Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Rekordowe dwa miliony gości w Toruniu! Przyjezdni...

Rekordowe dwa miliony gości w Toruniu! Przyjezdni liczniejsi, ale i biedniejsi

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Największą atrakcją w Toruniu - zdaniem turystów - jest starówka

Największą atrakcją w Toruniu - zdaniem turystów - jest starówka ©Grzegorz Olkowski

W ubiegłym roku Toruń odwiedziło rekordowe ponad 2 miliony turystów. To aż o blisko 300 tysięcy gości więcej niż w 2014 roku. Jest jednak pewien problem - przyjezdni wydali u nas mniej pieniędzy.
Największą atrakcją w Toruniu - zdaniem turystów - jest starówka

Największą atrakcją w Toruniu - zdaniem turystów - jest starówka ©Grzegorz Olkowski

[break]
Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu opublikował właśnie najnowsze wyniki monitoringu ruchu turystycznego. Są powody do zadowolenia, ale i sygnały ostrzegawcze.

Do tych pierwszych należy zaliczyć ogólną liczbę przyjezdnych. W 2015 roku do Torunia przyjechało 2 020 997 turystów. Dla porównania rok wcześniej było ich 1,74 mln. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 11 lat liczba gości została podwojona!

Cieszą się hotelarze


Dobre wieści z badania płyną także do stale rozwijającej się w Toruniu branży hotelarskiej. W ubiegłym roku w naszym mieście nocowało ponad 308 tys. turystów (w 2014 roku - 269 tys.).

Dobry wynik zawdzięczamy między innymi stale rosnącej ofercie miejsc noclegowych. W porównaniu z 2014 rokiem przybyło ich ponad 100 (w sumie ponad 4,5 tys. łóżek).

Przy okazji nie można pominąć informacji o celu przyjazdu do Torunia. Tu udział ruchu typowo turystycznego wzrósł z 55 do 65 procent. Co czwarty ankietowany przyjeżdża do naszego miasta w odwiedziny u bliskich, a 15 procent wybiera się na imprezę lub jakieś wydarzenie.

Skąd przyjeżdżają do nas turyści? Wyniki badania niestety nie pokazują, jaki jest udział zagranicznych gości w ogólnej puli przyjezdnych. Wiemy natomiast, że najwięcej odwiedzających z Polski to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (39,3 proc.), kolejne jest mazowieckie (16,8) i pomorskie (10,1) oraz wielkopolskie (9,3).

Kopernik i piernik


Wśród turystów zagranicznych nieprzerwanie prym wiodą Niemcy (37 proc.) i Anglicy (17,4). Dalej, z wynikami jednocyfrowymi, są goście z Hiszpanii, Włoch oraz z Francji.

Z czym kojarzy im się Toruń? Postać Mikołaja Kopernika i toruńskie pierniki to niezmiennie dwa najczęstsze skojarzenia, które nierozerwalnie łączą się z naszym miastem. Turyści spoza kraju najbardziej identyfikują Toruń z Kopernikiem (68 proc.). Dalej są pierniki i starówka (blisko 40 proc.). Nieco bardziej zróżnicowane są skojarzenia turystów krajowych.

Co ciekawe, w porównaniu z 2014 rokiem nieco mniej osób kojarzy Toruń z piernikami (60,1 proc. w 2015 roku i 70,5 proc. rok wcześniej). Lider skojarzeń - Kopernik - utrzymuje zbliżone notowania (obecnie 65 proc., a w 2014 roku - 66,3 proc.). Wysoką, trzecią pozycję zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika (17,4) proc., wyprzedzając starówkę (14,7 proc.) i Radio Maryja (14,2 proc.).

Co istotne, Toruń oceniany jest dobrze, stąd uchodzi za godny polecenia. Najbardziej ceniona jest atmosfera miasta i walory rozrywkowe. Atrakcje to starówka, Bulwar Filadelfijski, Planetarium i pierniki.

Szczuplejsze portfele


Turyści z Polski mieli też okazję ponarzekać na Toruń. Najczęściej wskazywali na brak miejsc parkingowych (10,5 proc.). Warto dodać, że auto to najchętniej wybierany przez naszych turystów środek transportu (59,1 proc.). Pewne zastrzeżenia budziła też komunikacja miejska. Na nią utyskiwali najmocniej przyjezdni z zagranicy (7,5 proc.).

Czym powinniśmy się martwić? Choć turystów przybywa, to wydają średnio mniej pieniędzy. Goście wydali przeciętnie 220 zł - najmniej od lat (w 2014 roku - 334 zł).

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kozioł (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co za żydowskie podejście wydali mniej pieniędzy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hoooo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ciekawe kto to policzył ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści

i już tyfusom żal d*** ściska :]

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pol (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Starowka najbardziej atrakcyjnym miejscem w Toruniu ?? A ja myslalem , ze tereny po bylych zakladac chemicznych " Polchem " !!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ksur (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

W Toruniu najbardziej atrakcyjnie jest to ze lezy tylko 40 km od bydgoskiego blokowiska Fordon.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alchemik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Masz rację , te tereny kryją skarby tj całą tablicę Mendelejewa. To jest więcej warte niż pociąg w Wałbrzychu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

propaganda jak w PRL-u? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Kto jeszcze wierzy w propagandę tow. gospodarza?Jakie dwa mln chyba ,że widział potrójnie ,poczwórnie?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ejcz. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Na samym skyway'u było 300 tysięcy ludzi :)

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo