Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region się starzeje. Toruń, Włocławek i Bydgoszcz będą traciły mieszkańców

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Thinkstock
Z prognoz demograficznych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, iż do końca 2035 roku liczba mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego spadnie o 8,4 procent i wyniesie 1.920.526 osób.

[break]
Najwyższe spadki liczby mieszkańców nastąpią w Bydgoszczy (ponad 21 procent), we Włocławku, w powiatach radziejowskim, rypińskim i w Toruniu (ponad 15 procent). Wzrost przewiduje się w liczbie mieszkańców powiatu bydgoskiego (42,5 procent) i powiatu toruńskiego (38,2 procent). W przypadku powiatów grodzkich do 2035 roku liczba mieszkańców zmniejszy się aż o 143,3 tysiąca osób, czyli o dwa średniej wielkości powiaty. Dane te, pochodzące z prognoz Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, znalazły się w Strategii Polityki Społecznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego do roku 2020 przyjętej przez sejmik.

Zmiany demograficzne przewiduje się również w strukturze poszczególnych grup według wieku. Z biegiem lat znacznie spadnie liczba dzieci i młodzieży, natomiast prawie co czwarty mieszkaniec naszego regionu będzie liczył powyżej 60 lat. W grupie osób starszych natomiast dwukrotnie wzrośnie udział osób sędziwych, powyżej 80. roku życia. Pogarszająca się sytuacja materialna, zły stan zdrowia, niepełnosprawność, samotność, brak opieki ze strony rodziny, to jedne z największych problemów osób starszych.

Jak wynika z danych GUS, liczba ludności Kujawsko-Pomorskiego wynosiła w 2013 roku 2,092 mln osób, co plasuje nasz region na 10 miejscu wśród wszystkich województw. Ważnym czynnikiem wpływającym na liczbę ludności są migracje. W ciągu ostatnich kilku lat województwo opuszczało średnio półtora tysiąca osób osiedlających się w innych regionach kraju, rośnie też liczba mieszkańców wyjeżdżających za granicę.

Pod względem liczby osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w ogólnej liczbie mieszkańców województwo kujawsko-pomorskie zajmuje niekorzystne drugie miejsce. W 2013 roku liczba osób korzystających ze świadczeń wyniosła w regionie 1205,8 osoby na 10 tysięcy mieszkańców, podczas gdy średnia krajowa to 863 osoby na 10 tysięcy mieszkańców. Najważniejszym powodem jest bezrobocie. Najgorzej sytuacja przedstawia się na peryferiach regionu, zwłaszcza na tak zwanej ścianie wschodniej. Celem strategii społecznej dla regionu jest m.in. włączenie społeczne osób i rodzin wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. Przewidziano także wiele przedsięwzięć dla starszych i niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska