Regionalia w sieci

Artykuł sponsorowany
Inowrocław: ul. Toruńska, karta pocztowa, Wydawca: Kunst u. Verlaganstalt Schaar und Dathe Komm. Ges. a. Akt.; Schaar & Dathe, Trier, [między 1910 i 1920] Źródło:KPBC

Czasopisma regionalne, polonica, biuletyny i inne materiały emigracji polskiej, sprawozdania instytucji regionalnych, towarzystw naukowych i gimnazjów regionu, zbiory fotografii artystycznej, Pomeranica, Prussica, Baltica, ale także relacje mówione z Archiwum Historii Mówionej Pamięć Bydgoszczan, czy zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy to tylko część dziedzictwa kulturalnego i naukowego regionu kujawsko-pomorskiego udostępniana sukcesywnie w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej (dalej: KPBC) dzięki realizacji projektu „Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju”. Beneficjentem projektu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu a partnerem - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. KPBC udostępnia cyfrowo zasoby 16 instytucji nauki i kultury tworzących Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego już od 2004 r. Obecnie kolekcja ta obejmuje ponad 207 tys. obiektów.

Celem tego trzyletniego projektu, realizowanego od sierpnia 2018 r. przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu i Bibliotekę Główną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jest udostępnienie 28 tys. unikatowych, nigdy wcześniej nie upowszechnianych cyfrowo obiektów. Dodatkowo 15 tys. rekordów egzemplarzy opisów bibliograficznych obu bibliotek zostanie poddane retrokonwersji, co pozwoli uzyskać 43 tys. nowych dokumentów dostępnych elektronicznie.

Osiągnięcie tego ambitnego celu jest możliwe dzięki dotacji w wysokości 4 599 042,05 zł, przyznanej przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, obejmującej środki z funduszy europejskich w wysokości 3 892 169,28 zł, a także z budżetu państwa w wysokości 706 872,77 zł. Projekt został zaakceptowany w naborze nr POPC.02.03.01-IP.01-00-006/17 dla Działania 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” Poddziałania 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” (typ II projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki).

Już teraz obserwuje się duże zainteresowanie czytelników gazetami i czasopismami regionalnymi. Dzięki projektowi do KPBC trafiło już m. in. kilka roczników bezpartyjnego pisma codziennego Dzień Pomorski, wydawanego w Toruniu latach 1929-1936, czy sprawozdania jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce – Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W bibliotece cyfrowej znaleźć można ponadto kilkaset sprawozdań i budżetów instytucji administracyjnych, społecznych i kulturalnych, a także zakładów przemysłowych działających w regionie od XIX do połowy XX w. oraz spisy urzędników i funkcjonariuszy województwa pomorskiego. Zainteresowani dziejami polskiej emigracji z pewnością zwrócą uwagę na czasopisma ukazujące się podczas oraz krótko po drugiej wojnie światowej. Wśród nich warto wspomnieć czasopisma wojskowe lub wydawane dla wojska polskiego na zachodzie, jak Polska Walcząca z lat 1939-1954, Wiadomości Wojskowe II. Korpusu z 1946 r., czy Poradnik Świetlicowy YMCA z lat 1941-1959.

Nie lada ciekawostką są także dokumenty ulotne opisujące wszystkie sfery życia: kulturę, politykę, gospodarkę, życie rodzinne i towarzyskie, szkolnictwo, wojskowość itd. W ramach projektu uzyskamy cyfrowy dostęp do licznych zaproszeń, apeli, odezw, afiszy, czy fotografii. Do KPBC sukcesywnie trafia również rękopiśmienna spuścizna kompozytorska Zygmunta Moczyńskiego, druki i rękopisy nutowe pochodzące z tzw. zbiorów zabezpieczonych oraz cimelia z XIX w., m. in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Bezcenną dokumentację historyczną stanowią także karty pocztowe prezentujące zabytkowe miasta i miasteczka Kujaw i Pomorza, miejsca, wydarzenia i obiekty, których często już nie ma lub wyglądają zupełnie inaczej. Najstarsze udostępnione w ramach projektu pocztówki datowane są na koniec XIX w., a najnowsze na okres międzywojenny. W ramach projektu digitalizowane są także wybrane rękopisy średniowieczne i nowożytne oraz stare druki. Rękopisy średniowieczne będą ponadto tematem III interdyscyplinarnej konferencji Textus et pictura, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w dniach 12-13 grudnia 2019 r., a organizowanej we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK.

Sukcesywnie udostępniania jest również unikatowa kolekcja fotografii artystycznej znanego toruńskiego fotografa-dokumentalisty Wacława Górskiego z lat 1960–2002, obejmująca przede wszystkim obiekty sztuki i walory przyrodnicze miast i regionów Polski, ale także zdjęcia zabytków znajdujących się na Ukrainie, w Czechach i na Morawach. Ten bezcenny zbiór fotografii przechowywany jest w Archiwum UMK.

Wszystkie udostępniane w ramach tego projektu publikacje znaleźć można na stronie https://kpbc.umk.pl. Zachęcamy do korzystania!

Logo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3