Rejestracja auta online: jak to zrobić? Zmiany w prawie o ruchu drogowym! Dealerzy będą teraz mogli rejestrować samochody przez internet!

vt
Rejestracja auta online: jak zrobić? Minister cyfryzacji zdradził plany resortu na 2020 rok. Okazuje się w przepisach ruchu drogowego pojawi się wiele nowości. Będzie można m.in. zarejestrować samochód przez internet. W pierwszej kolejności będą mogli to zrobić dealerzy aut. W przyszłości zaistnieje też możliwość zgłoszenia sprzedaży aut online. Jakie inne zmiany czekają na kierowców? O wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Rejestracja aut online: od kiedy? Czy już w 2020 roku?

Zmiany w prawie o ruchu drogowym następują w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Kierowcy w związku z tym muszą być stale na bieżąco z wszelkimi nowościami. Minister cyfryzacji w najnowszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nawiązał do zmian w prawie. Okazuje się, że jego resort przygotowuje kolejne. Jedną z pierwszych nowości będzie możliwość rejestracji pojazdu online.

- Teraz nie ma takiej możliwości. W pierwszej kolejności rejestracji online będzie mógł dokonać dealer. Chcemy też umożliwić online zgłoszenie zbycia auta. Warto już o tym pamiętać. Choćby dlatego, by nie dziwić się, że przychodzą do nas zagraniczne mandaty nowego właściciela – mówił minister.

Okazuje się, że elektroniczne prawo jazdy już technicznie istnieje. Wystarczy zmiana przepisów, aby zaczęło realnie obowiązywać.

- Ja już widziałem cyfrowe prawo jazdy. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak. Teraz sankcja wynosi 50 zł – powiedział Zagórski.

Rejestracja samochodu: jak wygląda obecnie?

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy niezbędne jest zapłacenie akcyzy. Jednakże akcyza nie dotyczy wszystkich pojazdów. Musimy ją zapłacić w przypadku samochodów osobowych, samochodów osobowo-towarowych do 3,5t (z możliwością zamontowania ławek i przewozu osób jak np. Doblo, Kangoo), kamperów, czy quadów. Aktualnie akcyza naliczana jest:

 • do 2000 ccm – podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax.
 • powyżej 2000 ccm– podatek akcyzowy wynosi 18,6% od wartości rynkowej z systemu Eurotax.

Warto także zauważyć, że modele pick up traktowane są jako dostawcze (brak akcyzy) w przypadku posiadania wyłącznie pierwszego rzędu siedzeń i jako osobowe w przypadku posiadania tylnej kanapy.

Gdy mamy już potrzebne dokumenty potwierdzające dopełnienie zobowiązań skarbowych możemy udać się do Wydziału Rejestracji.

Koszty i dokumenty przy rejestracji samochodu osobowego:

W przypadku rejestracji samochodu jeżdżącego w kraju, dokumenty jakich potrzebujemy to:

 1. Oryginał dowodu własności pojazdu np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę, umowa darowizny;
 2. Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);
 3. Dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w przypadku braku możliwości wpisu w Dowód otrzymujemy zaświadczenie od Diagnosty);
 4. Kartę pojazdu (posiada ją każde auto zarejestrowane w Polsce po 1.07.1999 r. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze i wraz z innymi dokumentami otrzymamy także kartę pojazdu. Kupując model zarejestrowany w Polsce, kartę przekazuje nam właściciel);
 5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne;
 6. Aktualną polisę OC (polisę można zawrzeć na podstawie umowy zakupu, nie musi być Dowód Rejestracyjny);
 7. Wniosek rejestracji samochodu;
 8. Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną).

Generalnie zarejestrowanie każdego pojazdu, czyli poświadczenie w dokumentach, że pojazd jest naszą własnością, wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających, że właścicielem jesteśmy legalnie. Rożnica dotyczy jedynie rodzaju przedstawianych dokumentów, gdyż inne wystarczają do rejestracji modelu użytkowanego w Polsce (albo nowego kupionego w salonie), a inne są potrzebne w przypadku modelu sprowadzonego zza granicy.

Na początku opłaty skarbowe czyli 2% lub akcyza

Zanim jednak zaczniemy dokładne wskazania jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji i jakie koszty to za sobą niesie, niezmiernie ważne jest wspomnieć o opłacie 2% lub akcyzy, czyli … „oddajcie to co fiskusowi należne”.

W przypadku zakupu samochodu jeżdżącego w Polsce należy do 14 dni od zakupu pojazdu opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

*Przepisy Skarbowe stanowią, że obowiązek zapłaty tego podatku pojawia się przy zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Tym samym kupując samochód od dealera, z komisu, czy firmy prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymując fakturę VAT (nawet jeżeli jest to faktura VAT na 100 zł za sprzedaż komisową pojazdu wartego 90 000 zł) nie musimy udawać się do urzędu Skarbowego i płacić PCC. Jeżeli jednak samochód był kupiony od osoby fizycznej, wówczas mamy obowiązek zapłacić ,,2% wartości rynkowej’’. Obowiązek zapłaty PCC nie obowiązuje w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.

