POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Ranking okresu wschodzącego słońca w regionie

Ranking okresu wschodzącego słońca w regionie

rs

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Redakcje „Polityki” i „Rzeczpospolitej” jednocześnie ogłosiły sporządzone przez siebie rankingi największych przedsiębiorstw.

Redakcje „Polityki” i „Rzeczpospolitej” jednocześnie ogłosiły sporządzone przez siebie rankingi największych przedsiębiorstw.


Eksperci oceniają dobrą passę w naszej gospodarce, otwarcie na świat, wzrost eksportu mimo wysokich notowań złotego, ogólne szybkie przyspieszenie. „Polityka” miniony rok gospodarczy nazywa okresem wschodzącego słońca. Pełnym blaskiem świeci w nim kilka firm z naszego regionu.


Na liście 500 opiniotwórczego tygodnika spośród naszych najwyżej na 69 miejscu (w porównaniu z 2005 rokiem awans o 10 miejsc) sklasyfikowano Krajową Spółkę Cukrową z centralą w Toruniu. Jej przychody ogółem wyniosły 2272 mln złotych, a ten wskaźnik decydował o miejscu na liście. Przy zatrudnieniu ponad 4 tysięcy osób, czystego zysku wypracowano 46 milionów. Wiele firm z dalszych miejsc może się pochwalić znacznie większym zyskiem przy mniejszej załodze. 84 miejsce (przed rokiem 113) zajmuje Anwil z Włocławka; 108 (120) - farmaceutyczny Torfarm, 123 (147) - metalowy ThyssenKrupp - obie z Torunia. O 30 miejsc awansowała posiadająca sklepy w całej Polsce grupa Polomarket z centralą w Pakości. 230 miejsce na liście „Polityki” zajmują (skok w górę o 26 miejsc) Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy; 263 (292) - Chemirol z Mogilna; 340 (334) - producent płatków śniadaniowych Toruń-Pacific; 364(491) - dystrybutor stali Nova Trading z Torunia; 378 (412) - włocławski Drumet i po raz pierwszy na liście „Polityki” na 391 pozycji bydgoska Jutrzenka. Dalej: 455 (465) Polski Przemysł Mięsny z Grudziądza; 460 (493) Pojazdy Szynowe PESA z Bydgoszczy.


Rankingi „Polityki” i „Rzeczpospolitej”, chociaż oparte na tych samych danych, różnią się jednak kolejnością miejsc zajmowanych przez spółki, widnieją na jednej liście, a nie ma ich na drugiej. „Rzeczpospolita” w swojej „500” umieściła 13 przedsiębiorstw z naszego regionu. Niestety, spadamy. W 2000 roku w rankingu ogólnopolskiego dziennika znajdowało się 21 naszych spó- łek, a za 2006 rok tylko 13.


Przewodzi Toruń z 5 firmami: Polskim Cukrem - 86 miejsce, Torfarmem - 115, ThyssenKrupp -142, Toruń-Pacific -384, Nova Trading - 409. Z Bydgoszczy w gronie najlepszych na 267 miejscu znalazły się Zakłady Chemiczne Zachem (w rankingu „Polityki” nie występują samodzielnie, a jedynie jako udziałowiec grupy Ciech), 410 - Centrostal i na 429 pozycji Jutrzenka. Ta słodka firma została szczególnie uhonorowana. Uznano ją za najlepszy debiut w rankingu „Rzeczpospolitej”. Ponadto honoru naszych bronią: Anwil Włocławek na 96 miejscu; Mondi Packaging Paper ze Świecia -149; Polomarket Pakość - 156; Zakłady Tłuszczowe Kruszwica - 274; Fabryka Lin i Drutu Drumet Włocławek - 421.


W obu rankingach w czołówce wymieniana jest grupa Boryszew, w „Polityce” awansowała z 69 na 22 miejsce, a w „Rzeczpospolitej” znalazła się na drugim miejscu wśród spółek o największym wzroście dochodów. Co prawda siedziba jej zarządu znajduje się na Mazowszu, ale należy do niej także toruńska Elana, chociaż akurat ten zakład cienko przędzie.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo