Rekomendacja T ustala nowe obowiązki

Zbigniew Juchniewicz
Udostępnij:
Z SZYMONEM SYBILSKIM, kierownikiem oddziału Open Finance w Toruniu, rozmawia Zbigniew Juchniewicz.

Z SZYMONEM SYBILSKIM, kierownikiem oddziału Open Finance w Toruniu, rozmawia Zbigniew Juchniewicz.

<!** Image 2 align=right alt="Image 166094" sub="Szymon Sybilski">W ostatnim czasie w znacznym stopniu zmieniły się zasady udzielania kredytów, głównie hipotecznych. Teraz trzeba spełnić więcej warunków, aby otrzymać taką pożyczkę na kupno domu czy mieszkania.

Te zmiany następują cyklicznie od 2007 roku, gdy Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tzw. Rekomendację S. Bank musiał też w pierwszej kolejności zaoferować klientowi kredyt w złotówkach. Postanowienia te nie regulowały jednak w żaden sposób zasad oprocentowania kredytów walutowych, co pozostawiało bankom dużą swobodę w tym obszarze. Rekomendacja S nie wprowadziła też ograniczeń dotyczących wkładu własnego, a zawierała jedynie wytyczne odnośnie relacji wysokości kredytu do wartości nieruchomości, czyli wskaźnika LTV.

W połowie ubiegłego roku zaczęła obowiązywać Rekomendacja S II, która jeszcze bardziej uszczelniła system udzielania długoterminowych pożyczek...

<!** reklama>Niezupełnie, bo główne wytyczne tej rekomendacji były stosowane przez większość banków już w ubiegłym roku. Rekomendacja S II wprowadza dodatkowe zalecenia dotyczące informowania klientów o spreadzie walutowym, obciążeniach oraz ryzyku związanym z istnieniem różnic między kursem sprzedaży a kursem kupna walut obcych przed zawarciem oraz w trakcie trwania umowy o kredyt w przypadku kredytów udzielanych w walucie obcej lub indeksowanych kursem waluty obcej. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji S II, bank musi umożliwić klientowi na jego wniosek spłatę rat w walucie indeksacyjnej przy kredycie indeksowanym kursem waluty obcej - zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy, co oznacza, że może być dokonana tylko jeden raz w trakcie trwania umowy. Pociąga to za sobą informowanie klienta o zmianie wysokości rat kapitałowych i odsetkowych w wyniku zmiany stóp procentowych i kursów.

Ale jednocześnie nie możemy już otrzymać kredytu tzw. oświadczeniowego, to znaczy tylko na podstawie naszego oświadczenia o dochodach składanego w banku.

Tak, ta zmiana wiąże się z wprowadzaniem kolejnej Rekomendacji, oznaczonej literą T. Nakłada ona na banki obowiązek dokładnego zbadania zdolności kredytowej klienta oraz ustala, że rata wziętego kredytu nie może przekraczać połowy dochodów osiąganych przez kredytobiorcę. W przypadku osób osiągających dochody powyżej średniej krajowej, wielkość raty kredytu może sięgać 65 procent realnych dochodów kredytobiorcy.

Warto wiedzieć

Zgodnie z Rekomendacją S, banki nie tylko muszą proponować kredyty w złotówkach, ale również obliczać zdolność kredytową jak dla kredytu złotowego, mimo iż jest on brany w walucie obcej. Na przykład, jeśli staramy się o kredyt w wysokości 100.000 PLN w walucie CHF, bank oblicza zdolność kredytową, przyjmując kwotę kredytu powiększoną o 20 procent, czyli w w tym przypadku 120 000 PLN i oprocentowanie kredytu złotówkowego.(wikipedia)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie