Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada pomoże bohaterom antykomunistycznej opozycji

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Adam Zakrzewski /archiwum
Marszałek Piotr Całbecki wręczył akty powołania do Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej, która będzie wspierać środowisko działaczy dawnej opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane.

[break]
W Kujawsko-Pomorskiem wchodzi w życie jeden z zasadniczych elementów regulacji związanych z Ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Marszałek Piotr Całbecki wręczył akty powołania do Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw tych środowisk, której misją jest ich wspieranie oraz opiniowanie wniosków potwierdzających status kombatancki. W jej skład wchodzi osiem osób, wśród nich inicjator i współautor zapisów ustawy, długoletni parlamentarzysta z naszego regionu wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji, Jan Wyrowiński.

Na pierwszym posiedzeniu rada wybrała przewodniczącego. Został nim prof. Wojciech Polak, historyk z UMK, znany m. in. z publikacji naukowych poświęconych opozycji antykomunistycznej.

- Wolność Polski jest dziełem tysięcy Polaków, którzy nigdy się nie zgodzili na wolność niepełną. Udało się ją wywalczyć bez karabinów, bez armii, dzięki jedności całego narodu. Tego dzieła nie można zapomnieć, jeśli go zapomnimy, krucha będzie nasza przyszłość - stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek województwa.

Nowe prawo, które weszło w życie latem ubiegłego roku, reguluje między innymi kwestie związane z pomocą finansową osobom zaangażowanym w walkę na rzecz wolności i demokracji w latach 1956-1989 oraz represjonowanych z powodów politycznych. W myśl ustawy mogą one występować do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wiąże się to z prawem do otrzymywania okresowych świadczeń pieniężnych i wypłacanej jednorazowo (nie częściej niż raz w roku) pomocy pieniężnej (przy spełnieniu określonych ustawą warunków dochodowych).

Pierwsze z tych świadczeń wynosi 400 złotych, drugie 150 procent lub 300 procent najniższej emerytury. W tym ostatnim przypadku chodzi o wsparcie związane z zakupem wózka inwalidzkiego lub sprzętu służącego rehabilitacji, a także działania zmierzające do dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Rolą rady będzie też pomoc w składaniu wniosków o wynikającą z ustawy pomoc pieniężną oraz integrowanie środowiska byłych działaczy podziemnej opozycji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska