MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W zestawieniu trzy placówki z Kujawsko-Pomorskiego

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 12 tysięcy osób z szesnastu województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące placówek.
Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 12 tysięcy osób z szesnastu województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące placówek. Małgorzata Genca
Ranking został stworzony na podstawie opinii 12 tysięcy osób z 16 województw. Tegoroczną edycję objęło patronatem Ministerstwo Równości, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zainicjowany został w 2018 roku przez warszawskiego aktywistę - Dominika Kuca. To inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich placówka jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie stolicę. W tym roku, już po raz czwarty, oceniane zostały szkoły z całej Polski.

- To wyjątkowa okazja, aby wyróżnić szkoły, które nie tylko aktywnie promują akceptację i wsparcie dla społeczności LGBTQ+, ale także tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko dla wszystkich osób uczniowskich. Wasze zaangażowanie przyczynia się do budowania społeczeństwa pełnego akceptacji i szacunku. Szkoła musi być bezpieczna dla wszystkich – czytamy na stronie Fundacji GrowSpace, która tworzy ranking.

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 12 tysięcy osób z szesnastu województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące placówek. 55 procent głosów pochodziło spoza dziesięciu największych miast w Polsce.

Najwięcej pochlebnych opinii zebrało I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Maharadży Digwidżaja w Warszawie. Podium rankingu uzupełniły: XXX Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Śniadeckiego w Warszawie oraz III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.

W zestawieniu są tylko cztery placówki z województwa kujawsko-pomorskiego (tylko tyle zostało ocenionych przez wymaganą przez regulamin liczbę osób). Najwyżej uplasowało się Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu (29. pozycja w kraju). Na kolejnych miejscach znalazły się: IX i V Liceum Ogólnokształcące z Bydgoszczy oraz bydgoskie Technikum Elektroniczne.

Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka. Dodatkowo, projekt cały czas odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Wyniki ogłoszono w siedzibie MEN. Przy okazji podano wyniki badania społecznego, z którego wynika m.in. że 41 proc. jego uczestników wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+.

LGBTQ+ to akronim od słów: lesbijki, geje, (osoby) biseksualne, (osoby) transpłciowe, (osoby) queerowe. Służy do określenia społeczności ze względu na ich orientację seksualną bądź tożsamość płciową, a które nie są heteroseksualne bądź ich tożsamość płciowa jest inna niż cispłciowa. Znak „+” dodawany jako forma włączania tych osób, których orientacja seksualna bądź tożsamość płciowa nie mieszczą się w wymienionych kategoriach.

Przypomnijmy, że 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Z kolei czerwiec to Miesiąc Dumy (ang. Pride Month), czyli święto bycia sobą. Jest wypełniony marszami równości na całym świecie. Przez 30 dni szczególnie podkreślana jest równość i akceptacja, na które zasługują wszyscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W zestawieniu trzy placówki z Kujawsko-Pomorskiego - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska