Spis treści
Mężczyzna pływał w Wiśle we Włocławku. Wzywał pomocy
W sobotę 17 sierpnia 2024 roku WOPR we Włocławku otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny pływającego w Wiśle. Kąpiący się w rzece – pod mostem - mężczyzna, wzywał pomocy. Służby ruszyły na ratunek. Na szczęście zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, mężczyźnie udało się wyjść z Wisły o własnych siłach.
„O godzinie 15:30 otrzymaliśmy informację o mężczyźnie płynącym w Wiśle pod mostem i wzywającym pomocy. Po przybyciu na miejsce obywatel Ukrainy wyszedł z wody o własnych siłach i został przekazany patrolowi policji” – informuje WOPR we Włocławku w mediach społecznościowych.
Kontrola trzeźwości wykazała, że mężczyzna miał około 2 promile alkoholu w organizmie.
- Został przekazany do Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie w celu wytrzeźwienia. Na tym zakończyła się interwencja – przekazała nam nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku.
Rzeczniczka włocławskiej policji dodaje, że co prawda przepływanie Wisły wpław nie jest zabronione, ale może być niebezpieczne, dlatego mundurowi odradzają tego typu kąpiele w rzece.
Ratownicy WOPR ostrzegają przed kąpielą w Wiśle
W sobotnich działaniach na Wiśle we Włocławku uczestniczyło trzech ratowników WOPR, strażacy i policjanci.
Ratownicy WOPR z Włocławka ostrzegają przed pływaniem i kąpielami w Wiśle. Zaznaczają, że czyhają tam różne niebezpieczeństwa – wiry, prądy czy znajdujące się pod wodą przeszkody.
„Ostrzegamy przed kąpielami w Wiśle gdyż dno w rzece może się zmieniać z dnia na dzień, występują silne prądy i wiry jak również podwodne przeszkody mogą być śmiertelną pułapką nawet dla wytrawnego pływaka” – podkreśla WOPR Włocławek.
Akcje „Przepłyń Wisłę”. Nad bezpieczeństwem śmiałków czuwają służby
Warto dodać, że śmiałkowie, którzy mają ochotę zmierzyć się z Wisłą i pokonać ją wpław, mogą skorzystać z cyklicznych akcji przepływania rzeki w naszym regionie. Umożliwiają one pokonanie rzeki bezpiecznie, pod czujnym okiem służb ratowniczych. W sierpniu 2024 roku, podczas Festiwalu Wisły, taka okazja była w Toruniu. W 2023 roku, podczas imprezy, akcję przepływania Wisły zorganizowano również we Włocławku. W 2024 roku Festiwal Wisły we Włocławku trwał tylko jeden dzień i taki punkt nie znalazł się w programie.
Miłośnicy morsowania i zimnych kąpieli, mają też okazję zmierzyć się z Wisłą zimą. Również pod czujnym okiem służb ratowniczych! Z takiej okazji można skorzystać we Włocławku, podczas cyklicznej imprezy „Mikołajkowe przepływanie Wisły”, organizowanej przez Morsy Kujawskie Włocławek na początku grudnia. W 2023 roku akcję zorganizowano już po raz ósmy. Chętnych na zimowe przepłynięcie Wisły było ponad 40. Do pokonanie mieli dystans o długości około 500 metrów.
Aplikacja „Ratunek” może uratować życie. Warto ją zainstalować
Bezpłatna aplikacja „Ratunek” umożliwia precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Można pobrać ją za darmo poprzez Google Play i App Store na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS.
– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – informuje Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Warto także zapamiętać numer alarmowy nad wodą – w razie niebezpieczeństwa można zadzwonić na numer 601 100 100.
- Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok – przypomina Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.