Żeby przerejestrować samochód trzeba się udać do właściwego wydziału komunikacji. Tam nowy właściciel samochodu (niezależnie czy nowego czy używanego) otrzyma decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym ważnym na okres nieprzekraczający 30 dni, tablicami rejestracyjnymi oraz nalepką kontrolną - jeżeli jest wymagana. Po 2-3 tygodniach dokument jest wymieniany na stały dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak zarejestrować używany samochód z Polski? Jakie są potrzebne dokumenty?

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zarejestrować używany samochód z Polski? Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, aby zarejestrować używany samochód z Polski.
Wymagane dokumenty:

 1. Wniosek o przerejestrowanie pojazdu.
 2. Dowód potwierdzający własność, czyli np. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny lub zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.
 3. Dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym.
 4. Karta pojazdu - jeśli taka została wydana.
 5. Stare tablice rejestracyjne.
 6. Dodatkowa tablica rejestracyjna, jeśli była wydana.
 7. Dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.
 8. Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela.
 9. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi być obecny w wydziale komunikacji przy załatwieniu spraw związanych z rejestracją pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu - koszt

Na koszt przerejestrowania samochodu składa się kilka czynników. Oprócz tablic rejestracyjnych, zapłacimy za dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną, czy nalepkę legalizacyjną.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Rejestracja nowego samochodu z Polski - cena:

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł (w przypadku tablic rejestracyjnych indywidualnych koszt wnosi 1000 zł)
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł
 • Razem: 180,50 zł (w przypadku tablic zwyczajnych)
 • 1100,50 zł (w przypadku tablic indywidualnych)

Rejestracja używanego auta z Polski - cena:

 • Tablice rejestracyjne – 80 zł (w przypadku tablic indywidualnych – 1000 zł)
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł
 • Razem: 180,50 zł
 • Razem w przypadku indywidualnych nowych tablic: 1100,50 zł

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec, czy Holandii?

Znacznie więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu kupionego za granicą. W takim przypadku do normalnych kosztów rejestracji trzeba doliczyć koszty związane wydaniem dokumentów: VAT25, badania technicznego, podatku akcyzowego (jego wysokość zależy od pojemności pojazdu) i tłumaczenia dokumentów.

Ile potrzeba czasu na przerejestrowanie samochodu?

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym właściciel pojazdu jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu; zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Jak przerejestrować samochód z zagranicy? Jak przerejestrować samochód z Niemiec?

Wiele osób sprowadza samochody z zagranicy, w tym z Niemiec. Jeżeli samochód zostać zakupiony poza krajem i posiada ważne OC i aktualne tablice rejestracyjne, można poruszać się nim po drogach przez 30 dni. W tym czasie należy załatwić wszelkie formalności związane z rejestracją nowo zakupionego pojazdu.

Jeżeli sprowadzone z zagranicy auto nie posiada ważnego OC (albo zielonej karty) konieczny jest zakup krótkoterminowej polisy. Kupuje się ją na okres 30 dni.

W przypadku przerejestrowania pojazdu z zagranicy związane z nim dokumenty należy przetłumaczyć na język polski. Zrobić to może tłumacz przysięgły lub konsul. Koszt opłaty za tłumaczenie jest zależny od kraju z jakiego sprowadzono auto.

Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane w macierzystym kraju, na starej rejestracji można się poruszać do momentu rejestracji w Polsce, czyli przez maksymalnie 30 dni. Jeżeli tablic nie ma, auto do miejsca zamieszkania należy przetransportować lawetą.

W przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy trzeba też opłacić podatek akcyzowy. W tym celu w ciągu 14 dni należy się zgłosić do urzędu celnego i złożyć tam uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U).

Teoretycznie polscy urzędnicy powinni uznawać dokument potwierdzający badania techniczne pojazdu przeprowadzone za granicą. Jeżeli jednak są braki pracownicy Wydziału Komunikacji mogą odesłać właściciela pojazdu do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów na stacji diagnostycznej w naszym kraju.

Zarejestrowanie samochodu z zagranicy. Wymagane dokumenty:

 1. Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu.
 2. Dowód własności pojazdu (jeden z dokumentów: faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
 3. Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.
 4. Karta pojazdu (jeżeli była wydana).
 5. Dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej.
 6. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (dotyczy: samochodu osobowego, pojazdu rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaju „czterokołowiec” - kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju „czterokołowiec lekki” - kategoria homologacyjna L6e).
 7. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane).
 8. Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.
 9. Tłumaczenia na język polski, dokumentów sporządzonych w języku obcym, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.
 10. W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
 11. W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy:

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne - 80 zł
 • Tablice rejestracyjne indywidualne - 1000 zł
 • Dowód rejestracyjny - 54 zł
 • Karta pojazdu - 75 zł
 • Pozwolenie czasowe - 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna - 18,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna - 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna - 2,50 zł
 • Razem: 256 zł (w przypadku zwyczajnych tablic)
 • Razem w przypadku indywidualnych tablic: 1176 zł

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogdan

Samochód nowy czy stary, dobry warsztat warto mieć w pamięci https://autoservice-grabowiecki.pl/

G
Gość

Sprawdź opcję na najtańsze ubezpieczenie na http://tiny.cc/tanieoc

M
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Dodaj ogłoszenie