Rekreacyjny wypoczynek po przeszkoleniu

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Żeby zostać właścicielem działki, nie wystarczy ją znaleźć, rozliczyć się z poprzednim właścicielem i otrzymać zgodę na jej użytkowanie od zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Żeby zostać właścicielem działki, nie wystarczy ją znaleźć, rozliczyć się z poprzednim właścicielem i otrzymać zgodę na jej użytkowanie od zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Co prawda członkostwo w PZD jest otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, rasę czy religię. Jednak, aby móc starać się o nie, konieczne jest osiągnięcie pełnoletności i posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski.

Zarząd ROD, który decyduje o przydziale działki, ma również obowiązek brać pod uwagę takie czynniki jak: funkcje działki, tj. zapewnianie rodzinie możliwości aktywnego wypoczynku, statutowe zadania PZD w zakresie pomocy rodzinie i niepełnosprawnym, warunki bytowe, miejsce zamieszkania, oraz warunki pracy osoby ubiegającej się o działkę.

<!** reklama>W praktyce oznacza to, iż zarząd przydzieli działkę tej osobie, która z powyższych względów będzie bardziej jej potrzebować lub użytkowanie przez tę osobę działki będzie w większym stopniu spełniało cele, jakie stawia przed sobą PZD. Zarząd ROD może także odmówić przydziału działki, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba ubiegająca się o przydział będzie użytkowała działkę niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest znalezienie ogrodu znajdującego się w niedalekiej okolicy, zapewniającego możliwość dojazdu i rzeczywiste korzystanie z działki. Przy wyborze konieczne jest uwzględnienie możliwości komunikacyjnych swoich i swojej rodziny, a także ilości wolnego czasu, jaki chce się poświęcić na użytkowanie działki w ROD.

- Na pewno na uzyskanie zgody na użytkowanie działki rekreacyjnej w Toruniu większe szanse ma mieszkaniec tego miasta niż na przykład ktoś z Warszawy - mówi Anna Bołądź z Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców.

Osoby ubiegające się o członkostwo w PZD kierowane są na szkolenie, organizowane przez okręgowe zarządy PZD, gdzie poznaje się prawo działkowe i elementy ogrodnictwa (zagospodarowania i modernizacji działki, uprawy i nawożenia, zasady ochrony roślin i doboru preparatów dozwolonych do stosowania na działkach, uprawy warzyw, roślin sadowniczych i roślin ozdobnych).

Po przejściu takiego szkolenia, aby stać się pełnoprawnym gospodarzem działki rekreacyjnej, trzeba tylko jeszcze wpłacić wpisowe.

Opłata ta w kraju kształtuje się od 120 do 300 złotych. Na terenie okręgu toruńsko-włocławskiego wynosi obecnie 150 złotych.

Za to każdy nowy członek otrzymuje bezpłatnie przez rok 12 numerów miesięcznika „Działkowiec”, które jest jedynym pismem ogrodniczym na rynku dostosowanym treścią do potrzeb działkowców, a także książeczkę „Prawo w PZD” zawierającą: Regulamin ROD, Statut PZD i ustawę o ROD.

Co roku też musi gospodarz działki musi opłacać składkę członkowską. Wynosi ona w tym roku 18 groszy od metra kwadratowego powierzchni działki.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie