewódzkiej.

- Powierzchniowe utrwalenie polega na wstępie na uzupełnieniu wszystkich wykruszeń w nawierzchni i jej oczyszczeniu. Następnie na jezdni zostaje ułożona asfaltowa emulsja, w którą wprasowywane są grysy - informuje Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Zachowane są dotychczasowe parametry szosy, która jednak jest zabezpieczona przed dalszą degradacją. W konstrukcję jezdni nie wnika już woda w okresie zimowym, co wydłuża czas eksploatacji.<!** reklama>

Na ten sposób remontów kierowcy narzekają od dawna. W ZDW zapewniają, że wzięli sobie do serca doświadczenia z poprzednich inwestycji realizowanych w regionie. Dlatego zdecydowali o zastosowaniu tłucznia innego rodzaju.

- Prace wykonywane na DW nr 544 toczą się z użyciem grubszej frakcji kamieni niż w poprzednich latach, co powinno ograniczyć liczbę ewentualnych uszkodzeń - przekonuje Sebastian Borowiak, zastępca dyretkora ZDW. - Wynikają one jednak wyłącznie z nieprzestrzegania przez część kierowców ograniczeń prędkości do 30 km/h, przede wszystkim pojazdów ciężarowych. Przekazaliśmy wcześniej sygnał na policję by szczególnie zwracała uwagę na ten odcinek.

Kierowcy przekonują, że jazda z przepisową prędkością nie pozwala uniknąć uszkodzeń.

- Jechałem krótko po wysypaniu kamieni. Zwolniłem, bo wiedziałem czym grozi jazda po takiej nawierzchni - relacjonuje Damian Rędzikowski, kierowca z Brodnicy. - Co z tego, skoro z naprzeciwka jechał sznur tirów i zostałem obsypany lawiną kamyczków. Na szybie pojawiły się zarysowania i pęknięcia. W jaki sposób mogę dochodzić swoich roszczeń?

Podobnych przypadków jest więcej. W tej sprawie z naszą redakcją skontaktowało się wielu kierowców.

- Też jechałem drogą w Starych Świerczynach i niestety z powodu grysu uszkodziłem przednią szybę - przyznaje Marian Świątkowski.

- W miejscowości Łaszewo dostałem kamieniem i pękła szyba. Sprawę zgłosiłem na policję - powtarza Jarosław Tylicki. - W jaki sposób i od kogo żądać odszkodowania?

Kierowcy w pierwszej kolejności zwracają się do policji.

- Na odcinku Brodnica-Bartniczka, doszło do 63 przypadków uszkodzeń pojazdów spowodowanych przez rozsypany na nawierzchnię jezdni gryz uszczelniający drogi - mówi mł. asp. Agnieszka Łukaszewska, oficer prasowy policji w Brodnicy. - Zwracamy się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganiu ograniczenia prędkości.

Natomiast do zarządu dotychczas dotarło zaledwie kilka zgłoszeń.

- Bezpośrednio do ZDW do tej pory trafiło kilka wniosków - potwierdza Michał Sitarek, rzecznik.

- Za plac budowy odpowiada wykonawca prac i to do jego ubezpieczyciela kierowcy mogą występować z roszczeniami. Kierowcy mogą występować z roszczeniami również do nas. Wówczas my kierujemy wnioski do odpowiedniego ubezpieczyciela - wyjaśnia Sebastian Borowiak z ZDW. - Wszystkie drogi wojewódzkie w regionie kujawsko-pomorskim są ubezpieczone. Każdy przypadek uszkodzenia pojazdu jest rozpatrywany indywidualnie. Jednak procedura zgłaszania szkody jest dla wszystkich taka sama. Niezbędnymi dokumentami do rozpatrywania sprawy są: wniosek ze szkicem obrazującym widok z góry, miejsce powstania szkody, miejsce uszkodzenia drogi, punkty odniesienia np. znak drogowy, drzewa, słupek kilometrowy itp. We wniosku poszkodowany musi koniecznie wpisać numer telefonu kontaktowego w celu umówienia oględzin oraz miejsce postoju pojazdu.

Jak zapewniają przedstawiciele ZDW, oględziny są dokonywane w ciągu tygodnia od zgłoszenia szkody, a wypłacenie pieniędzy przez towarzystwo ubezpieczeniowe następuje po 90 dniach.



Od kogo żądać odszkodowania?

W jaki sposób kierowcy powinni sporządzić wniosek o odszkodowanie do Zarządu Dróg Wojewódzkich za uszkodzenia na remontowanym odcinku.

 

Specjalny formularz znajduje się na stronie ZDW w zakładce „Serwis dla kierowców” www.zdw-bydgoszcz.pl/zgaszanie-szkody.html.

Wniosek powinien zawierać kserokopie lub skany: dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy kierowcy, dowodu osobistego, potwierdzenie ubezpieczenia OC uszkodzonego pojazdu.

Do wniosku można dołączyć ksero notatki policyjnej i zdjęcia.

Komplet dokumentów można złożyć

Osobiście we właściwym Rejonie Dróg Wojewódzkich w Wąbrzeźnie lub w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Listownie: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, ul. Fordońska 6, 85-085 Bydgoszcz.

Pocztą elektroniczną: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska