Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region za 10 lat. Co jest do zrobienia?

Redakcja
Wkrótce zaczną się konsultacje społeczne na temat projektu. Sejmik uchwali strategię prawdopodobnie we wrześniu.

Wkrótce zaczną się konsultacje społeczne na temat projektu. Sejmik uchwali strategię prawdopodobnie we wrześniu.


<!** Image 3 align=none alt="Image 212798" >


Dostępność komunikacyjno-tranosportowa, aktywne społeczeństwo i sprawne usługi, gospodarka i miejsca pracy, innowacyjność, nowoczesny sektor rolno-spożywczy, bezpieczeństwo, sprawne zarządzanie, tożsamość i dziedzictwo - to priorytety w strategii rozwoju regionu na najbliższe lata.

W województwie kujawsko-pomorskim wciąż utrzymuje się wysoki poziom bezrobocia, mamy słabo rozwiniętą przedsiębiorczość, nie najlepiej funkcjonuje też transport publiczny.

<!** reklama> 

Jak to zmienić? - Wśród planowanych przedsięwzięć są, między innymi, budowa dróg ekspresowych, transportowe wykorzystanie sieci dróg wodnych, integracja transportu publicznego województwa, stworzenie standardów nauczania, zbudowanie kujawsko-pomorskiego klastra produkcji żywności i przyjęcie wspólnego znaku towarowego dla żywności produkowanej na Kujawach i Pomorzu - wymienia Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Wśród najważniejszych dla Bydgoszczy zmian znalazła się poprawa komunikacji publicznej z Toruniem i innymi miastami w regionie. Pojazdy na połączeniach kolejowych największych miasta regionu z Warszawą, Trójmiastem, Poznaniem i Szczecinem mają osiągnąć prędkość do 160 km na godzinę.

Projekt strategii zakłada także rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 223 w Białych Błotach, przebudowę drogi krajowej nr 5 na terenie gminy Osielsko, rozbudowę trasy W-Z, budowę obwodnicy południowo-wschodniej Bydgoszczy oraz tramwajowe połączenie ulicy Toruńskiej z Fordońską.

W Porcie Lotniczym wybudowane mają zostać nowe terminale: pasażerski i towarowy. Lotnisko ma też zyskać nową płytę postojową i wydłużoną drogę startową.

Dolina Dolnej Wisły ma szansę zyskać nowe przeprawy przez rzekę. Wśród korzyści wymieniane są tu, m.in., zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, produkcja energii elektrycznej, czy zagospodarowanie turystyczne.

 

Na liście bydgoskich inwestycji znalazła się także budowa nowego gmachu Filharmonii Pomorskiej. W naszym mieście powstać ma również Centrum Nauki o Człowieku.


Poprawić to, co jest złe

__

Prace nad opracowaniem strategii rozwoju województwa rozpoczęto w 2011 roku.

__

Zdiagnozowano m.in. warunki rozwoju województwa i przygotowano prognozę demograficzną. W tym tygodniu Urząd Marszałkowski podać ma terminy konsultacji społecznych w sprawie założeń projektu „Województwo Kujawsko-Pomorskie Plan Modernizacji 2020+”


Strategia rozwoju zakłada też między innymi zwiększenie powierzchni biurowych w Bydgoszczy i w Toruniu, rozwój eksportu i przestrzeni inwestycyjnych. Wszystko po to, by zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Nie najlepiej wyglądają prognozy demograficzne dla regionu. - W 2035 roku w wieku produkcyjnym będzie 30,3 procent społeczeństwa, tj. o 9,7 procent mniej niż obecnie. Dwukrotnie więcej ludzi opuszcza region (rocznie 1310 osób) niż do niego przybywa (634 osoby). 

To wyjątkowo pesymistyczne prognozy. Aby zapewnić obecny poziom życia pokoleniom żyjącym w 2035 roku, ludzie w wieku produkcyjnym powinni osiągać dochody na poziomie 15 tysięcy złotych miesięcznie, biorąc pod uwagę dzisiejszą siłę nabywczą pieniądza. 

Tylko wtedy da się utrzymać pokolenie własne i partycypować w utrzymaniu pokolenia rodziców. Ten ciężar spadnie na ludzi urodzonych po 2010 roku - mówi omawiając prognozy dr Krzysztof Kannenberg, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.


<!** Image 4 align=left alt="Image 212799" >Prof. dr hab. Janusz Golinowski, prelegent wczorajszej konferencji otwierającej proces konsultacji społecznych nad projektem strategii rozwoju regionu

Środowisko i otoczenie naszego województwa cechuje się określonym stopniem dynamiki. Myśląc o rozwoju w pierwszym rzędzie widzę niebezpieczeństwo ucieczki z regionu ludzi młodych. Strategię rozpatrujemy w określonym czasie: pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. 

Nie możemy bagatelizować konkurentów. Jak przyciągniemy ludzi? Musimy dążyć do osiągnięcia i utrzymania przewagi konkurencyjnej wobec innych regionów. Trzeba zdawać sobie sprawę z konkurencyjności Gdańska, Poznania, Łodzi. Strategia, jeśli ma być skutecznym narzędziem zarządzania rozwojem, powinna być przewidująca. 

Musi znaleźć balans miedzy celami i środkami. Nie może być tak, że stworzymy wspaniałą strategię i schowamy do szuflady, bo nie ma środków na realizację. To też narzędzie, w którym dominują cele polityczne, a polityka to sztuka rządzenia. 

Konieczny jest kompromis. Strategia ma być hierarchiczna, kompleksowa, zintegrowana. Nie można zrealizować tylko wybranych założeń, pomijając resztę. Strategia określa przestrzeń między tym, co mamy, a co chcielibyśmy mieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska