Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy groby zasłużonych torunian! [ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Nagrobek dyrektora słynnej Szkoły Rycerskiej, Michała Hubego
Nagrobek dyrektora słynnej Szkoły Rycerskiej, Michała Hubego Aleksandra Krupina
W połowie XVIII wieku w Warszawie znalazła się spora grupa torunian. Ich nazwiska zapisały się wielkimi literami na kartach historii. Wiele z nich można znaleźć na warszawskim cmentarzu ewangelickim. Niestety, są wyryte na zniszczonych już nagrobkach.

Ulica Miodowa w Warszawie zawdzięcza swoją nazwę toruńskim piernikarzom, którzy osiedlili się w jej rejonie w XVI stuleciu. Jest ona jednym z wielu śladów działalności naszych przodków na warszawskim bruku. Wielką ich kopalnią - jeśli tak można powiedzieć - jest cmentarz ewangelicki przy ul. Młynarskiej.

Na tej nekropolii zostały złożone kości Efraima Szregera, jednego z najwybitniejszych architektów czasów stanisławowskich, który pierwsze kroki stawiał w rodzinnym Toruniu projektując kościół św. Ducha.

Czytaj także: Wstyd! Groby wielkich torunian w opłakanym stanie

Tutaj również spoczęła Ludwika Skarbkowa, z bogatej toruńskiej rodziny Fengerów, rezydującej w kamienicy przy ul. Mostowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku Ludwika z Fengerów Skarbkowa kupiła majątek w Żelazowej Woli, tam, jako wychowawcę swoich dzieci zaangażowała Mikołaja Chopina.

Samuela Bogumiła Lindego, autora pierwszego słownika języka polskiego, nikomu przedstawiać nie trzeba. Tabliczka umieszczona przy jego grobie na warszawskim cmentarzu informuje, że pomnik został odnowiony staraniem społecznego komitetu opieki. Stan nagrobka na wielką aktywność komitetu nie wskazuje.

Jeszcze gorzej wygląda nagrobek dyrektora słynnej Szkoły Rycerskiej, Michała Hubego. Napis informujący m.in. o tym, że dyrektor i jego małżonka pochodzą z Torunia, jest czytelny, pomnik jednak się sypie.

Problem z warszawskimi grobami zasłużonych torunian nie jest nowy. Propozycja, aby wobec bierności warszawiaków, z pomocą przyszli torunianie, pojawił się już kilka lat temu. Przeszedł wtedy bez echa. Jak będzie teraz? Czy miasto dumne ze swojej historii, a także uczelni kształcącej m.in. doskonałych konserwatorów, podejmie jakąś inicjatywę?

- To bardzo dobry pomysł, na pewno warto się nad nim zastanowić - mówi Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia oraz rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Trzymamy kciuki i liczymy na efekty.

Jeden z nagrobków znajdujących się na cmentarzu ewangelickim w Warszawie
Jeden z nagrobków znajdujących się na cmentarzu ewangelickim w Warszawie
Aleksandra Krupina
Jeden z niszczejących grobów znamienitych torunian. Warszawa, cmentarz ewangelicko-augsburski
Jeden z niszczejących grobów znamienitych torunian. Warszawa, cmentarz ewangelicko-augsburski
Aleksandra Krupina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska