Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajska wyspa pachnie herbatą

Tekst i zdjęcia: Artur Anuszewski
Sri Lanka (niegdyś Cejlon) nazywana jest rajską wyspą. Według legendy, to tu biblijny Adam po wypędzeniu z raju postawił swe pierwsze ziemskie kroki. Malownicze ukształtowanie terenu, wspaniała tropikalna roślinność i cudowny klimat rzeczywiście mogą kojarzyć się z biblijnym rajem.

Sri Lanka (niegdyś Cejlon) nazywana jest rajską wyspą. Według legendy, to tu biblijny Adam po wypędzeniu z raju postawił swe pierwsze ziemskie kroki. Malownicze ukształtowanie terenu, wspaniała tropikalna roślinność i cudowny klimat rzeczywiście mogą kojarzyć się z biblijnym rajem.


Środkową część wyspy zajmuje Płaskowyż Centralny. To tu znajduje się Szczyt Adama (2243 m n.p.m.), który jest celem pielgrzymek wyznawców hinduizmu, buddyzmu, islamu oraz wschodniego odłamu chrześcijaństwa. Wybrzeża są wąskie, najczęściej piaszczyste, z ciągnącymi się wzdłuż rafami koralowymi i lagunami.

Na rajskiej wyspie zachowało się wiele cennych zabytków, świadczących o wysoko rozwiniętej dawnej cywilizacji i kulturze materialnej państwa Syngalezów. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą obiekty w Anuradhapurze, Polonnaruwie, Sigiriji, Kandy i Dambuli. W Anuradhapurze - pierwszej stolicy wyspy, syngalescy władcy pozostawili po sobie wspaniałe buddyjskie świątynie i dagoby, zawierające relikwie Buddy. Po kolejnej stolicy - Polonnaruwie pozostało wiele cennych obiektów, z których najcenniejszy to kompleks Gal Wihara, powstały między XI a XIII wiekiem. Znajdują się tu olbrzymie, wykute w skale, trzy wyobrażenia Buddy w pozycjach: leżącej, stojącej i siedzącej. Atrakcją turystyczną Sigiriji jest twierdza króla syngaleskiego, Kassapa I. Na szczycie pionowej skały, wznoszącej się na 200 metrów n.p.m., znajdował się pałac królewski. Do twierdzy prowadziła Lwia Brama i strome schody wykute na zewnątrz w skale. W położonej niedaleko Dambuli znajdują się niezwykłe buddyjskie groty skalne, pochodzące z II wieku p.n.e. W pięciu jaskiniach można podziwiać ponad 150 rzeźb Buddy, z których największy ma 14 metrów. Kandy z kolei to główny ośrodek kultu buddyzmu. Znajduje się tu słynna świątynia Zęba Buddy.

Kilka kilometrów od Kandy znajduje się ogród botaniczny Peradeniya. Na powierzchni 60 hektarów rośnie tu ponad 4000 gatunków roślin. Można zobaczyć jak rośnie pieprz, cynamon, wanilia czy imbir.

Fascynującym miejscem na Sri Lance jest sierociniec dla słoni w Pinnawali, który wbrew nazwie, opiekuje się także dużymi osobnikami, niemogącymi poradzić sobie na wolności - znajdują się tu słonie kalekie, stare, chore czy odrzucone przez stado. Szczególnie atrakcyjna jest pora ich karmienia i kąpieli w pobliskiej rzece.<!** reklama>

Sri Lanka to także kraj herbaty; jej uprawę wprowadzili tu koloniści angielscy dopiero w XIX wieku. Najbardziej „herbaciany” region to okolice Nuwara Eliya w centrum kraju, gdzie są najbardziej optymalne warunki do uprawy jej najlepszych odmian. Z całego krzaka zbiera się tylko najmłodsze, zielone listki, zwykle nie więcej niż 10. Szlachetne odmiany herbaty ze Sri Lanki cenione są na całym świecie.


Zobacz galerię: Rajska wyspa pachnie herbatą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska