Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak krtani. Ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn. Nie przegap jego wczesnych objawów. Tak wygląda rozpoznanie i leczenie choroby

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wiele poważnych schorzeń w początkowych etapach rozwoju nie wydaje się tak niebezpieczna. Jednak nawet mało charakterystyczne objawy powinny nas zaalarmować, że coś się dzieje z naszym organizmem. Rak krtani należy do grona tych nowotworów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to związane w szczególności z tym, że pierwsze jego symptomy nie wydają się zbyt poważne, a nawet przeciągające się ich występowanie jest przez nas bagatelizowane. Co powinniśmy potraktować szczególnie poważnie?
Wiele poważnych schorzeń w początkowych etapach rozwoju nie wydaje się tak niebezpieczna. Jednak nawet mało charakterystyczne objawy powinny nas zaalarmować, że coś się dzieje z naszym organizmem. Rak krtani należy do grona tych nowotworów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to związane w szczególności z tym, że pierwsze jego symptomy nie wydają się zbyt poważne, a nawet przeciągające się ich występowanie jest przez nas bagatelizowane. Co powinniśmy potraktować szczególnie poważnie? Pixabay
Wiele poważnych schorzeń w początkowych etapach rozwoju nie wydaje się tak niebezpieczna. Jednak nawet mało charakterystyczne objawy powinny nas zaalarmować, że coś się dzieje z naszym organizmem. Rak krtani należy do grona tych nowotworów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to związane w szczególności z tym, że pierwsze jego symptomy nie wydają się zbyt poważne, a nawet przeciągające się ich występowanie jest przez nas bagatelizowane. Co powinniśmy potraktować szczególnie poważnie? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Kogo najczęściej atakuje rak krtani?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że rak krtani atakuje przede wszystkim mężczyzn. Tu statystyki są nieubłagane. Według nich aż dziesięciokrotnie częściej diagnozuje się go w przypadku mężczyzn, aniżeli u kobiet. Przede wszystkim w grupie ryzyka należy wymienić osoby:

  • palące papierosy,
  • funkcjonujące przy azbeście, uranie, niklu lub chromie,
  • pacjenci z brodawczakami krtani.

Rak krtani - przyczyny

Oprócz wspomnianego palenia papierosów przyczyną raka krtani może być również nadużywanie alkoholu oraz przebywanie np. w blokach budowanych z azbestu. Przyczyną zmiany nowotworowej może być również przewlekłe zapalenie krtani, a także wszelkiego rodzaju urazy oraz oparzenia krtani. Również praca przy użyciu głosu może być przyczyną zmiany chorobowej. Właśnie dlatego na raka krtani są narażeni śpiewacy, nauczyciele i inne osoby pracujące swoim głosem.

Polecamy

Rak krtani - objawy choroby

Podstawowe objawy raka krtani w pewnym stopniu przypominają objawy mniej uciążliwych schorzeń. Jednak długotrwałe ich występowanie może w szczególności być niepokojącym objawem. Należy zwrócić uwagę na:

  • chrypkę, która trwa ponad 2-3 tygodnie,
  • zmianę głosu,
  • wykrztuszanie nadmiernej ilości plwociny,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • duszność oraz trudności w przełykaniu,
  • ból gardła promieniujący do ucha,
  • nagłe straty masy ciała,
  • bladość skóry,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • plucie krwią oraz mocny kaszel,
  • powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w obrębie szyi.

Jak wygląda rozpoznanie raka krtani?

Prawidłowe rozpoznanie zmiany chorobowej wymaga przede wszystkim badania laryngologicznego. Tu wykonuje się badanie palpacyjne szyi oraz laryngoskopie. Dzięki temu lekarz może ustalić, jakie zmiany nowotworowe nastąpiły, w jakim obszarze i o jakim charakterze. Pomocne jest również badanie histopatologiczne oraz USB, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Leczenie raka krtani

Leczenie raka krtani w znacznej mierze jest uzależnione od tego, jak szybko w ogóle rozpoznamy tę chorobę. Im szybciej będzie to miało miejsce, tym szybciej wrócimy do zdrowia. W przypadku mniej zaawansowanego stadium stawia się na chirurgiczne usunięcie nowotworu lub na chordektomię. Jest to operacja polegająca na usunięciu zajętej struny głosowej.

Polecamy

W przypadku zaawansowanego rozwoju raka krtani konieczne może być usunięcie krtani w ramach zabiegu laryngektomii. Jeśli ma charakter częściowy, pacjent zachowuje prawidłowe oddychanie i głos. Z kolei przy całkowitej pacjent traci zazwyczaj zarówno krtań, jak i węzły chłonne. Usunięcie krtani oznacza również konieczność wykonania tracheostomii, co oznacza wyprowadzenie ujścia tchawicy bezpośrednio na przednią część szyi.

Jak wygląda profilaktyka raka krtani?

Jak zwykle to bywa w przypadku nowotworów, lepszym rozwiązaniem jest nie tyle leczenie rozwiniętego guza, ile zapobieganie jego powstawaniu. Lekarze jak mantrę powtarzają, że łatwiej jest zapobiegać aniżeli leczyć. Podstawową profilaktyką jest głównie unikanie czynników ryzyka, czyli palenia papierosów oraz wdychania substancji uznawanych za toksyczne. Osoby pracujące swoim głosem powinny tak mówić, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać struny głosowe. Ponadto nawet najdrobniejsze infekcje krtani i gardła powinny być przez nas traktowane poważnie, zwłaszcza jeśli się przedłużają. Warto również dbać o dostarczanie organizmowi witaminy A. Trzeba uważać na zakażenia wirusowe, a po ich przejściu koniecznie należy zwracać baczną uwagę na stan naszego organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska