Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowo zapylone - Nakło i Grudziądz. Bydgoszcz i Toruń też cierpią

Małgorzata Oberlan
W części miast i miasteczek przekraczane są  poziomy dopuszczalnych stężeń pyłów
W części miast i miasteczek przekraczane są poziomy dopuszczalnych stężeń pyłów Grzegorz Olkowski
Palenie tanim miałem węglowym czy wręcz śmieciami nie jest domeną ludzi ubogich. Od lat obserwujemy, że tak palą choćby zamożni właściciele domów jednorodzinnych w Bydgoszczy i Toruniu. Trują sąsiadów i siebie - mówi JACEK GOSZCZYŃSKI.

Co się dzieje z naszym powietrzem? Czas bić na alarm i wkładać maski na twarz?

- Przykro to stwierdzić, ale nie dzieje się nic, czego nie znalibyśmy sprzed pięciu, dziesięciu czy nawet piętnastu lat. Jest zima, temperatura gwałtownie spadła i automatycznie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię. W kraju, w którym głównym paliwem są kopaliny (80-90 proc.), dochodzi więc do zwiększonej emisji pyłów i gazów. W części miast i miasteczek przekraczane są poziomy dopuszczalnych stężeń pyłów i... jest źle. Wyżowa, bezwietrzna pogoda sprawia, że nad niektórymi mias-tami dosłownie wiszą brudne czapy.

Symbole PM10 i PM2,5 od kilku dni nie wychodzą z obiegu. Co oznaczają?

PM10 to symbol drobnego pyłu zawieszonego, który jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany). Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje. Może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

A pył zawieszony PM2,5?

Można powiedzieć, że jest jeszcze bardziej zjadliwy. Jest drobniejszy i dlatego bezpośrednio przenika do krwioobiegu. Jest w stanie dostać się do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych i utrudnia wymianę gazową, powoduje podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych, a nawet choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Najbardziej zapylone miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem to...

Od lat niechlubnymi rekordzistami są Grudziądz oraz Nakło nad Notecią. Nakło to małe miasto z dużą liczbą kamienic ogrzewanych piecami. Do tego, pod bokiem centrum działa cukrownia. Przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM10 notujemy tam od dawna. W Grudziądzu olbrzymim problemem jest ścisła zabudowa i duża liczba kamienic z piecami. To skutkuje dużą emisja pyłów i przekraczaniem norm.

A Brodnica, czyli „zielone płuca Polski”? Z „Programu ochrony powietrza dla strefy kujawsko-pomorskiej ze względu na przekroczenie poziomów dopuszczalnych dla pyłu PM10 i benzenu oraz poziomu docelowego dla arsenu” wynika, że i w niej oddycha się ciężko.

Tak, ale przekroczenia norm nie dotyczą całego miasta. Powtarzają się w dole, między innymi na starówce, gdzie - znow - są kamienice i piece. Osiedla położone wyżej mają lepsze powietrze.

Ludzie smog najczęściej kojarzą z wielkimi zakładami produkcyjnymi i sznurami smrodzących samochodów. Słusznie?

Zapylenie z wielkich zakładów mieliśmy także w naszym województwie w latach 70. i 80. poprzedniego stulecia. Tych naprawdę wielkich zakładów przecież już nie mamy. Ich czas minął po 1989 roku. Zresztą, dziś w całym kraju zakłady odpowiadają za emisję pyłów na poziomie kilku procent. Podobnie jest z komunikacją samochodową w miastach. Auta są emitentami zanieczyszczeń, składających się na smog, w części szacowanej na 6-10 procent. Największym problemem jest ogrzewanie w indywidualnych gospodarstwach domowych: przestarzałe piece i węgiel oraz różne „wynalazki”.

W poniedziałek niektóre samorządy w Polsce ogłosiły, że komunikacja publiczna jest u nich tego dnia bezpłatna. Tak zrobiły na przykład władze Krakowa i Warszawy.

Czytaj też: Trucizna bucha z kopciucha

I bardzo dobrze! Tak należało zrobić, by zwrócić uwagę szerokich rzesz ludzi na problem zanieczyszczenia powietrza. Nazwałbym jednak te decyzje korzystnymi ze względów psychologicznych. Samo ograniczenie ruchu samochodowego w miastach nie jest panaceum na smog.

Oprócz tego, że palimy węglem różnej jakości albo miałem czy mułem (w Europie Zachodniej już tylko utylizowanymi), palimy też śmieciami. Z biedy?

Palenie tanim miałem węglowym czy wręcz śmieciami wcale nie jest domeną ludzi ubogich. Od lat obserwujemy, że tak palą choćby całkiem zamożni właściciele domów jednorodzinnych w Bydgoszczy i Toruniu. Trują sąsiadów i samych siebie. W Toruniu wystarczy zrobić sobie po godzinie 21.00 spacer po Wrzosach, by przekonać się, co wisi w powietrzu. Czuć i widać gołym okiem, że nie są to skutki palenia wyłącznie węglem. W Bydgoszczy byle czym pali się nie tylko na starówce, ale i na nowych osiedlach domków, takich jak Czyżkówko czy Okole. Nie z biedy, tylko ze źle pojętej oszczędności.

Straże miejskie w Bydgoszczy i Toruniu zapewniają, że ścigają palących śmieciami. Urzędnicy w miastach natomiast wyliczają, ile to już milionów wydali na dotacje wymiany pieców. W takim razie, dlaczego jest tak źle?

Bo to wszystko jeszcze za mało pieniędzy, za mało działań i za mało czasu. I mam tu na myśli cały kraj. Potrzeba długofalowych, kosztownych inwestycji i zmian w ludzkich postawach, byśmy zaobserwowali wyraźną poprawę jakości powietrza.

Jeśli chcę w Kujawsko-Pomorskiem pooddychać naprawdę czystym powietrzem, to gdzie powinnam się udać?

Polecam Bory Tucholskie. Od lat tam właśnie pomiary wypadają dobrze. Można powiedzieć, że w borach mamy najlepsze powietrze w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska