Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Torunia. Z dwóch projektów stanowisk w sprawie papieża ma powstać jeden

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Dwa czy jeden - nad iloma projektami stanowisk dotyczącymi papieża Jana Pawła II zagłosują w czwartek 23 marca podczas sesji Rady Miasta Torunia jej przewodniczący Marcin Czyżniewski (z prawej) oraz wiceprzewodniczący Dagmara Tuszyńska i Michał Rzymyszkiewicz?
Dwa czy jeden - nad iloma projektami stanowisk dotyczącymi papieża Jana Pawła II zagłosują w czwartek 23 marca podczas sesji Rady Miasta Torunia jej przewodniczący Marcin Czyżniewski (z prawej) oraz wiceprzewodniczący Dagmara Tuszyńska i Michał Rzymyszkiewicz? Grzegorz Olkowski
Dwa projekty stanowisk w obronie papieża św. Jana Pawła II znalazły się w programie czwartkowej sesji Rady Miasta Torunia. Do sytuacji, że oba będą poddane pod głosowanie, ma jednak nie dojść.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

Projekty stanowisk powstały po zarzutach wobec Jana Pawła II, że w czasach, gdy był metropolitą krakowskim, miał kryć przypadki pedofilii wśród księży. Te postawione zostały w reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego w TVN 24 i książce holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbecka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

Dwa projekty stanowisk w Toruniu: kto je zaproponował?

Pierwsi projekt stanowiska w obronie papieża zapowiedzieli toruńscy radni Prawa i Sprawiedliwości - na najbliższą sesję Rady Miasta, czyli w czwartek 23 marca. Już na etapie uzgadniania jej programu, podczas obrad Konwentu Seniorów RMT, okazało się, że ich propozycja nie zyska szerszego poparcia.

Oprócz projektu stanowiska czteroosobowego klubu radnych PiS (są w nim Katarzyna Chłopecka, Dagmara Tuszyńska, Wojciech Klabun i Michał Jakubaszek) w programie czwartkowej sesji znalazł się także ten zaproponowany przez grupę radnych. W niej jest osiem osób. Przeważają radni Koalicji Obywatelskiej. To Krystyna Żejmo-Wysoka, Bartłomiej Jóźwiak, Piotr Lenkiewicz, Michał Wojtczak, Łukasz Walkusz i Michał Rzymyszkiewicz. Co ciekawe, ten projekt wsparli radni Karol Maria Wojtasik i Dariusz Mądrzejewski. Obaj niedawno puścili klub PiS i stali się radnymi niezrzeszonymi.

Czy w tej sytuacji podczas czwartkowej sesji będą głosowane dwa projekty stanowisk, których autorzy wzięli w obronę papieża Jana Pawła II? Prawdopodobnie do tego jednak nie dojdzie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przygotowywany jest projekt, który ma łączyć dwa już zgłoszone.

- Trwają rozmowy. Do czwartku powinien powstać jeden projekt - mówi nam nieoficjalnie jeden z toruńskich radnych.

W obronie papieża: czy będzie jeden projekt stanowiska toruńskich radnych?

We wspólnym projekcie stanowiska ma być też uwzględniony punkt widzenia trzeciego klubu radnych funkcjonującego w toruńskiej Radzie Miasta, czyli związanego z prezydentem Michałem Zaleskim Wspólnego Torunia. Poszukiwanie kompromisu łatwe nie będzie ze względu na różnice w projektach zgłoszonych przez klub PiS oraz grupę radnych. Ten autorstwa klubu PiS potępia "haniebną, medialną nagonkę" na papieża. Nie wspomniano w nim o pedofilii, o której z kolei napisano w drugim projekcie.

Polecamy

- Mieliśmy już do czynienia z podobnymi różnicami na forum Rady Miasta i udawało się dojść do porozumienia. Tym razem będzie podobnie - mówi toruński radny.

Przypomnijmy, że oświadczenia w obronie papieża Jana Pawła II wystosowali już prezydent Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (KO). W toruńskich realiach opinia drugiego z panów nie jest bez wpływu na postawę radnych KO.

Dwa "papieskie" projekty w Toruniu: co w nich napisano?

Co napisano w projektach stanowisk radnych, na razie będących w programie czwartkowej sesji Rady Miasta?

"Rada Miasta Torunia zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież — św. Jan Paweł II — najwybitniejszy Polak w historii. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści.

(...) Nie godzimy się na niszczenie wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Rada Miasta Torunia wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata.

(...) Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale i dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny. Nawet jego funkcjonariusze walczący bezpardonowo z Kościołem nie traktowali tych dokumentów jako wiarygodne źródło informacji. Gdyby było na odwrót już dawno wykorzystaliby te materiały do zniszczenia Jana Pawła II i całego Kościoła. Wnioski i ustalenia płynące z archiwaliów, dotyczące okresu rządów komunistycznych w Polsce, powinny być czynione przez specjalistów i naukowców o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu. Rzucanie oskarżeń w takich okolicznościach służyć może jedynie niszczeniu wielkich autorytetów, pogłębianiu zamętu w sferze wartości i mnożeniu podziałów społeczeństwa polskiego" - czytamy w propozycji klubu radnych PiS, którzy przypomnieli w niej także wizytę papieża Jana Pawła II w Toruniu 7 czerwca 1999 roku.

"Rada Miasta Torunia wyraża zdecydowany protest wobec prób kwestionowania i podważania autorytetu i zasług św. Jana Pawła II, od 1998 roku Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Ojciec Święty jest dla nas, Polaków, niekwestionowanym symbolem niepodległości, a dla narodów świata jednym z największych w historii ludzkości orędowników pokoju, wolności i sprawiedliwości społecznej. (...) Znajdujące się w zasobach archiwalnych IPN materiały Służby Bezpieczeństwa, obarczone wątpliwym stopniem wiarygodności, które trudno dzisiaj poddać rzetelnej weryfikacji, nie mogą służyć niszczeniu pamięci o św. Janie Pawle II ani godności żadnego człowieka. Nie mogą być wykorzystywane, zwłaszcza w walce politycznej czy też używane dla doraźnych korzyści partyjnych.

Rada Miasta Torunia również dostrzega zło, którym jest pedofilia. Dotyka ono nie tylko środowiska kościelnego, ale także innych grup społecznych i zawodowych. Dlatego z całą mocą potępiamy zbrodnicze czyny, domagamy się ukarania winnych oraz zapewnienia ochrony, pomocy i wsparcia bezbronnym ofiarom tej i każdej innej formy przemocy.

Stając dzisiaj w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II, czynimy to również w obronie godności osób, które często nieodpowiedzialnie, poddane niesłusznym wyrokom opinii publicznej, doprowadzane są do ostateczności i załamania. Protestujemy przeciwko nieuprawnionemu ujawnianiu tożsamości osób pokrzywdzonych, co prowadzi do ponownego przeżywania traumy, kolejnych dramatów oraz tragedii. Chcemy wierzyć, że to, co dzisiaj dotyka św. Jana Pawła II, uświadamia, że droga do prawdy nie może prowadzić „na skróty"" - czytamy z kolei w projekcie stanowiska grupy radnych, wśród których przeważają przedstawiciele KO.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska