Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakotwórcze paragony: zagrażają zdrowiu pracowników sieci handlowych. Bisfenol w paragonach! Może przenikać do organizmu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Rakotwórcze paragony: zagrażają zdrowiu pracowników sieci handlowych. Czy zakupy mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia? Owszem, i to nie tylko dlatego, że niektórzy się od nich uzależniają. Okazuje się, że wydawane przy kasach paragony zawierają rakotwórczy bisfenol A. Ta substancja szkodzi zarówno pracownikom sklepów, jak i ich klientom. Eksperci NSZZ Solidarność przeanalizowali paragony wydawane w losowo wybranych 8 sieciach handlowych działających w Polsce. Przeczytajcie co odkryli!

Rakotwórcze paragony: gdzie je znajdziemy?

BPA (czyli bisfenol A) jest stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych. Znajdziemy go chociażby w plastikowych butelkach na napoje, folii, jednorazowych plastikowych pojemnikach na żywność, opakowaniach na płyty CD i DVD. Jak wykazały badania, przyczynia się on do zaburzeń hormonalnych u osób, które mają z nim kontakt. Co więcej, szkodliwy wpływ na organizm mają nie tylko dawki wysokie – niskie również mogą powodować skutki uboczne, m.in. u kobiet w ciąży.

Polecamy

Biosfenol A zawarty jest w bloczkach papieru kasowego oraz w głowicach drukarek używanych w sklepowych kasach. Eksperci NSZZ Solidarność przeanalizowali paragony wydawane w losowo wybranych 8 sieciach handlowych działających w Polsce. Tylko w jednej z nich nie zanotowano tej substancji. W pozostałych stężenie bisfenolu A przekraczało normalną zawartość tej substancji np. w pożywieniu nawet tysiąckrotnie.

To oznacza, że nawet 2 miliony pracowników handlu powinno nosić maseczki i bawełniane rękawiczki, chroniące ich przed skutkami działania tej substancji.

Rakotwórcze paragony: jakie choroby?

Związek będzie się domagał od pracodawców zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń oraz zorganizowania kampanii informacyjnej dotyczącej szkodliwości BPA. Jej elementem miałoby być przypominanie o konieczności częstego mycia rąk po kontakcie z papierem kasowym i drukarkami.

Stałe narażenie na działanie BPA może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak:

  • niepłodność,
  • otyłość,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • zaburzenia rozwoju płodu,
  • nowotwory: rak piersi, rak prostaty.

Badania pokazują, że biosfenol A nie jest obojętny w przypadku choroby Alzheimera, astmy i depresji.

Warto podkreślić, że do tej pory poznano tylko część niebezpiecznych konsekwencji masowego stosowania BPA. Dlatego sięgając po produkty z tworzyw sztucznych trzeba zachowywać ostrożność – po kontakcie z paragonem umyć dokładnie ręce, unikać wielokrotnego używania jednorazowych naczyń i opakowań plastikowych, wyrzucać plastikowe zabawki czy opakowania, gdy pojawią się na nich zarysowania lub jakiekolwiek ślady zużycia.

POLECAMY: "Koty są w tragicznej kondycji". Poznańskie zoo zaopiekuje się tygrysami zatrzymanymi na granicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska